logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Dlaczego kot załatwia się do butów? Opieka nad kotem

Będą w gościach u kociarza czasem zdarzyło nam się wyjść z mokrym butem. Sprawcą tej nieprzyjemnej sytuacji jest nie kto inny jak kot. Łatwo się zdenerwować z tego powodu. Niestety wiele osób myli to zachowanie z kocią złośliwością. 

Dlaczego kot załatwia się do butów?
Źródło: Freepik

Koty to (nie)złe istoty

Uważanie kotów za złośliwe zwierzęta jest bardzo krzywdzącym mitem, który notorycznie jest powielany. Mówimy wtedy, że kot robi to specjalnie lub że nas nie lubi. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że pewne zachowania mają konkretną przyczynę i nic nie dzieje się bez powodu. Tak samo w sytuacji załatwiania się kota do butów. Nie jest to w żaden sposób znak, że kot jest brudasem. Jakie są więc prawdziwe powody takiego zachowania?

Opiekunowie, którzy nie rozumieją potrzeb swojego pupila szkodzą mu. Tak samo jest w przypadku kota sikającego do butów. Jest to zachowanie o złożonej problematyce.

Wyjeżdżasz? Koci hotel przyjdzie Ci z pomocą

Dlaczego koty sikają do butów?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że omawiane zachowanie nie jest przejawem złośliwości. W tej kwestii trzeba przeanalizować całe zachowanie kota. Może mieć on problemy z psychiką, zdrowiem lub kuweta jest źle przygotowana. Dla kotów również buty mają specyficzny zapach. Oprócz zapachu samego właściciela obuwia, są tam też zapachy dworu. Każdy zapach zawiera informacje i każdy nowy zapach będzie chciał pomieszać ze swoim zapachem. Będzie to robił, gdy zapach go stresuje, ciekawi lub przeraża. Mieszanie obcego zapachu ze swoim powoduje, że zapach staje się mniej obcy i mniej straszny. Generalnie koty załatwiają się nie tylko do butów. Celem stają się wszystkie rzeczy, które intensywnie wydzielają zapach m.in. przepocone rzeczy. Często też przybywanie obcych do mieszkania może wiązać się ze stresem.

Ciężko będzie wykorzenić takie zachowania. Potrzeba zostawienia swojego zapachu jest niestety silniejsza. Najlepszym sposobem będzie chowanie tych zapachowych rzeczy, aby nie były w zasięgu zwierzaka. Sposobem na stres powiązany z obecnością gości, dobrze jest zapewnić dobre miejsce do ukrycia, w którym zwierzak będzie mógł przeczekać.

Dlaczego kot załatwia się do butów?
Źródło: Freepik

Jednak poza podłożem psychicznym są jeszcze podłoża zdrowotne. W takiej sytuacji dobrze jest udać się na wizytę do weterynarza. Zbadanie moczu będzie tutaj konieczne. Może okazać się, że załatwianie sprawia mruczkowi ból z powodu zalegania kamieni. Warto więc zbadać kotka zanim podejmie się jakiekolwiek działania.

| Potrzebujesz opiekuna? Wejdź na animalhotels.com

Należy też wziąć pod uwagę umiejscowienie kuwety. Może stać w nieodpowiednim miejscu. Miejsce w pobliżu hałasów będzie powodowało strach u pupila. Dobrze jest też sprawdzić czy kotu odpowiada obecny żwirek.Co zrobić, jeśli nic nie działa? Jak przy każdej zmianie zachowania u zwierzęcia potrzeba mnóstwo czasu. Zwłaszcza przy dużych przyzwyczajeniach. Nie możemy być bezczynni w tym czasie. Możemy dalej pomagać i sprawiać by kot czuł się jak najbardziej komfortowo.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820