logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Dziecko z psem – zalety wspólnego wychowywania. Opieka nad psem

Czy dziecko powinno się wychowywać w towarzystwie psa? Odpowiedź jest niezwykle złożona i niejednoznaczna. Z pewnością jest wiele korzyści wynikających ze wspólnego wychowania.

Pies będąc najlepszym przyjacielem człowieka, poza swoim wsparciem i byciem zawsze przy człowieku, ma znacznie większy wpływ na swoich właścicieli. Szczególnie na ich dzieci, które dopiero się rozwijają. Co daje nam wychowanie dziecka z psem? Wielu specjalistów zapewnia, że obecność czworonoga wpływa pozytywnie na zdrowie i psychiczny rozwój malucha. Świadomość tych zalet może wielu osobom pomóc w podjęciu decyzji o przyjęciu czworonoga do swojej rodziny.

DZIECKO Z PSEM – ZALETY WSPÓLNEGO WYCHOWYWANIA. OPIEKA NAD PSEM_1
Źródło: Freepik

Wpływ czworonoga na wychowanie dziecka

  • Bardziej aktywny tryb życia – wszelkiego rodzaju zabawy, aktywności czy zwykłe wspólne bieganie pozytywnie wpływają na aktywności pociech i ich rodziców. Aktywny tryb życia poprawia funkcjonowanie organizmu i wspomaga rozwój biologiczny dzieci. Posiadanie psa wiąże się ze zmianą stylu życia oraz organizacją regularnych spacerów. Dzieci są mniej narażone na nadwagę czy otyłość.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

  • Wpływ emocjonalny – dzieci wychowane wśród zwierząt są spokojniejsze i wykazują się większą empatią oraz wrażliwością na otaczający je świat. Dzieci uczą się w ten sposób panowania nad emocjami, a przez to stają się odporne na stres, co może być przydatne w dorosłym życiu. Samo przebywanie ze zwierzakiem powoduje radość i chęć do zabawy. Oprócz tego oczywiste jest również dostarczanie szczęścia przez czworonogi. Niezależnie czy to osoba dorosła czy dziecko uśmiechnie się na widok psa, ponieważ pies nie ocenia, nie krytykuje, ale jak jest ci źle to przyjdzie i pocieszy.

DZIECKO Z PSEM – ZALETY WSPÓLNEGO WYCHOWYWANIA. OPIEKA NAD PSEM
Źródło: Freepik

  • Rozwój odporności – wynika to z wnoszenia brudu i zarazków z zewnątrz przez psiaki. Dzieci mając z nimi kontakt uodparniają się na związki chorobotwórcze oraz alergeny, które mogą powodować liczne choroby i osłabienia organizmu.

  • Odpowiedzialnośćopieka nad psem wymaga sporej ilości odpowiedzialności. Dlatego dzieci poprzez wspólną pracę z rodzicami uczą się jak opiekować się zwierzęciem. Rozwija się także w ten sposób skłonność do poświęceń i wybór rzeczy istotnych. Każda czynność ma istotne znaczenie, ponieważ nie wykonanie jednej czynności może doprowadzić do poważnego zaniedbania pupila.

Usługi dla zwierząt – jak możesz dbać o swojego pupila

  • Ciekawość – jeśli w życiu malutkiego dziecka pojawia się zwierzak, jest on ciekawy nowego osobnika. Z pewnością sam będzie dążył do bliskiego poznania poprzez zabawę i dotyk.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Należy jednak zachować granicę zdrowego rozsądku i pamiętać, że nawet jeśli pies jest przyjazny to nie oznacza, że nie może zrobić krzywdy. Uczmy malucha szacunku do czworonogów i pamiętajmy również, aby zwracać uwagę na to co robi nasza pociecha, bo szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820