infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Czy istnieją psy dla alergików? Opieka nad zwierzętami

Wielu z nas chciałoby mieć swojego psa w domu. Jednak istnieją przeszkody, które nie pozwalają nam na to i trudno je pokonać, są to m.in. alergie. Pies jest silnie uczulający i posiada aż 29 czynników, które mogą źle wypływać na ludzki organizm. Jest to coraz częstsze zjawisko więc czy są psy, które nie wywołują tej niechcianej reakcji alergicznej?

 Czy są psy, które nie wywołują reakcji alergicznej u właściciela?

Niestety rozczarowanie pojawia się już na samym wstępie, ponieważ nie istnieją psy hipoalergiczne, które nie wywołają reakcji na dane alergeny. Nawet psy pozbawione sierści nie są bezpieczną opcją.

Czy istnieją psy dla alergików? Opieka nad zwierzętami
Źródło: Freepik

Wynika to z powszechnego (błędnego) przekonania, że to sierść jest winna całemu zajściu. Sama sierść nie jest czynnikiem uczulającym, jednak składniki w niej zawarte już są. Tymi składniki są białka zawarte m.in. w: moczu, ślinie, złuszczonym naskórku, pocie, łoju i łzach. Wszystkie te wydzieliny osadzają się właśnie na sierści. Wypadająca sierść powoduje tylko znaczne rozprzestrzenianie się alergenów, więc wpływa jedynie pośrednio. Alergeny psów są na tyle silne, że mogą wisieć w powietrzu przez długi czas. Dlatego jeśli w pomieszczeniu kilka godzin wcześniej przebywał pies, alergik od razu dostanie objawów. 

| Szukasz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Objawy alergii na psa: łzawienie oczu, katar, nieżyt nosa, zaczerwienione oczy, zapalanie spojówek, kaszel, świąd, wysypka, duszności.

Czy-istnieja-psy-dla-alergikow-Opieka-nad-zwierzetami
Źródło: Freepik

Rasy, które wywołują mniejszą reakcję alergiczną

Jeśli alergik chce się zdecydować na psa pomimo choroby to warto rozważyć rasy, które zmniejszają ryzyko pojawienia się reakcji. Takie psy przede wszystkim mają mało podszerstka, przez co mniej gubią sierści. Poniżej znajduje się lista przykładowych ras: 

Opiekun zwierząt – jemu trzeba powiedzieć wszystko!
 • Pudel – ich sierść znacznie mniej wypada i mniej uczula, jednak wymagana jest odpowiednia pielęgnacja takiej sierści.
 • Sznaucer – stwierdzono u nich mniejsze zagrożenie alergizujące, dodatkowo ich sierść też nadmiernie nie wypada, jednak konieczne jest usuwanie martwej części włosa.
 • Czarny terier rosyjski – sierść rzadko wypada, ale konieczna jest odpowiednia pielęgnacja
 • Labradoodle – ta rasa prawie wcale nie gubi sierści
 • Maltańczyk, yorkshire terier, shi tzu – brak poszerstka wpływa na to, że włosy nie wypadają, ale rosną na długość, wymagają jednak częstej pielęgnacji.
 • Nagi pies meksykański – ze względu na brak sierści ich skóra wymaga specjalnego trakatowania, ale zaletą ich wyglądu jest właśnie nieroznoszenie alergenów, a częste mycie usuwa niechciany naskórek.

Szczególnie trzeba uważać na rasy, które mają skłonność do łupieżu. Największą ilość wytwarzanych alergenów zarejestrowano u poniższych ras:

Jak radzić sobie z alergią u psa? Opiekun zwierząt
 • owczarek niemiecki
 • coocker spaniel
 • chart afgański
 • doberman pinsher
 • shar-pei

Jednak podjęcie decyzji wzięciu psa nie może być w żaden sposób spontaniczna i nieprzemyślana. Nie możemy ryzykować zdrowia dla psa, który później trafi do schroniska lub innego opiekuna. Oszczędźmy sobie oraz zwierzętom zbędnego stresu.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820