logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć przed wyprowadzaniem kota?

Do tej pory widok kota na smyczy budził ogromne zdziwienie u wielu ludzi. Czy powinniśmy wyprowadzać swojego kota na spacer? Odpowiedź jest oczywista. Zdecydowanie tak!

Poniżej znajdują się kluczowe pytania, na które każdy właściciel musi sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem przygody ze spacerami. Są one na tyle istotne, że pozwolą właścicielom uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć przed wyprowadzaniem kota?
Źródło: Freepik

Jaka jest osobowość kota? 

Ważne jest, aby określić jaki jest nasz pupil. Czy jest on typem samotnika, który woli poleżeć w spokoju na kanapie czy raczej odwrotnie – nie boi się poznawać nowych rzeczy i nowych ludzi. Kotki, które są towarzyskie, niczego się nie boją i ciężko przestraszyć będą idealnymi partnerami do spacerów. Dla bojaźliwych kotów może być to bardzo stresujące doświadczenie. Trzeba mieć na uwadze, że nie każdy kot ma potrzebę wychodzenia na dwór i nie można go zmuszać.

Gdzie mogę zabrać mojego kota?

Początkowo należy się zastanowić w jakie miejsca wybierzesz się ze swoim pupilem. Trzeba mieć na uwadze takie elementy jak: bezpieczeństwo, poziom zatłoczenia, wielkość ruchu ulicznego, obecność innych zwierząt. Na pierwszy spacer warto wybrać miejsca ciche, z niewielką liczbą ludzi i innych zwierząt, które mogą wystraszyć kotka. Dodatkowo warto rozważyć miejsca, z których trudno będzie uciec (w razie, gdyby w jakiś sposób kotek zerwał się ze smyczy). Mogą być to miejsca osłonięte lub ogrodzone. 

Catsitter – jak wygląda prawidłowa opieka nad kotem? Zawód opiekun zwierząt

Co z zaangażowaniem?

Dla właścicieli często jest to super okazja, żeby wyjść z domu i odetchnąć świeżym powietrzem razem ze swoim kotem odwiedzając to coraz nowe miejsca. Można to robić regularnie, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek. Poza zaangażowaniem właściciela, może on w końcu nie być w stanie sprostać oczekiwaniom kota, ponieważ będzie on chciał spędzać coraz więcej czasu. Możemy więc dotrzeć do momentu, w którym kot nie będzie chciał wrócić do domu lub nawet miauczeć upominając się o wyjście. Stanie się to obowiązkiem właściciela.

| Szukasz odpowiedniego opiekuna dla Twojego kota? Odwiedź animalhotels.com

Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć przed wyprowadzaniem kota?
Źródło: Freepik

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Wyprowadzanie kota różni się nieco od wyprowadzania psa. Będąc na smyczy nadal jest kotem, a więc będzie dalej robił typowe kocie rzeczy tj. leżenie na słońcu, wąchanie tych samych roślin czy wskakiwanie na różne przedmioty. Konieczne jest więc przeanalizowanie sytuacji niebezpiecznych, które mogą nas spotkać na zewnątrz. Właściciel musi być przygotowany na każdą ewentualność, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Trzeba rozważyć takie sytuacje jak: próby ucieczki, pojawienie się innego zwierzęcia, próby ataku, wyswobodzenie się z szelek. Wcześniejsze przygotowania uchronią właścicieli przed niechcianymi zdarzeniami. Dodatkowo, jeśli okolica jest pełna właścicieli psów, należy rozważyć takie pory dnia, w których będzie ich jak najmniej lub szukać miejsca, do którego się nie udają.

Co o tym sądzi weterynarz?

Warto rozważyć konsultacje z weterynarzem ze względu na to, że możemy być nieświadomi pewnych zagrożeń. Często rzadkie rośliny występujące na danych terenach mogą być trujące dla kota, a możemy nie mieć nawet o tym pojęcia. Dodatkowo kotki, które wychodzą na zewnątrz są bardziej narażone na choroby niż koty przebywające tylko w domu. Wizyta u weterynarza pomoże nam podjąć decyzję o dodatkowych szczepieniach tj. szczepienie na wściekliznę, białaczkę czy chlamydię. Warto też zabezpieczyć kotka przed pchłami, a przede wszystkim groźnymi kleszczami.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820