logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Funkcjonowanie schronisk dla zwierząt

Schroniska są znane głównie z tego, że wielu z nas uczestniczy tam w wolontariacie albo wspiera materialnie w postaci karm, kocyków, pieniędzy. Wybieranie zwierzaka ze schroniska (adopcja) jest również formą pomocy. Jednak nadal spora grupa osób może nie wiedzieć, jak naprawdę funkcjonują schroniska dla zwierząt.

Podstawowe zadania schronisk

Mimo, że świadomość społeczeństwa na temat zwierzęcej bezdomności stale rośnie, to i tak nadal jest to spory problem. W tym celu powstają schroniska. Tworzenie schronisk jest podstawową akcją działającą na rzecz walki z bezdomnością zwierząt. Do podstawowych działań schronisk należą:

– zapewnienie bezdomnym zwierzętom bezpiecznego schronienia, pożywienia i opieki

– zagwarantowanie opieki medycznej i behawioralnej

– znalezienie nowego domu dla bezdomnych zwierzaków (proces adopcyjny)

– ograniczenie populacji bezdomnych zwierząt

– współpraca z innymi organizacjami, które działają na rzecz zwierząt

– edukacja społeczeństwa w zakresie prawidłowej opieki na zwierzętami

Funkcjonowanie schronisk dla zwierząt
Źródło: Freepik

Funkcjonowanie schronisk dla zwierząt

Kiedy bezdomny pupil jest przyjmowany do schroniska, na samym początku zostaje zbadany przez lekarza weterynarii. W tym czasie jest odrobaczany, chipowany, odpchlany i szczepiony (głównie przeciw różnym wirusom). Sprawdzany jest również ogólny stan zdrowia pupila. Taki zwierzak pozostaje na dwutygodniowej kwarantannie. W tym czasie może się po niego zgłosić ewentualny właściciel. Jest to także czas na pojawienie się ewentualnych chorób. Po odbytej kwarantannie następuje szczepienie przeciwko wściekliźnie. Później zwierzak jest poddawany zabiegowi kastracji lub sterylizacji. Czasem weterynarz może nie wykonać tego zabiegu ze względu na wiek pupila (zbyt młody lub w podeszłym wieku, gdzie może pojawić się zagrożenie życia). W ten sposób schroniska starają się popularyzować wśród właścicieli wykonywanie tych zabiegów. Schroniska w ten sposób realizują swoje zadanie – ograniczanie bezdomności wśród zwierząt.

W razie potrzeby również behawiorysta bierze udział w adaptacji zwierzaków w schronisku. Ich zadaniem jest reedukacja stresu i rozpoznanie ewentualnych problemów z zachowaniem. W takiej sytuacji behawiorysta układa plan szkolenia lub terapii i wdraża go w odpowiednim czasie. Takie działania mają również pomóc pupilom znaleźć nowy dom.  

Opieka nad psem – zasady

Szukanie domu

Poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierzaków jest najbardziej kluczowym działaniem. Jest to zwykłe szukanie bezpiecznego domu. Dlaczego to takie ważne, by dom był bezpieczny? Właśnie po to, by zwierzę ponownie nie doznało krzywd i aby ponownie nie wróciło do schroniska. W tym celu schroniska nadzorują cały proces adopcyjny. Zaczyna się on od publikowania ogłoszeń, a kończy na wizytach po-adopcyjnych.

Cały proces rozpoczyna się od tworzenia ogłoszenia. Ogłoszenie jest redagowane, dodawane są zdjęcia i filmiki, a na koniec wszystko razem jest publikowane głównie w Internecie. Schroniska wrzucają swoje materiały na social media (Facebook, Instagram), na swój kanał YouTube, na portale ogłoszeniowe (np. OLX). Ogłoszenia publikowane są również za pomocą tradycyjnych środków. Jeśli zgłosi się potencjalnych chętny to pracownik schroniska pomaga mu dokonać właściwego wyboru, informuje o tym, jaki jest dany zwierzak. W dalszej kolejności sprawdzane są możliwości takiej osoby do zaspokojenia podstawowych potrzeb pupila.

Przed zakończeniem procesu odbywa się również wizyta przed-adopcyjna. Jest to spotkanie w potencjalnym miejscu zamieszkania zwierzęcia. Takie spotkanie jest zwykłą rozmową na temat adopcji. Przedstawiciel schroniska ma za zadanie rozwiać wszelkie wątpliwości i uświadomić potencjalnego właściciela. Czasem podczas rozmowy face-to-face wychodzi na jaw wiele problemów. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, potencjalny właściciel nie stanowi zagrożenia to następuje przyjęcie zwierzaka do nowego domu. Po pewnym czasie przedstawiciel schroniska dokonuje wizyty po-adopcyjnej. W trakcie takiej wizyty sprawdzane są warunki bytowe zwierzaka i czy warunki umowy adopcyjnej zostały spełnione. Taka wizyta zwykle odbywa się tylko raz.

Funkcjonowanie schronisk dla zwierząt
Źródło: Freepik

Jak schroniska się utrzymują?

Schroniska dzielą się na: państwowe i prywatne. Od rodzaju schroniska zależy właśnie jego finansowanie. Placówki państwowe działają zwykle przy większych ośrodkach miejskich i są finansowane ze środków gminnych. Placówki prywatne powstają z prywatnych środków finansowych, ale ich bieżące działania mogą być również finansowane przez państwo.

Ze względu na to, że gmina wszystko finansuje to co roku organizowane są przetargi dotyczące opieki nad bezdomnymi zwierzakami na danym terenie. Wtedy zwierzaki z danego miasta i gminy trafiają do placówki, z którą mają podpisaną umowę. Bezdomne zwierzę musi zostać przyjęte dopiero po interwencji Urzędu Miasta lub Gminy, Policję lub Straż Miejską. Takie zgłoszenie musi być potwierdzone urzędowe, więc osoba prywatna nie może oddać zwierzaka do schroniska.

Dodatkowo za każde zwierzę gmina musi płacić schronisku należności:

– jednorazowo (za ilość przyjętych zwierząt),

– ryczałtowo (w formie opłaty co miesięcznej, bez względu na ilość przyjętych zwierząt).

Pies i kot to nie rzecz – opieka nad zwierzętami
Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820