infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Czego nie lubią psy? Opieka nad zwierzętami

Psy, podobnie jak ludzie, również odczuwają negatywne emocje, w tym irytację, gdy czegoś nie tolerują. Niestety w porównaniu do nas, nie mogą podzielić się tym za pomocą werbalnych komunikatów. W psim kodeksie istnieją ogólnie przyjęte zachowania i rzeczy, które w ich świecie uchodzą za nieakceptowalne. 

Na co więc narzekałby nasz pupil, gdyby mówił?

Głaskanie po głowie – często, chcąc zbliżyć się do pupila, nieświadomie nasze zachowanie może uchodzić za zbyt nachalne i agresywne. Odgórny gest głaskania po głowie może być przez zwierzaka odebrany jako zagrożenie i próba dominacji. Zwłaszcza w przypadku, gdy przez naszą euforię, jest on  odbierany jako gwałtowny.

Czego nie lubią psy? Opieka nad zwierzętami
Źródło: Freepik

Głaskanie przez obce osoby – psy, żeby się zaaklimatyzować i zaprzyjaźnić potrzebują czasu, dlatego dotyk obcej osoby zazwyczaj sprawia zwierzakowi dyskomfort, co znacząco okazuje swoim zachowaniem, a nawet agresją.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Intensywne zapachy – zwierzaki mają bardzo wyostrzony zmysł węchu i zupełnie inaczej odbierają zapachy. Coś, co dla nas pachnie przyjemnie, dla naszych zwierzaków może być zbyt intensywne i odrzucające. Widoczne jest to w przypadku intensywnych perfum. Psy unikają osób i miejsc o mocnym zapachu. Podobnie my nie potrafimy zrozumieć, czemu psy obwąchują mało atrakcyjne dla nas miejsca.

Głośne dźwięki – tak jak w przypadku zmysłu węchu,  słuch naszego pupila jest o wiele bardziej wyostrzony niż nasz. Dźwięki, które do nas docierają, zwierzaki odczuwają ze zdwojoną siłą, co sprawia im dyskomfort, źle wpływa na narząd słuchu i powoduje, że mogą być dla nich źródłem fobii.

Hotel dla psa – wszystko co powinieneś wiedzieć

Co jeszcze przeszkadza zwierzakom?

Spacery na szybko – jedną z głównych potrzeb naszego pupila jest aktywność i poznawanie nowych miejsc i zwierzaków, dlatego nie pośpieszaj swojego czworonoga. Obwąchanie, przywitanie się czy kluczowe spacerowanie wpływa na zaspokojenie jego podstawowych potrzeb . Jeśli ich nie zaspokoimy, zwierzak będzie sfrustrowany i jego zachowania mogą być nieprzewidywalne. Zadbaj również o odpowiednią długość smyczy, żeby nie ograniczać ruchów swojemu zwierzakowi.

Czego nie lubią psy? Opieka nad zwierzętami
Źródło: Freepik

Przekraczanie strefy osobistej – psy, podobnie jak i my potrzebują przestrzeni. Mimo że pragną bliskości, niekiedy jest ona przez naszego pupila niepożądana. Daj mu przestrzeń podczas zabaw z innymi psiakami, podczas posiłku czy snu, a także, gdy zauważasz u niego spadek nastroju. 

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Gniew i złość – bliska relacja z pupilem sprawia, że odczuwa on nasze emocje, również te negatywne, ale miejmy na uwadze, że nie wszystkie rozumie. Dlatego nie przekładaj swoich negatywnych emocji na zwierzaka, ponieważ to niekorzystnie odbije się na jego samopoczuciu. Pamiętaj też o tym, żeby nie zmuszać go do czynności, których nie akceptuje. Zachowania takie mogą spowodować u naszego zwierzaka fobie i zachowania destrukcyjne.

Zostawianie samego sobie  psy są stworzone do interakcji z drugim człowiekiem, dlatego nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a przyjaciela nie zostawia się samego. Zwierzaki pozostawione same sobie na zbyt długi czas odczuwają tak zwany lęk separacyjny. W przypadku długich nieobecności zadbaj o znalezienie zaufanego opiekuna.

Joanna Jarp

Joanna Jarp