infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Jak wygląda praca jako dog walker?

Pojęcie dog walker zostało wzięte z języka angielskiego i tłumaczy się jako wyprowadzacz psów. Nazwa została wzięta od czynności spacerowania z psem i bardzo szybko stała się zawodem. Dla niektórych takie zajęcie może okazać się nie lada przyjemnością, mimo, że jest to ogromny obowiązek powiązany z ryzykiem. Jak się okazuje jest to świetny pomysł na biznes.

Szybki pęd życia powoduje, że posiadamy coraz mniej czasu dla siebie i bliskich. Cierpią przy tym również nasze czworonogi, które też potrzebują chwilę uwagi i zaangażowania. Mimo iż kochamy je z całego serca to często prace stawiamy wyżej, ze względu na to, że życie staje się coraz droższe, a każdy z nas chciałby żyć na dobrym poziomie. Dlatego z pomocą dla tych najbardziej zapracowanych przychodzi dog walker.

Jak wygląda praca jako dog walker?
Źródło: Freepik

Po co psu spacery z dog walkerem?

W czasie spacerów pies nie tylko załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, ale również istotny jest tu sam ruch. Należy zaznaczyć, że spacery (i w ogóle wszelka aktywność fizyczna jaka może się wtedy pojawić) są konieczne do zachowania prawidłowego zdrowia psychicznego psiaka. Każdy pies bez wyjątku potrzebuje konkretnej dawki ruchu. Bez niego zwierzę może stać się ospałe, leniwe, sfrustrowane. W najgorszych przypadkach takie zaniedbanie może doprowadzić do otyłości i do wyładowań energii na przedmiotach domowych. W tym przypadku jednak największym zagrożeniem dla pupila jest otyłość. Groźna choroba obciążająca cały organizm.

Sprawdź jak walczyć z otyłością u psa TUTAJ

Przy dobieraniu odpowiedniej długości spacerów, należy wziąć pod uwagę rasę psa. Psy, które zostały wyhodowane do prac (retrievery, spaniele, collie, wyżły, owczarki niemieckie itp.) będą potrzebowały zdecydowanie więcej aktywności fizycznej. Brak ruchu może doprowadzić u nich również do problemów ze stawami. Dog walker powinien posiadać widzę na temat upodobań konkretnej rasy.

Kim jest więc dog walker?

Najogólniej dog walker to wyprowadzacz psów. Zajmuje się konkretnie spacerami, ale przy okazji taka osoba może zaprowadzić naszego pupila do weterynarza lub do fryzjera. Każdemu jednak wydaje się, że takie wyprowadzanie nie może być skomplikowane czy trudne. Procesjonalny wyprowadzacz dokładnie wie, jak dobierać do siebie psy, którymi się zajmuje. Tak, aby nie stanowiły dla siebie zagrożenia. Dobiera on psy względem wieku, wielkości, stanu zdrowia i kondycji. Niektóre psy mają też różne preferencje towarzyskie – jedne tolerują mniejsze osobniki, a inne wcale mogą nie lubić towarzystwa. Dog walker potrafi również interpretować potrzeby zwierzaków i szybko podejmuje działania, aby je zaspokoić. Niestety praca ta jest obarczona dużą odpowiedzialnością i ryzykiem. Bierze na siebie całe zachowanie psa w czasie takiej formy opieki.

Jak wygląda praca jako dog walker?
Źródło: Freepik

Charakterystyka dog walkera

Przede wszystkim osoba chcąca być dog walkerem musi cechować się dużą odpowiedzialnością i chęcią do pracy głównie na dworze. Niestety ze względu, że praca odbywa się na zewnątrz, trzeba wykonywać swoją pracę niezależnie od pogody. Dlatego wyprowadzaczowi niezbędna może okazać się dobra odporność. Zmienne warunki, możliwość zmoknięcia, wyziębienia czy przegrzania mogą powodować liczne choroby, w tym przeziębienia, które mogą być mocno dokuczliwe w okresie jesienno-zimowym. Kontakt z naturą jest tutaj nieunikniony, ale w końcu na tym polega praca.

Dobrą cechą może okazać się łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów oraz otwartość. Zdobywanie nowych klientów, rozmowa z nimi, ustalanie terminów i zbieranie informacji o ich pupilach jest kluczem do zorganizowania dobrej pracy.

Dodatkowymi cenionymi zdolnościami jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, radzenie sobie z psami z problemami behawioralnymi czy lękowymi. Dobrze, aby taka osoba posiadała wiedzę z tego zakresu i miała odbyte kursy. Potwierdzą one kwalifikacje dog walkera i zwiększą zaufanie wśród właścicieli zwierzaków. Co jest przecież ważne, bo każdy chce, aby jego pupil był bezpieczny i w dobrych rękach.

Czy to się opłaca?

Potencjalnie dog walker może zarobić za godzinę od 5 do 30 złotych. W zależności, ile trwa pojedynczy spacer, właściciele będą musieli zapłacić od 30 do nawet 60 złotych. Przy odpowiednio ułożonym harmonogramie i planie spacerów, wyprowadzacz może zarobić nawet 1500 złotych. Ceny za spacer mogą różnić się od siebie. Brane są pod uwagę cechy charakteru, rasa, wielkość, potrzeby, lokalizacja. Zdecydowanie więcej zapłacimy za dużego psa, którego tylko rozpiera energia do biegania.

Czy warto korzystać z usług dog walkera?

Na pewno powinniśmy najpierw zdecydować, czy chcemy skorzystać z usług profesjonalisty czy amatora. Profesjonalizm zapewni nam większe poczucie bezpieczeństwa, większą wiedzę i doświadczenie. Zapewni również aktywność na wysokim poziomie dostosowany do potrzeb danego zwierzaka i do jego charakteru. Z drugiej jednak strony, amatorski dog walker zapewni nam większy indywidualizm. Ów indywidualizm wynika z tego, że amator nie podejmie się pracy z większą grupą psów. Zdecyduje się na jednego bądź dwa psy, którym w stu procentach poświęci maksimum uwagi. A tego właśnie potrzebują nasze pupile w czasie nieobecności właścicieli.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820