logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Czego nie może jeść Twój kot – opieka nad kotem

  1. MLEKO – Praktycznie każdy zna kota, który pije mleko. Tymczasem mleko nie jest właściwym napojem dla kota. Kot jest drapieżnikiem, potrzebuje przede wszystkim wody. Mleko spożywa wyłącznie po narodzinach. Nie potrzebuje w diecie mleka zwierząt innych gatunków. Większości zwierząt szkodzi z uwagi na brak enzymu trawiącego laktozę.
  2. WĘDLINY I PIECZONE MIĘSO – Koty są mięsożerne i często z oczekiwaniem spoglądają na talerz wypełniony wędliną albo mięsem. Nie należy podawać kotu potraw przygotowanych dla ludzi. Wynika to z faktu, że zawierają one bardzo dużo dodatków źle przyswajalnych, a czasem wręcz trujących dla zwierząt. Zalicza się do nich: sól, wszystkie przyprawy, konserwanty, polepszacz smaku, barwniki.
  3. RYBY W OLEJU, SOSIE I ZALEWIE – Koty uwielbiają ryby i faktycznie stanowią one istotny element w ich diecie. Nie oznacza to jednak, że można podawać kotu przygotowane dla ludzi ryby w zalewach i sosach. Zwykle są one bardzo słone, mocno przyprawione i zawierają konserwanty – może to zagrażać ich zdrowiu. Lepszym wyborem jest puszka rybna dla kota albo świeża, gotowana ryba.
  4. SUROWE BIAŁKO JAJKA – Całe jajko jest zbilansowanym źródłem wartości odżywczych i może dobrze przysłużyć się kociemu zdrowiu. Najlepiej jednak jest podawać je w całości, z pewnym zastrzeżeniem. Żółtko może być surowe, jednak białko powinno być lekko podgotowane, ścięte. Znacznie ograniczy to ilość awidyny w diecie.
  5. MIĘSO WIEPRZOWE – Dla kotów o wiele lepiej sprawdzają się drób i wołowina. Wieprzowina jest niezwykle tłusta, co sprawia , że często powoduje niepożądane objawy układu pokarmowego. Mowa przede wszystkim o biegunkach i wymiotach.
  6. PSIA KARMA – W psiej karmie zazwyczaj występuje o wiele więcej węglowodanów, które nie są dobrze przyswajalne przez koci organizm. Mała ilość białka zwierzęcego może prowadzić u kotów do stanów niedożywienia, ale również wielu innych chorób. Nieprawidłowo dobrane proporcje minerałów mogą spowodować problemy z nerkami i układem moczowym. Brak tauryny prowadzi do zaburzeń przyswajania składników odżywczych, czy chorób serca.
  7. SŁODYCZE – Słodkości dla kocich organizmów nie mają żadnych pozytywnych wartości. Z badań wynika, że koty nie są w stanie nawet rozróżnić słodkiego smaku. Cukier zawarty w słodyczach może doprowadzić do otyłości, ale ma też zły wpływ na stan kocich zębów. Szczególnie groźna jest gorzka czekolada. Jest ona dla kotów trująca. Dawka zaledwie 450 g może okazać się śmiertelna! Lista powikłań, za które odpowiedzialna jest zawarta w gorzkiej czekoladzie teobromina – zdaje się nie mie

 

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820