logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Choroby, którymi możesz zarazić swojego pupila

Dużo się mówi o chorobach, którymi Twój pupil może zarazić Ciebie. Jednak mało kto wie lub w ogóle ma świadomość, że pupil może czymś zarazić się od Ciebie. Istnieją choroby, które łatwo się przenoszą między organizmami. Ten artykuł przybliży Ci ten temat.

Odwrotna zoonoza

Choroby przenoszone ze zwierząt na ludzi to zoonoza. W sytuacji, kiedy to choroba z ludzi przechodzi na zwierzęta to tzw. odwrotna zoonoza. Rzadko zastanawiamy się nad tym, dlaczego pies na coś choruje. Myślimy wtedy, że po prostu musiał się przeziębić. Zwierzęta głównie zarażają się poprzez bakterie, a w dalszej kolejności przez wirusy. Do pewnego czasu uznawano, że człowiek nie może zarazić zwierzęcia. Jednak przez to, że wirusy mutują i zmieniają swoje sekwencje DNA, jest to aktualnie możliwe.

Choroby, którymi możesz zarazić swojego pupila
Źródło: Freepik

Schorzenia górnych dróg oddechowych

Prawdopodobieństwo zarażenia psa i kota różnymi objawami grypy jest duże. Zwierzaki mogą mieć katar, kaszel i gorączkę. Zwierzę może się zarazić tak jak człowiek. Wystarczy, że pupil utrzymuje bliskie kontakty z chorą osobą, np. śpi z nią w łóżku. Objawy grypy są takie same jak te pojawiające się u ludzi – niewydolność układu oddechowego i brak apetytu. Pierwszy przypadek grypy zdiagnozowano u kota w 2009 w Stanach Zjednoczonych. Kot zaraził się od swojej właścicielki, która później trafiła do szpitala.

W Polsce zdiagnozowano dużo przypadków anginy u psów. Zdiagnozowano również przypadki zapalenia krtani u psów. Porównując wszystkie objawy, dowiadujemy się, że są takie same co te pojawiające się u ludzi.

Co oznacza kopiowanie uszu i ogona? – opieka nad psem i jej sekrety

Świnka

Jest to choroba zakaźna. Wywołuje ją wirus RNA z rodziny paramyksowirusów. Najczęściej chorują na to małe dzieci. Do objawów należy: wysoka gorączka, obrzęk i ból ślinianek przyusznych, ból głowy. W Polsce, mimo że szczepienie na tę chorobę jest obowiązkowe to nadal wirus istnieje i przenosi się na zwierzęta (głównie psy). Zarażenie zwierząt występuje niezwykle rzadko, ale ryzyko wciąż istnieje. Objawy są takie same. Leczenie niestety odbywa się na podstawie objawów. Nie istnieją żadne leki, tak jak w przypadku ludzi. Jeśli zwierzak choruje na świnkę, koniecznie musisz zadbać o jego komfort. Wtedy w przeciągu 5-10 dni wróci do zdrowia.

| Potrzebujesz opiekuna dla pupila? Wejdź na animalhotels.com

Grzybica skóry

Grzybica jest wywoływana przez grzyby, jak sama nazwa wskazuje. Jest to infekcja skóry. Przenosi się poprzez bezpośredni kontakt oraz poprzez kontakt z przedmiotami osobistymi (szczotki, ręczniki itp.). Choroba ta łatwo przenosi się w obie strony. Jest to najczęstsza choroba dwukierunkowa. Jej objawami są: swędząca i okrągła wysypka, świąd. U psów i kotów objawia się to podobnie. W miejscach zmian pojawia się szorstka sierść. Po pewnym czasie może ona całkowicie wypaść z tego miejsca. Dodatkowo nie muszą one być swędzące. Leczyć ją można miejscowo za pomocą maści.

Choroby, którymi możesz zarazić swojego pupila
Źródło: Freepik

Gronkowiec złocisty – MRSA

MRSA powodują bakterie staphylococcus aureus. Odporne są one między innymi na penicylinę. Choroba ta powoduje infekcje skóry, zapalenie płuc czy infekcję krwi (sepsa). Jest to choroba dwukierunkowa. Zainfekowanego psa lub kota można poznać przez pobranie wymazu z niegojącej się rany. Postępowanie lecznicze jest podobne jak u ludzi.

| Potrzebujesz opiekuna dla zwierząt? Wejdź na animalhotels.com

Salmonella

Salmonelloza jest zakaźną chorobą zwierząt i ludzi, wywoływaną bakteriami Salmonella. Bakterie te są bakteriami jelitowymi, które mogą być przenoszone przez wszystkie zwierzęta oraz przez człowieka. Ich obecność w środowisku jest dosyć powszechna. Jest to choroba dwukierunkowa. Zwykle wiąże się z zatruciem pokarmowym. salmonella powoduje u ludzi i tak samo u zwierząt: nudności, wymioty, biegunkę, gorączkę oraz bolesne skurcze brzucha. Psy i koty są jednak na nią bardziej odporne niż ludzie.

Catsitter- kiedy może być potrzebny opiekun dla kota?

Gruźlica

Jest to choroba zakaźna dróg oddechowych. Wywołują ją bakterie Mycobacterium tuberculosis. Rzadko przenosi się na zwierzęta, jednak ryzyko nadal występuje. Objawami choroby u zwierząt są: kaszel, spadek wagi, guzki ropne, rany ugryzione. Zwykle te ranki nie chcą się gonić. Pupile mogą zarazić się na kilka sposobów:

– doustnie – np. picie niepasteryzowanego mleka krowiego, zjedzenie zarażonego mięsa,

– poprzez wdychanie – poprzez bliski kontakt z chorym,

– kontakt z raną zainfekowanego.

Gdy zwierzę okaże się chore, reszta domowników musi również zostać przebadana.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820