infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Catsitter – jak wygląda prawidłowa opieka nad kotem? Zawód opiekun zwierząt

Jako catsitter czeka Cię bardzo dużo obowiązków. Wbrew pozorom opieka nad kotem jest również dużą odpowiedzialnością i pupile te wymagają równie dużo uwagi co psy. Jednak kotki ciężej znoszą zmiany. Potrzebują ciepła, a także domowej atmosfery takiej jak mają na co dzień.

Nie jest łatwo znaleźć osobę, która z pełnym profesjonalizmem zajmie się naszym kotem w czasie nieobecności i rozpozna wszystkie jego potrzeby. Przy wyborze może pomóc Ci animalhotels.com. Wybierając catsittera pamiętaj, żeby kierować się dobrem swojego pupila. Ważne są tutaj komfort i bezpieczeństwo. Poniżej przedstawiamy Ci etapy prawidłowej opieki nad kotem, którą można zarezerwować u catsittera.

catsitter - jak wygląda prawidłowa opieka nad kotem?_2
Źródło: Freepik

Jak wyglądają poszczególne etapy opieki nad kotem?

Każdy z etapów charakteryzuje się innymi działaniami, które każda ze stron musi podjąć. Ważne są pierwsze kroki, ponieważ to od nich zależą dalsze działania, ale i także będą one miały wpływ na samopoczucie naszego kotka.

Kontakt z opiekunem zwierząt

Od tego zaczyna się cała przygoda. W czasie pierwszego kontaktu czy to telefonicznego czy osobistego, następuje wymiana informacji. Właściciele mruczków wyrażają swoje oczekiwania, a zadaniem catsittera jest jasne określenie czy są w stanie sprostać ich oczekiwaniom. Właściciel wtedy wybiera czy chce opiekę u siebie czy u catsittera, czy zupełnie inną wybraną przez siebie formę opieki na zwierzęciem. W tym czasie ustala się pierwsze spotkanie – spotkanie zapoznawcze.

Spotkanie zapoznawcze kota z opiekunem

W czasie spotkania zapoznawczego następuje zapoznanie kotka z jego potencjalnym opiekunem. Catsitter wtedy określa czy może podjąć się opieki nad zwierzęciem. Często mogą pojawić się niespodziewane reakcje ze strony kota, które mogą świadczyć, że nie nawiązał on dobrego kontaktu z nową osobą.
Dodatkowo opiekun w tym czasie przedstawi Ci całą listę rzeczy, która będzie od ciebie wymagana przy przekazaniu pupila. Zwykle są to: kocyk, legowisko, karta szczepień/zdrowia, drapaki, klatka kennelowa, szelki, smycze itp. Lista rzeczy jest jednak uwarunkowana formą opieki, która została wybrana.

Umowa z opiekunem zwierząt

Podpisywanie umowy zwykle następuje już w czasie spotkania zapoznawczego. Wtedy już wiemy czy nasz kotem polubił się z opiekunem zwierząt i czy pieniądze nie zostaną zmarnowane. Taka umowa dokładnie obejmuje wszystkie ustalenia jakie powinny spełniać każda ze stron. W takim dokumencie zwiera się informacje o stronach, między którymi jest zawierana umowa, określa się czas konkretny czas trwania opieki nad kotem oraz należy szczegółowo opisać kotka. Jest to ważne, ze względu na to, że koty często bywają do siebie podobne. Jeśli jest to opieka w domu catsittera i pod jego opieką jest kilka kotów, szczególnie trzeba wziąć to pod uwagę.

W umowie należy zawrzeć również warunki rozwiązania przez strony umowy oraz warunki zwrotów i reklamacji.

Niektórzy opiekunowie zwierząt opierają się na tak zwanej umowie ustnej, która również ma swoje konsekwencje prawne i informacje na ten temat znajdziemy w Kodeksie Cywilnym. Należy tutaj pamiętać, że składanie takiej formy oświadczenia musi być zrozumiała dla obu stron, nie budziła żadnych wątpliwości.

Więcej o opiece nad kotami dowiesz się TUTAJ

Czas opieki

W czasie trwania opieki nad kotem u catsittera powinien przede wszystkim zadbać o komfort fizyczny i psychiczny kotka. Do jego zadań należy również dbanie o czystość kuwety. Jeśli nie będzie ona oczyszczona po załatwieniu potrzeb fizjologicznych, kot może zacząć załatwiać się poza nią. Może to przysporzyć catsitterowi dodatkowych problemów i nieprzyjemnych tłumaczeń przed właścicielami, którzy nie zawsze mogą okazać wyrozumiałość.

Poza dbaniem o czystość ważne jest również dokarmianie i dostarczanie odpowiedniej ilości rozrywek. Niektóre kotki nie są towarzyskie, więc wystarczy im w zupełności pełna miska i chwila obcowania z człowiekiem. Jednak niektóre mruczki w momencie brak zainteresowania czy znudzenia mogą powodować szkody. Jest to więc zadanie catsittera, aby bawić się z kotem (lub wspólnie z innymi podopiecznymi w domu catsittera) tak żeby zaspokoić jego potrzeby.

Dodatkowo niektórzy catsitterzy w czasie opieki nad kotem mogą oferować inne usługi jak: pielęgnacja futerka, obcinanie pazurów, strzyżenie, podanie leków, relacjonowanie co robi kotek. Obowiązkowo opiekun zwierząt powinien zabrać kotka do weterynarza, jeśli pojawi się taka konieczność. W czasie nieobecności opiekunów to on odpowiada za stan zdrowia kota.

catsitter - jak wygląda prawidłowa opieka nad kotem?_1
Źródło: Freepik

Powrót

To jest ten radosny moment, w którym pupil po czasie rozłąki wraca do Właściciela. Powinniśmy wtedy ocenić czy nie ma on żadnych urazów ani nie zachowuje się inaczej niż zwykle. Każdy uszczerbek na zdrowiu można uznawać za niedopilnowanie i zaniedbanie przez opiekuna. Opieka nad kotem w końcu polega na monitorowaniu jego zachowania.

Sposób powrotu też warto ustalić przed rozpoczęciem opieki. Jeśli jest to m.in. dłuższy pobyt w domu catsittera możemy poprosić go czy jest możliwość przywiezienia kotka do domu.

Wystawienie referencji

Jest to część ważna dla catsittera, ale i także dla innych właścicieli pupili, którzy będą chcieli zweryfikować poziom usług oferowanych przez opiekuna. Dlatego jeśli opiekun zwierząt wystawia w Internecie swoje oferty (np. na stronie animalhotels.com) to warto zostawić ocenę i rzetelne komentarze. Na pewno pomożemy innym właścicielom, ale też samemu opiekunowi. W końcu opieka nad kotem musi być przede wszystkich bezpieczna.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820