infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Dlaczego koty mruczą? Opieka nad kotem

Nie ma osoby, która nie kochałaby dźwięku mruczącego kota. Poza miauczeniem, syczeniem i warczeniem, mruczenie jest istotnym dźwiękiem w kociej komunikacji. Jest sposobem do wymiany informacji między różnymi gatunkami kotowatych. Jednak samo znaczenie mruczenia ma jednak bardziej złożony kontekst. Czy tak naprawdę jest mruczenie i co ono oznacza?

Dlaczego koty mruczą?
Źródło: Freepik

Mruczenie to rodzaj wibracji o średniej częstotliwości 26Hz. Koty potrafią mruczeć na wdechu, ale także na wydechu. W czasie wdechu jest ono krótkie i głośne, a na wydechu wręcz odwrotnie. Do chwili obecnej nadal nie wiadomo, jak koty mruczą. Istnieje wiele teorii na ten temat, ale wiadomo jest, że sposób w jaki wydobywa się ten dźwięk jest niezwykły. Najciekawszy jest fakt, że w czasie mruczenia żadne mięsnie nie napinają się, ani nie poruszają. Mimo to, możemy odczuć, że kot mruczy całym ciałem. 
Mruczenie jest sposobem komunikacji już od najmłodszych kocich lat. Początkowo komunikacji odbywa się między matką, a kociętami. Przekazują sobie wzajemnie informacje nawet w czasie karmienia. Koty potrafią mruczeć i jeść jednocześnie. Dodatkowo może być ono niesłyszalne dla innych osobników, które mogą stanowić zagrożenie dla kociej rodziny.

Opieka nad zwierzętami – co zrobić, kiedy nie możemy zająć się pupilem

Kiedy możemy usłyszeć kocie mruczenie?

Możemy wyróżnić jeszcze dodatkowy rodzaj mruczenia jakim jest „mruczenie nagabujące”. Jest to rodzaj mruczenia połączony z miauczeniem. Ma to na celu skłonić opiekuna do zrobienia czegoś. Najczęściej możemy jednak zauważyć taki sposób komunikacji, jeśli zwierzak jest głodny. Jednak mruczenie nie zawsze oznacza coś dobrego. Często koty to robią, żeby uśmierzyć ból lub uspokoić siebie lub innego kota. Możemy je usłyszeć podczas porodu u kotki, która uśmierza ból w czasie jego trwania. Dodatkowo małe kocięta po usłyszeniu mruczenia matki wiedzą, gdzie ona się znajduje.

Jeśli potrzebujesz opieki dla swojego kota wejdź na animalhotels.com

Te głębokie, gardłowe dźwięki powodują, że w organizmie kota zaczyna wytwarzać się serotonina. Jest to hormon szczęścia, który odpowiada także za kontrolowanie samopoczucia, emocji, nastroju i poziomu bólu. To właśnie ten hormon powoduje, że mruczenie ma taki wpływ na cały organizm. Dodatkowo mruczeć mogą tylko zwierzęta z rodziny kotowatych, co sprawia, że są to naprawdę wyjątkowe zwierzęta o niesamowitych umiejętnościach.

Dlaczego koty mruczą?
Źródło: Freepik

Co, jeśli kot nie mruczy?

Przyczyn braku tego charakterystycznego dźwięku jest wiele. Jednak, aby kot mruczał musi się tego nauczyć, więc jeśli jego matko nie umiała mruczeć jej kocięta także mogą tego nie potrafić. Warto jednak sprawdzić czy aby na pewno kot mruczy i zanim zaalarmujemy weterynarza. Każdy kot się różni od siebie więc u jednych będzie słychać bardziej, a u innych będzie można jedynie wyczuć delikatne wibracje. Warto wiedzieć, że mruczenie słychać wyraźniej dopiero po osiągnięciu pewnej dojrzałości. Jeśli jednak nadal nie pojawia się mruczenie to znak, że kot jest zestresowany. Wtedy należy zadbać o jego komfort i polepszenie samopoczucia. Koniecznie trzeba tutaj znać jego zwyczaje i upodobania. Jednak, gdy mruczek normalnie funkcjonuje nie ma powodów do obaw.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820