infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Czy psy mają sny? Opieka nad psem

 

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się czy ich pupil podczas swojego snu przeżyw­­­a niesamowite przygody lub co gorsza koszmary. Wielokrotnie widzimy jak pies w czasie snu wydaje z siebie dziwne odgłosy, jak i rusza łapkami. Od razu wtedy myślimy, że na pewno coś mu się śni. Czy istnieje jakieś podobieństwo między ludzkim snem a psim?

Osoby posiadające psa często zadają sobie pytanie czy istnieje psi sen i jakie on może mieć formy. Badania nad tym nadal trwają. Na ten moment badacze są w stanie potwierdzić już teraz zasadnicze podobieństwa do ludzkiego snu. Podobieństwa te odkryto już w 1977 roku. Badaniom poddano szczury, które w czasie dnia biegały w kołowrotku, a następnie zbadano ich umysły. Wykazywały one w większym stopniu podobne aktywności do tych, które miały miejsce w ciągu dnia. Oznacza to, że przeżywały miniony dzień na nowo. Jest to dowód na to, iż zwierzęta też mogą mieć sny. Jako, że psy są równie inteligentne co szczury, naukowcy zakładają, że sny mogą też ich dotyczyć.

| Jeśli szukasz opiekuna dla swojego czworonożnego przyjaciela odwiedź animalhotels.com

Czy psy mają sny?
Źródło: Freepik

Charakterystyka psiego snu

Psi sen ma on tak samo dwie główne fazy, z czego druga jest fazą snu głębokiego, gdzie mogą występować widzenia senne. Niestety ostatecznego dowodu na istnienie snów nie podano. Problem tkwi w fakcie, że nasze czworonogi nie podzielą się z nami swoimi wrażeniami w przeciwieństwie do ludzi. Nie możemy się więc dowiedzieć, jak one wyglądają i jaki mają przebieg. Nie wiemy także czy zwierzęta je ogólnie pamiętają. Dorosłe psy śpią od 12 do 14 godzin każdego dnia, ale w przeciwieństwie do ludzi zapadają znacznie szybciej w fazę snu głębokiego (około 10-20 minut, po tym czasie pojawiają się sny). Szczeniaki tak jak małe dzieci mogą spać do 18 godzin w ciągu dnia. Zwłaszcza te najmłodsze potrzebują spokojnego snu, aby móc lepiej przyswajać zdobyte umiejętności i wiedzę. Psycholog Deidre Barrett twierdzi, że jeśli psy przeżywają z ludźmi niesamowite emocje (przez spacery, zabawę, podróże czy poczucie bezpieczeństwa) to z pewnością śnią właśnie o swoich właścicielach. 

Czy psy mają sny?
Źródło: Freepik

Jak poznać czy psy mają sny?

Ze względu na podobieństwa, każdy właściciel może zaobserwować u pupila pewne zachowania, które są dowodami na pojawienie się snu u psa. Tymi zachowaniami są:

  • pojawienie się płytkiego i nieregularnego oddechu
  • szybkie poruszające się gałki oczne – świadczy to właśnie o podążaniu wzrokiem za poruszającym się obrazem, umysł pracuje wtedy ciężej niż na jawie
  • występowanie niekontrolowanych ruchów – powodem są tutaj nieświadome skurcze mięśni
  • występowanie różnych dźwięków

Sen jest naturalnym zjawiskiem i pojawia się on u każdej istoty żyjącej. Więc ważne jest, aby nie budzić naszego pupila w trakcie snu, ponieważ tak jak ludzie, nie lubią być budzeni. Spowodujemy, że nasz czworonog będzie niewyspany, a co za tym idzie bardziej podatny na różne infekcje. Dbajmy więc o naszych czworonożnych przyjaciół i pozwólmy im na regenerację!

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820