logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Czy obroża z dzwoneczkiem to zły pomysł? Hotel dla kota

Każdy z nas reaguje na pewne dźwięki, przyprawiające o dreszcze. Gdy usłyszymy te niezwykłe irytujące, chcemy jak najszybciej je wyłączyć, uciec od nich, byle się ich pozbyć. A co, jeśli towarzyszyć nam będą całe dnie, a z każdym ruchem będą się tylko nasilać?

Jaki wpływ na nasze zdrowie mają irytujące dźwięki?

Mniej więcej taka sytuacja spotyka koty, gdy przy ich obrożach są dzwoneczki. Jest to bardzo modny i popularny przedmiot, bardzo utożsamiający z kotem, jednak wielu behawiorystów zdecydowanie go odradza. 

Czy obroża z dzwoneczkiem to zły pomysł? Hotel dla kot
Źródło: Freepik

Dla wielu właścicieli mruczków, istnieją zalety dzwoneczków, takie jak szybkie zlokalizowanie pupila w domu, czy odstraszanie ich ofiar podczas polowania. Jednak wady przewyższają zalety. Jednym z zagrożeń jest możliwość uszkodzenia kociego słuchu, który jest o wiele bardziej wyczulony niż ludzki. Kolejnym ich skutkiem jest odbieranie kotu prywatności, ponieważ często szuka on przestrzeni i ciszy dla siebie. My powinniśmy mu to zapewnić, oczywiście o ile nie dzieje mu się nic złego, a jego zachowanie nie budzi u nas zastrzeżeń. Dłuższe stosowanie u mruczków dzwoneczków, może mieć zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Czy obroża z dzwoneczkiem to zły pomysł? Hotel dla kot
Źródło: Freepik

Obroża czy szelki, co wybrać?

Kolejne problemy pojawiają się przy obrożach. Przy wyprowadzaniu kota na smyczy, warto wybrać jednak szelki, które dadzą mu zdecydowanie więcej bezpieczeństwa. Często potrzebujemy obroży, aby przywiesić do niej adresatkę, zwiększającą prawdopodobieństwo, że w przypadku, gdy ktoś znajdzie naszego pupila, on wróci bezpiecznie do domu. Rekomendowane jest, aby koty domowe nie nosiły obroży, ponieważ mogą przez nie się na czymś zakleszczył i udusić, bądź zrobić sobie poważną krzywdę. Taki sam los może czekać koty wychodzące, które mogą zahaczyć się o krzak lub gałąź. Poza wspomnianymi wcześniej skutkami, dodatkowo są bardziej narażone na atak dzikich, zwierząt, wobec których unieruchomiony mruczek będzie bezbronny. 

| Potrzebujesz idealnego opiekuna? Wejdź na animalhotels.com

Przed zakupem obroży zawsze warto poważnie się zastanowić i zrobić rozeznanie, czy są na rynku jakieś bezpieczne wybory, które nie spowodują cierpienia naszych zwierząt.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820