infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

BARF, czyli surowa dieta dla Twojego psa

Jak to się mówi w zwierzęcym świecie „nie samą karmą pupil żyje”. Ale jeśli nie karma, to co? Nie ma raczej właściciela czworonoga, który nie słyszał o sposobie żywienia opartym na diecie BARF. Ze względu na główne produkty, określa się ją mianem surowej. Surowa, ale czy nie za surowa? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Nie ma drogi na skróty, a żeby zrozumieć dietę BARF musimy ten jeden rozwinąć. Możemy zdefiniować go na dwa sposoby. Najczęściej spotkamy się z wyrażeniem Biologically Appropriate Raw Food, które oznacza biologiczne odpowiednie surowe jedzenie lub krócej – Bones And Raw food, czyli po prostu kości i surowe jedzenie. Twórcą diety jest Ian Bilinghurst – australijski lekarz weterynarii, który przez lata prowadził badania na temat odpowiedniego żywienia czworonogów. Doszedł do wniosków, że dieta psów powinna być jak najbardziej zbliżona do żywienia ich dzikich przodków, a co za tym idzie – jak najmniej przetworzona.

BARF, CZYLI SUROWA DIETA DLA TWOJEGO PSA
Źródło: Freepik

Dla kogo dieta BARF?

Większość psów może przestawić się na tę dietę z powodzeniem, z uwagi na jej nieprzetworzone składniki, brak dodatków i substancji konserwujących. Należy mieć jednak na uwadze, że dieta jest indywidualną kwestią i warto skonsultować ją z weterynarzem i dobrać odpowiednio pod pupila. Pamiętajmy jednak, że każda zmiana w żywieniu naszych pupili jest szokiem. Wprowadzajmy więc stopniowo nowe składniki do diety naszych czworonogów, by uniknąć skutków niepożądanych takich jak biegunka, czy wymioty.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Znając już korzenie tej diety, nasuwa się pytanie: z czym to się je?

Nie będzie zaskoczeniem, że głównymi składnikami tego modelu żywienia są surowe mięso, najczęściej z kośćmi, ryby i podroby. Pamiętajmy jednak, że dieta ta to nie tylko mięso, a szeroki wybór pożądanych w niej produktów służy urozmaiceniu diety czworonogów i uzupełnieniu składników odżywczych.

Petsitter czy hotel dla psa?

Co może jeść pies na diecie BARF?

Mięso – pełna dowolność. Istotne jest, żeby nie ograniczać rodzajów mięs, pies sam wybierze co dla niego najlepsze i najsmaczniejsze, unikniemy niedoborów i nadmiarów składników, a przy okazji monotonności. Pamiętajmy o tym, by kupować mięso ze sprawdzonych źródeł. Urozmaicajmy także dietę naszym pupilom i dbajmy o składniki odżywcze. Tłuszcze zwierzęce ponadto są źródłem wielu witamin takich jak A, D, E i K. Dodatkowo gryzienie kości ma pozytywny wpływ na zęby czworonoga, wzmacniając je i czyszcząc.

Podroby – to wszelkiego rodzaju wątróbki, ozory, serca, flaki, nerki czy móżdżki. Stanowią źródło witamin, tłuszczy i minerałów.

BARF, CZYLI SUROWA DIETA DLA TWOJEGO PSA
Źródło: Freepik

Ryby – są źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy D. Wybierajmy ryby wolne od tiaminazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za rozkład witaminy B1, co w wyniku tego procesu może doprowadzić do jej niedoboru. Będą to: dorsz, halibut, łosoś, okoń, flądra, morszczuk i szczupak.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Jaja i nabiał – niezbędny element diety BARF, źródło witamin i składników odżywczych, nie ma wymagań co do rodzaju jaj. Zdarza się również, że właściciele czworonogów włączają do diety twaróg, czy jogurt naturalny.

Warzywa i owoce – łakocie i witaminy. Są głównym źródłem węglowodanów i błonnika pokarmowego. Zaleca się szeroki wybór warzyw i owoców oprócz cebuli, czosnku, szpinaku, rabarbaru, botwiny i winogron. Najlepiej podawać je w formie zmiksowanej.

Dobrze jest pamiętać o proporcjach zalecanych przez specjalistów: 80% produktów pochodzenia zwierzęcego i 20% produktów roślinnych zaspokoi potrzeby naszego czworonoga.

Joanna Jarp

Joanna Jarp