logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Czemu marzec to koci miesiąc? Opieka nad kotem

Marzec to piękny miesiąc rozpoczynający wiosnę, jednak przez wielu ludzi jest uznawany za koci miesiąc. Wiąże się z tym okres godowy kotów, który ma na celu przedłużenie gatunku. Mimo, że koty są z reguły mało hałaśliwe, to okres godowy bywa naprawdę ekspresyjny. Czym jest „marcowanie” i jak długo może trwać?

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

„Marcowanie” to tak naprawdę potoczne określenie na okres godowy samic i samców kotów. Dlaczego okres godowy kotów wypada akurat w marcu? Wynika to oczywiście z natury zwierząt, ponieważ w marcu rozpoczyna się wiosna, czyli jest to najlepsza pora na wydanie potomstwa. Oczywiście ten okres może się przesunąć, jeśli zima jest długa i wyjątkowo mroźna. Dzieje się tak nie tylko u kotów, ale u nich jest to najbardziej spektakularne. Wielokrotnie w nocy mogliśmy słyszeć, jak kocury toczą między sobą walkę o wybrankę słysząc przy tym przeraźliwe jęki i darcia. Okres rozrodczy kotów jest bardzo bolesny i wykańczający.

Czemu marzec to koci miesiąc? Opieka nad kotem
Źródło: Freepik

Jak długo trwa „marcowanie” kotów?

U kotek okres ten trwa różnie w zależności od indywidualnych predyspozycji zwierzaka i może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Dodatkowo może występować kilka razy do roku.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Po czym poznać, że kotka wchodzi w ruję?

W tym okresie kotka wykazuje większą chęć do głaskania i czułości. Ociera się także o wszelkie przedmioty i tarza po podłodze. Rozpoznać to można również charakterystyczne wyginanie grze bitu, tak żeby tylna część. Ciała znalazła się w górze. Jednak najbardziej charakterystyczne jest rozdzierające miauczenie, które nawołuje kocury.

Koci hotel nie jest taki zły jak go malują

Jakie są zagrożenia związane z kocimi amorami?

Poza samymi utrudnieniami związanymi z życiem w czasie okresu rozrodczego kotów (kiedy to opiekunowie nie mogą spać przez zachowanie ich pupili), kot może próbować się wydostać z domu popędzany silnym instynktem. W przypadku kotów niewychodzących jest to okres pełen cierpienia wywołany brakiem możliwości zaspokojenia swojej kociej natury. Kocury, które są wolnożyjące i te wypuszczane na samotne spacery potrafią przemierzyć wiele kilometrów w poszukiwaniu kotki. W tym czasie mogą wdawać się w krwawe bójki z innymi kocurami. Jest to również czas, w którym koty znaczenie częściej giną pod kołami samochodów czy na torowiskach. Innym zagrożeniem jest też zagrożenie zachorowania na różne choroby. Aby temu zapobiec konieczne są szczepienia, które uchronią mruczków. Dodatkowo w przypadku kotek jest ryzyko niechcianej ciąży. Wielokrotnie pojawia się problem co zrobić z kociętami, które często są liczne. W miocie może pojawić się od 2 do 5 kociąt.

Czemu marzec to koci miesiąc? Opieka nad kotem
Źródło: Freepik

Jakie są sposoby na „marcowanie”?

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest oczywiście kastracja lub sterylizacja, ale wymaga to indywidualnego podejścia do sytuacji i każdy z właścicieli musi przemyśleć tą decyzję. Dostępne są również różne środki farmakologiczne w postaci tabletek hormonalnych dla kotek, jednak niesie to za sobą ryzyko chorób układu rozrodczego. Innymi stosowanymi preparatami mogą być środki o działaniu uspokajającym, feromony i kocimiętka. Należy tutaj konsultować się z lekarzem weterynarii, który nam doradzi, który sposób jest najlepszy. Dodatkowo w przypadku kotki zaleca się unikania głaskania, które nasilałyby jej niepożądane zachowania. Dobra będzie tutaj intensywna zabawa, która na jakiś czas zmęczy kota.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820