logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Codzienna opieka nad psem – wszystko z czym musisz się zmierzyć

Każdy myśli, że opieka nad psem jest taka prosta. Wystarczy zaspokoić szereg podstawowych potrzeb zwierzaka i będzie on szczęśliwy. Osoby decydujące się na psa bądź świeżo upieczeni właściciele nie bardzo mają świadomość jak wygląda codzienna opieka nad psem. To nic trudnego, ale często umykają nam liczne kluczowe kwestie.

Co obejmuje opieka nad psem?

Do podstawowych obowiązków każdego właściciela zaliczamy:

  • karmienie, które koniecznie musi być zbilansowane
  • wyprowadzanie, aby pies załatwił swoje potrzeby fizjologiczne, ale także zaznał odpowiedniej dla siebie dawki ruchu
  • regularne wizyty u lekarza – w tym wszelkiego rodzaju odrobaczania, szczepienia, badania. Nadzorowanie stanu zdrowia psa pozwoli znacznie wpłynąć na jakość jego życia
  • dostarczanie miłości – czyli dbanie o bezpieczeństwo psa, akceptowanie i niekarcenie go
Codzienna opieka nad psem - wszystko z czym musisz się zmierzyć
Źródło: Freepik

Obowiązkowe spacery

Spacer dostarcza niezwykle ważną dawkę ruchu, a także pozwala załatwić potrzeby fizjologiczne. Taki spacer powinien odbywać się minimum trzy razy dziennie (u dorosłego psa) z czego przynajmniej jeden powinien trwać godzinę. Maksymalna przerwa między spacerami nie powinna wynosić więcej niż 8 godzin. Istotny jednak przy tym jest ruch, ponieważ bez niego pies może stać się ospały, leniwy, pozbawiony energii. W najgorszych przypadkach takie zaniedbanie doprowadzi do otyłości.

Jeśli mamy zabiegane życie, dużo pracujemy i nie mamy czasu na porządny spacer z naszym czworonogiem warto zainwestować w dog walkera. Taka osoba zadba o to by psiak zachował swoją kondycję i nie przybrał na wadze.

Codzienna opieka nad psem – dbaj o rutynę

Rutyna jest jednym z najważniejszych elementów psiego życia. Psiaki uwielbiają ją i pozwalają czuć się bezpiecznie. Szybko uczą się rytmu dnia codziennego, dlatego powinno się ich uczyć już od najmłodszych lat.

Powinien to być wyuczony schemat: spacer – posiłek – drzemka. Po wielu latach spędzonych ze zwierzakiem możemy zauważyć, że tak właśnie się tak dzieje. Kiedy nadchodzi pora na wieczorny spacerek, psiak czeka już pod drzwiami ze smyczą w zębach. Dlaczego jest to dla nich takie ważne? Bo to właśnie rutyna powoduje, że spodziewają się, że zaraz nastąpi zaspokojenie ich potrzeby i nie muszą się martwić, czy nawet w skrajnych przypadkach stresować. Wiadomo życie nie jest tak ułożone jak byśmy chcieli, ale niewielkie odchylenia od codzienności nie spowodują większych szkód w funkcjonowaniu psa. Jest to jak najbardziej normalne działanie. Nie powinniśmy się tego obawiać.

Zaufanie i jeszcze raz zaufanie

Każde działanie, które wychodzi poza strefę komfortu psa czy powodujące u niego stres powinno być nagradzane. Nagrodą może być zabawą, smakołykiem. Tak samo powinniśmy działać w sytuacji, kiedy pies dobrze się zachowuje. Starajmy się również jak najczęściej dotykać zwierzaka. Dotyk pełni tutaj szczególną rolę, ponieważ to on sprawia największą przyjemność psu. Wszelkiego rodzaju głaskanie, drapanie, mizianie. Jednak musi on być dostosowany do upodobań pupila. Jeśli będziemy karcić psa, krzyczeć, to z pewnością zacznie się bać się swoich właścicieli. Stanie się nieufny, nie będzie chciał się głaskać. W ten sposób można zauważyć dwukierunkowe działanie. Dobre działanie właścicieli spowoduje, że pupil odwdzięczy się tym samym, w przeciwnym razie będzie uciekał i unikał kontaktu. Zaufanie u psa możemy poznać po tym, że sam domaga się głaskania, liże swoich właścicieli, radośnie wita domowników w drzwiach, przynosi swoje ulubione zabawki.

Co zrobić, kiedy nie możemy się zająć psem?

Przyczyn niezajmowania się czworonogiem może być wiele. Może to być urlop, wyjazd służbowy, choroba. Jednak w przypadku, kiedy nie możemy zająć się psem powinniśmy na ten okres znaleźć odpowiedniego opiekuna. Sposobów jest wiele: poproszenie sąsiada, rodziny, znajomych, opłacenie profesjonalnego opiekuna czy wykupienie hotelu. W przypadku krótkich nieobecności – do kilku godzin, może ci wystarczyć poproszenie sąsiada o doglądanie, jednak przy bardzo długich, kilkudniowych nieobecnościach zdecydowanie lepszym wyborem jest wybór specjalisty. Zwykle nasi najbliżsi mają już swoje obowiązki, a dodatkowe zajęcie w postaci opieki nad czyimś psem może stać się kłopotliwe i niezręczne. Dlatego wybór petsitterów i hoteli dla zwierząt jest coraz powszechniejszy. Z pomocą tutaj przyjdzie Ci platforma AnimalHotels, która tworzy bazę opiekunów dla zwierząt.

Codzienna opieka nad psem - wszystko z czym musisz się zmierzyć
Źródło: Freepik

A co ze szczeniaczkiem?

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bardzo młodym psem, jego potrzeby zbyt mocno nie różnią się od tych u dorosłego psa. Mimo, że potrzeby są takie same to mają one inny charakter. Musimy częściej je zaspokajać, ale w czasie ich zaspokajania przy tym uczyć, jak szczeniak ma się zachowywać. Jest to konieczne do zachowania czystości i nie dopuścimy w ten sposób do zaburzeń behawioralnych. Jeśli zapewnimy dostateczną ilość nauki, zabawy i miłości, szczeniak wyrośnie na szczęśliwego psa. Nie traktujmy go jak zabawkę tylko jak pełnoprawnego członka rodziny. Uczmy go dobrego zachowania, dawajmy dużo miłości, a on tym samym się odwdzięczy.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820