logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Egzamin na psa towarzyszącego – dowiedz się więcej

Egzamin na psa towarzyszącego to egzamin uznany przez państwo jako sprawdzenie posłuszeństwa i charakteru psa. W żadnym wypadku nie jest obowiązkowy dla wszystkich psów i właścicieli. Obejmuje on jedynie czworonogi, które pracują z ludźmi. Są to przede wszystkim psy policyjne, ratunkowe i asystujące. Egzamin na psa towarzyszącego jest również konieczny w przypadku brania udziału w różnych konkursach i zawodach. 

Na czym polega egzamin na psa towarzyszącego?

Egzamin sprawdza charakter i posłuszeństwo psa. Sprawdza się jak pies zachowuje się w stosunku do obcych oraz w miejscu publicznym w obecności biegaczy, rowerzystów, nerwowych osób. Sprawdzane są wszelkie trudne sytuacje. Przy ocenie posłuszeństwa są brane również reakcje na komendy. W egzaminie bierze udział pies razem z opiekunem lub właścicielem. Głównie pracują oni jako zespół i tak samo odbywa się to w głównej części egzaminu.

Egzamin na psa towarzyszącego - dowiedz się więcej
Źródło: Freepik

Egzamin obejmuje również test dla osoby prowadzącej. Test jest pisemny i składa się z pytań wielokrotnej odpowiedzi. Nie obędzie się bez tego, ponieważ komisja sprawdza w ten sposób czy dana osoba jest wykwalifikowana do prowadzenia psa. Przed egzaminem dostaje się zestaw pytań, które dotyczą podstawowej wiedzy o psach i ich zachowaniach. Zaliczenie testu oznacza, że osoba prowadząca jest gotowa do prowadzenia psa w sposób zgodny z gatunkiem. Taka osoba również wie, jak rozpoznawać zachowania psa i jak reagować.

Warunki przystąpienia do egzaminu

Do egzaminu może podejść jedynie pies, który ukończył 15 miesięcy. Musi posiadać również czip identyfikujący lub tatuaż. Musi się on zgadzać z jego numerem identyfikacyjnym. Dodatkowo musi być również zaszczepiony. Przewodnik lub właściciel musi być członkiem FCI – Fédération Cynologique Internationale (w Polsce jest to Związek Kynologiczny). Właściciel lub przewodnik musi mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz musi posiadać świadectwo kwalifikacji (wyżej opisany egzamin).

Opiekun zwierząt, czyli dobry pomysł na biznes

Co musi umieć pies?

Najważniejszym wymogiem przystąpienia do egzaminu jest oczywiście przygotowanie psa. Pies powinien opanować podstawowe komendy takie jak:

– biegaj

– siad

– zostać

– noga

– przywołania

Przy wydawaniu komend pies powinien słuchać swojego przewodnika bez konieczności powtarzania czy namawiania innymi bodźcami np. przez smakołyki czy zabawki. Takie pomoce nie są dozwolone na egzaminie. Istotne jest to, żeby pies słuchał przewodnika niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajduje – idąc przez pustą uliczkę czy przez ruchliwą główną drogę z autami, pieszymi, rowerzystami, dziećmi, innymi zwierzętami itp. U niewyszkolonego psa może pojawić się wtedy stres i uczucie strachu. Pies przygotowany pod egzamin powinien wykazać się spokojem i opanowaniem. Powinien również chodzić przy nodze przewodnika niezależnie czy jest na smyczy czy nie. Zabronione jest również zerwanie ze smyczy.

Egzamin na psa towarzyszącego - dowiedz się więcej
Źródło: Freepik

Fazy egzaminu

Część pierwsza – egzamin kwalifikacyjny prowadzącego psa

Jeśli nie posiadasz takich kwalifikacji musisz podejść do testu. Jest on opisany w górnej części artykułu. Jest to wstępny element wymagań na psa towarzyszącego. Jako właściciel tylko raz podchodzić do egzaminu. Zasady jednak różnią się w zależności od prawa obowiązującego w danym kraju. W Polsce świadectwo kwalifikacji może być obowiązkowe przy nabywaniu psa powyżej 40cm lub psów uznawanych za potencjalnie niebezpieczne.

Do kolejnego etapu można przejść dopiero po uzyskaniu 70% poprawnych odpowiedzi.

Część druga – reakcja psa na otoczenie

W drugiej części rozpoczyna się praktyczna część egzaminu. Sędziowie sprawdzają ogólny charakter psa i to, jak reaguje na otoczenie. Oceniane jest zachowanie wobec innych psów i ludzi. Sędzia może podejść do niego, dotykać. Egzamin może zostać uznany za niezdany w przypadku, gdy pies okaże się zbyt lękliwy lub agresywny. Jest jednak możliwość podejścia do egzaminu w innym terminie.

Zawód petsitter – dowiedz się o nim więcej

Część trzecia – posłuszeństwo

Jest to najważniejsza część egzaminu. Posłuszeństwo sprawdzane jest poprzez serię ćwiczeń, które odbywają się na placu. Szczególna uwaga jest zwracana na pracę w zespole oraz wykonywanie komend. W tej części przyznawane są punkty. Maksymalna liczba to 60 punktów. Do kolejnego etapu można przejść mając 70%.

Ćwiczenia są ustalone w odpowiednim schemacie. Zmieniane jest tempo, kierunek oraz robione są pauzy sprawdzające jak skupia się pies (powinien on pozostać obojętny wobec otoczenia i skupiać się wyłącznie na przewodniku).

Część czwarta – miejsce publiczne

Część ta przeprowadzana jest na zewnątrz miejsca szkolenia. Pies sprawdzany jest w różnych miejscach publicznych np. na dworcu kolejnym, autobusowym czy w parku itp. Oceniane są tutaj zachowania psa oraz jego charakter w naturalnych warunkach. Wykorzystywane są tutaj ćwiczenia z drugiej części egzaminu na reakcje psa na otoczenie. Podczas egzaminu ani pies, ani prowadzący nie może ciągnąć smyczy. Zabronione jest również unoszenie głosu. Jeśli po tej części pies nadal jest opanowany i zdyscyplinowany, egzamin można uznać za zaliczony.

Jak zostać dog walkerem?

Kiedy podejść do egzaminu?

Egzamin nie jest obowiązkowy dla każdego psa. Jednak, jeśli chcesz, aby Twój pies pracował z Tobą, koniecznie musi zdać ten egzamin. Egzamin jest jednak obowiązkowy, gdy pies ma zostać członkiem zespołu w służbach publicznych – policji, służbach ratunkowych. Jeśli pies ma służyć w domach spokojnej starości czy ma pracować jako psi asystent oferujący emocjonalne oraz fizyczne wsparcie chorym i niepełnosprawnym musi koniecznie zdać egzamin na psa towarzyszącego. Takie psy muszą być otwarte i pełne zaufania.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820