logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Co może grozić kotu, który wychodzi na dwór bez opieki?

Nie wszystkie koty spędzają każdą chwilę w zaciszu domowym. Jednak wypuszczanie mruczków na zewnątrz bez opieki stanowi dylemat wielu właścicieli, ponieważ samo wychodzenie pozwala dotlenić umysł kotka, pozna on również nowe zapachy, ale oprócz plusów pozostają także zagrożenia, które czyhają na naszych pupili. 

Co tak naprawdę czai się za drzwiami naszego domu?

Potrącenie przez pojazdy

To chyba najbardziej oczywiste zagrożenie. Nawet w przypadku płochliwego kota, nigdy właściciel nie wie czy w pewnym momencie jego pupil nie wpadnie pod koła rozpędzonego samochodu. Może to doprowadzić do nieodwracalnego kalectwa lub śmierci na miejscu.

CO MOŻE GROZIĆ KOTU, KTÓRY WYCHODZI NA DWÓR BEZ OPIEKI?
Źródło: Freepik

Użądlenia

Wszystkie owady, które ruszają się lub wydają jakiekolwiek interesujące dźwięki, przyciągają uwagę kotów przez co rozpraszają się podczas polowania czy wędrówki.
Jeśli podejrzewasz użądlenie u swojego pupila, koniecznie sprawdź czy w skórze nie ma wbitego żądła. Jeśli owad zostawił żądło, jak najszybciej je usuń za pomocą pensety (Nie wolno wyciskać!). Zimny kompres ulży w bólu i zmniejszy obrzęk. Gdy jednak sytuacja pogarsza się, pojawiła się również reakcja alergiczna, jak najszybciej udaj się do weterynarza. Po pomoc trzeba się bezwzględnie udać także, gdy użądlenie miało miejsce w pyszczek, bądź podejrzewasz połknięcie owada.

Hotel dla kota – co powinieneś wiedzieć?

Atak innego zwierzęcia

Nasz pupil może natknąć się na różne zwierzęta, które mogą być agresywne. Wtedy może dojść do walki, z której kotek wróci z obrażeniami, bądź zostanie mocno pogryziony.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

 

Inne zagrożenia

  • Przygarnięcie – nie tylko przez ludzi, którzy myślą, że to zwykły bezdomny kot. Jeśli jednak będzie to ktoś z dobrymi intencjami może zapewnić mu dobrą opiekę. Może dojść jednak do takiej sytuacji, że kotek już nie wróci do swoich prawowitych właścicieli.

CO MOŻE GROZIĆ KOTU, KTÓRY WYCHODZI NA DWÓR BEZ OPIEKI?
Źródło: Freepik

Ludzie

Kopanie, bicie, topienie, podpalanie, torturowanie. To czeka naszego pupila, gdy trafi na nieodpowiedniego człowieka, który nie jest wrażliwy na cierpienie zwierząt. Uważajmy, gdy nasz zwierzak ma zbyt duże zaufanie do obcych.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Zatrucie

Jest wiele roślin i substancji, które mogą doprowadzić do zatrucia naszego mruczka. Czasem naszemu drapieżnikowi uda się upolować jakąś myszkę. Niestety upolowana mysz może okazać się zatruta specjalnymi trutkami dla gryzoni, co może prowadzić do poważnego zatrucia bądź śmierci kotka. Oprócz tego na zewnątrz czeka mnóstwo roślin, które mogą powodować zatrucia lub poważne uszkodzenia w organizmie.

Kim jest Petsitter? Wszystko o opiekunie dla zwierząt

Wścieklizna

Czasem, niektóre drapieżniki nawet gdy nie zrobią poważnej krzywdy mogą spowodować, że zwierzak zarazi się m.in. wścieklizną. Pomimo, że szczepienia na wściekliznę nie są wymagane przy kotach typowo mieszkających w domu, warto zadbać o nie, gdy samotnie wypuszczamy naszego pupila.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820