infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Dlaczego psy zjadają swoje odchody?

Na pewno każdy właściciel psa miał chociaż raz taką sytuację, że w czasie spaceru jego pupil zaczyna jeść swoje odchody. Mało przyjemny widok, ale jak najbardziej naturalny. Niestety wokół tego zachowania narosło wiele mitów, a sam temat stał się tematem tabu ze względu na wiążące się z tym zakłopotanie lub nawet wstyd. Co jednak oznacza takie zachowanie psów i czy powinniśmy się martwić?

Zacznijmy jednak od tego, czym jest KOPROFAGIA. Dosłownie oznacza to konsumpcje odchodów i właśnie tym określeniem nazywa się to zjawisko. Jest więc to całkowicie normalne. Zwierzęta w ten sposób próbują zmniejszyć ryzyko znalezienia ich przez zagrażające gatunki lub po prostu dbają o czystość w swoim otoczeniu.

Dlaczego psy zjadają swoje odchody?
Źródło: Freepik

Dlaczego psy zjadają swoje odchody?

Niestety nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, dlaczego nasz pies konsumuje swoje lub (co gorsza) odchody innego psa. Jeśli już pies ma potrzebę zjadania ich to lepiej, aby były to odchody wiadomego pochodzenia. Nie wszystkie zwierzęta mogą być regularnie badane, szczepione i odrobaczane. Zjadanie fekaliów nie jest samo w sobie groźne. Pies jedynie może nabawić się biegunki lub po prostu zwymiotować. Jednak w kale mogą znajdować się różne bakterie czy pasożyty wydalane z organizmu, przez co pies może nabawić się poważnych infekcji.

Można jednak założyć kilka podstawowych powodów, dlaczego nasze czworonogi zachowują się w ten sposób:

  • Zaburzenia trawienia (problemy z trzustką, jelitem, wątrobą, żołądkiem)
  • Problemy behawioralne
  • Niedobory w diecie, nieodpowiednia dieta
  • Podłoże genetyczne
  • Żarłoczność
  • Stres
  • Nieprawidłowa czystość otoczenia
  • Niedobory flory bakteryjnej
Jak bezpiecznie przewozić psy i koty?

Psia natura

Uwarunkowania genetyczne również powinny być tutaj brane pod uwagę. Pies pochodzi od wilka, a wilki w przeszłości chcąc dbać o czystość swojego terytorium, zjadały swoje odchody. Głowie po to, by nie zostawiać śladów, ale także miało to służyć ochronie przed zjadaniem odchodów przez innego członka stada. Miało to zapobiec roznoszeniu się pasożytów wśród osobników stada. Również matki zjadały odchody swoich szczeniąt, aby zachować czystość i nie pozostawiać swojego zapachu przed innymi drapieżnikami. Dodatkowo same szczenięta również zjadały swoje odchody, jednak przyczyną tego jest jedynie zabawa i ciekawość.

Na drodze ewolucji pies nie musi tak się zachowywać, jednak pierwotne instynkty pozostają zakorzenione na długo.

Dlaczego psy zjadają swoje odchody?
Źródło: freepik

Czy jest to groźne?

Jeśli pies zjada odchody z niewiadomego źródła (czyli są to odchody innego zwierzęcia) to jest ryzyko zarażenia się pasożytami, które są wydalane razem z kałem. W innym przypadku czworonóg może jedynie nabawić się biegunki lub wymiotów. Jednak miejmy na uwadze, że nie każde zwierzę jest regularnie szczepione i odrobaczane.

Podróże z psem i kotem za granicę. Opieka nad zwierzętami

Jak zapobiegać zjadaniu odchodów?

Jeśli już zauważamy, że takie zachowania mają miejsce, to nie należy ich bagatelizować. W pierwszej kolejności koniecznie trzeba ustalić przyczynę, bo jest ich wiele. W tym calu należy udać się do lekarza weterynarii. Ustali on czy zachowanie ma podłoże zdrowotne. Wykona on badania morfologiczne i biochemiczne (zwłaszcza te na obecność pasożytów). Jeśli układ pokarmowy jest zdrowy, w dalszej kolejności należy poradzić się dietetyka, który dobierze odpowiednią dietę pod schorzenie. W ostateczności, jeśli to nie pomoże, warto skonsultować się z behawiorystą, który pomoże nam wyeliminować to zachowanie. Cenny może być również trening posłuszeństwa. Nauczymy w ten sposób psa przywoływać do siebie, jeśli zbliży się on do odchodów.

W przypadku psów żarłocznych wystarczy trzymać psa na smyczy i nie pozwalać mu na bieganie luzem. Dodatkowo należy oczyszczać ogród z odchodów oraz kocią kuwetę, jeśli dodatkowo mamy kota w domu.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820