logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Catsitter- kiedy może być potrzebny opiekun dla kota?

Posiadanie kota to nie tylko przyjemność, ale i także szereg obowiązków i przeszkód. Tymi przeszkodami są losowe i nielosowe zdarzenia, które czekają na nas w trakcie codziennego życia. Posiadanie zwierzaka to rzecz piękna i wyjątkowa. Zwierzę darzy nas bezwarunkową miłością i zaufaniem. Ale czasem przychodzi takim moment, w którym musimy wyjechać. Co wtedy zrobić?

Kiedy catsitter będzie potrzebny?

Niestety nie zawsze jest możliwość zabrania kota w podróż. Zwłaszcza, że nie każdy kociak przepada za wycieczkami. Nie zapominajmy o indywidualnym charakterze kota, bo nie każdy jest taki sam. Jednak nie da się ukryć, że mruczki to zwierzęta mocno związane ze swoim terytorium. Drugą sprawą jest pojęcie podróży. To szerokie pojęcie. Dlatego na początek powinniśmy pomyśleć co planujemy lub nie planujemy. Część z wyjazdów może być nieoczekiwana. Mowa tutaj o nagłych wyjazdach takich jak: nagłe wyjazdy służbowe, wypadki i pobyty w szpitalu, choroby, niezdolność do poruszania się itp. Do planowanych wyjazdów będą należeć przede wszystkim: wakacje, planowane pobyty w szpitalach, urlopy, przedłużone weekendy, wyjazdy służbowe planowane z większym wyprzedzeniem. W takich sytuacjach, gdzie wiemy dużo wcześniej o wyjeździe, zdecydowanie łatwiej jest wybrać catsittera.

Catsitter- kiedy może być potrzebny opiekun dla kota?
Źródło: Freepik

Jak wybrać catsittera?

Najpierw zastanówmy się czego potrzebuje nasz kot. To pod jego charakter i potrzeby powinniśmy dobrać opiekuna. Dlaczego? Ponieważ źle wybrany opiekun może spowodować stres i dyskomfort u zwierzaka. A w końcu tu chodzi o dobro kota. Dodatkowo osoba, która zajmie się naszym pupilem powinna szanować i rozumieć zwierzęta. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób opiekun sprosta oczekiwaniom właścicieli oraz potrzebom pupila. Istotne jest tutaj również doświadczenie. Nie każdy kto kocha koty potrafi zająć się nimi odpowiednio zająć. Nakarmienie mruczka, zabawa czy sprzątanie kuwety są mało wymagającymi elementami opieki. Jeśli nasz kot nie wymaga niczego więcej, to jest to jak najbardziej dobry wybór. Jednak, jeśli kot sprawia problemy, to warto skorzystać z usług bardziej profesjonalnego opiekuna, który będzie w stanie zinterpretować kocie zachowanie. Taka osoba jest wtedy behawiorystą. Dodatkową umiejętnością będzie umiejętność rozpoznawania chorób. W sytuacji, gdy zwierzakowi będzie coś dolegało, opiekun bez problemu to rozpozna i zgłosi się do weterynarza.

Opiekun zwierząt, czyli dobry pomysł na biznes

Jaki jest dobry catsitter?

Dobry opiekun kotów będzie rzetelny w swoim działaniu i odpowiedzialnie wykona powierzoną mu opiekę. Powinien być dojrzały, sumienny i uczciwy. Jego działania nie mogą służyć wyłudzaniu i naciąganiu właścicieli pupili na wydatki czy dodatkowe koszty.

Catsitter- kiedy może być potrzebny opiekun dla kota?
Źródło: Freepik

Formy opieki

Do dyspozycji opiekunów mamy formę:

– dochodzącą – zwierzak pozostaje w swoim domu, gdzie od czasu do czasu odwiedza go opiekun,

– opieka w domu opiekuna – to znaczy, że kot zabierany jest do opiekuna, który przygotowuje dla niego bezpieczne miejsce do życia. Taka opieka jest opieką całodobową.

Obie formy są dobre i bezpieczne. Jednak to zależy od właściciela, na którą opcję się zdecyduje. Przy formie dochodzącej ustala się z catsitterem częstotliwość odwiedzania kota. Jedne będą potrzebowały większej ilości doglądania, a inne mniej.

Zawód petsitter – dowiedz się o nim więcej

Jaki jest koszt usług catsitetra?

Koszty zwykle są zróżnicowane. Cena jest dostosowywana do potrzeb, długości pobytu i formy opieki. W przypadku formy dochodzącej, cenę wylicza się na podstawie ilości wizyt u kotka. Dodatkowo brane są pod uwagę potrzeby kota, jego charakter czy usługa obejmuje tylko opiekę czy dodatkowe czynności (transport, pielęgnację, wizyty u weterynarza itp.).

Gdzie można znaleźć catsittera?

Tutaj z pomocą przychodzi animalhotels.com. Jest to strona internetowa łącząca właścicieli futrzaków z opiekunami. Mnóstwo opiekunów z całego kraju czeka na właścicieli. Każdy z nich z chęcią zajmie się Twoim kotem. Możesz kontaktować się z nim poprzez chat, a po zakończeniu opieki wystawić miłą opinię oraz ocenę.

Jednak szukając opiekuna, warto zabrać się za to odpowiednio wcześnie. Mając więcej czasu będziemy mieli możliwość spotkania się z catsitterem. Wtedy ocenimy, czy nadaje się on dla naszego kota czy posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności. Dodatkowo wcześniejsze poznanie pozwoli kociakowi czuć się pewniej w towarzystwie nowej osoby.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820