logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Co jedzą koty? Prawidłowe żywienie kota

Myśląc o tym, co powinien jeść kot, pierwsze na myśl Ci przychodzi mleko i myszy. Niestety jest to mylny stereotyp. Koty to urodzeni mięsożercy i właśnie tego najbardziej potrzebują w swojej diecie. Koty domowe muszą mieć zbilansowane, pełnowartościowe pokarmy dla zachowania prawidłowej wagi oraz wyglądu. Co jedzą koty? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się więcej.

Jakiego pokarmu wymaga koci organizm?

Kot powinien przyjmować jedzenie:

– o stałym składzie

– zgodne z ich potrzebami

– strawne przez kocie żołądki

– smakowite – w jedzenie zaangażowany jest smak i węch

– o zróżnicowanym smaku i teksturze

– bezpieczne

Co jedzą koty? Prawidłowe żywienie kota
Źródło: Freepik

Podstawę diety stanowić powinno mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Jednak samo mięso nie zawiera zbyt wielu składników odżywczych i mineralnych, dlatego należy je uzupełniać. Dlatego zalecana jest przez wielu weterynarzy dieta oparta na gotowych karmach. Takie karmy są przebadane i zawierają komplet składników mineralnych oraz odżywczych potrzebnych do rozwoju kota.

Popularna jest również dieta BARF oparta na samym mięsie, jednak wtedy w organizmie może pojawić się nieprawidłowy stosunek fosforu do wapnia oraz deficyt innych składników. Jednak nadal jest to dieta uważana za jedną z najlepszych.

Różnice pokarmowe w zależności od wieku         

Kot osiąga dorosłość w wieku 12 miesięcy, kotki w wieku 9 miesięcy. Od tego momentu ich metabolizm zmienia się, zwalnia. Wtedy zmienia się również ich zapotrzebowanie kaloryczne. Dorosłe osobniki potrzebują mniej kalorycznego jedzenia. Natomiast kocięta potrzebują tych kalorii zdecydowanie więcej, głównie dlatego że rozwijają się i cały czas rosną.

Marzenia kontra rzeczywistość – opieka nad zwierzętami

Ustalając dietę kota, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jego tryb życia i jak dużo ruchu potrzebuje. Koty, które są zdecydowanymi kanapowcami, nie lubią się bawić, nie wychodzą na dwór, będą miały niskie zapotrzebowanie kaloryczne. Należy wziąć pod uwagę to czy pupil jest wykastrowany lub wysterylizowany. Zwierzęta po tym zabiegu również mają wolniejszy metabolizm ze względu na zaburzony system hormonalny. Wtedy możemy również zauważyć, że zwierzak ma zwiększony apetyt, jednak nie dajmy się temu zwieźć.

Koty w podeszłym wieku mogą mieć problemy ze strawnością, dlatego należy pomyśleć o diecie łatwostrawnej. Ich potrzeby jednak powinny być brane indywidualnie pod uwagę, ponieważ dochodzą różne schorzenia. Dodatkowo zapotrzebowanie ruchowe spada do minimum. Zwierzęta w podeszłym wieku są bardzo wrażliwe na zmiany i są podatniejsze na różne infekcje.

Co jedzą koty? Prawidłowe żywienie kota
Źródło: Freepik

Kocięta i ich dieta

Małe koty mają odmienną dietę niż dorosłe osobniki. Do 2-3 tygodnia życia odżywiają się tylko mlekiem matki. Jeśli z jakiś sposób kotki nie mają dostępu do matki, powinno się im podawać preparat mlekozastępczy, aby zachować prawidłowy rozwój maluchów. Po tym czasie następuje powolne przestawianie na pokarm w zupełności stały. W tym czasie podaje się takim maluchom suchą karmę lub mokrą. Odstawienie od mleka matki powinno nastąpić koło 6-8 tygodnia życia. Od tej chwili koty nie powinny już spożywać mleka pod żadną postacią. Mleko może im wtedy zaszkodzić.

Nadmiar kalorii w diecie

Nadmierna ilość kalorii w diecie dorosłego kota może doprowadzić do szeregu groźnych chorób. Takiemu kotu może grozić przede wszystkim otyłość i nadwaga. Otyłość pociąga za sobą szereg konsekwencji i może być podstawą do pojawienia się również innych chorób takich jak: cukrzyca, problemy ze stawami, nerkami itp.

Catsitter- kiedy może być potrzebny opiekun dla kota?

Co więc podawać kotu?

Przede wszystkim karmę suchą lub mokrą. Obie są bogate w witaminy, składniki odżywcze i mineralne. Zawierają komplet wartości. Powinna to być podstawa kociej diety. Sucha karma może zastąpić chrupki, które usuwają kamień nazębny i płytkę bakteryjną. Przy tym typie karmy potrzebna jest jednak duża ilość wody, ze względu na to, że pokarm jest suchy. Jednak mokra karma dostarcza zwierzęciu pełne walory smakowe i zapachowe. Koty zdecydowanie chętniej ją jedzą. Dodatkowo mokra karma jest mniej kaloryczna, więc kot utrzyma prawidłową wagę. Dzięki dużej zwartości wody, wspomagany jest układ moczowy. Dietę uzupełniajmy również o przekąski. Pamiętajmy jednak o rozsądnej ilości, aby nie doprowadzić do nadwagi. Nagradzajmy nimi kotka za dobre zachowania lub dobrą zabawę, Pamiętajmy również o wodzie. Woda powinna być zmieniana codziennie. Musi być jak najbardziej świeże, a miseczka postawiona jak najdalej od kuwety.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820