logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Hotel dla kota – jak się przygotować?

Wybór hotelu dla kota jest poważną i ważną decyzją, jednak jeszcze ważniejsze są przygotowania. W czasie przygotowania skupiajmy się na kocie, ale także na sobie – właścicielach, którzy będą tęsknić za swoim pupilem. Uważa się, że powszechnie kotom nie przeszkadza samotność, jednak każdy ma swój niepowtarzalny charakter i inaczej odbiera samotne przebywanie w domu lub poza nim. Jak więc przygotować kota i siebie naszą nieobecność?

Hotele są dobrą opcją dla osób, które muszą wyjechać na dłuższe pobyty. Wynika to z faktu, że koty potrzebują dużo czasu, żeby się przyzwyczaić do nowego miejsca. Ten proces może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Na krótkoterminowe wyjazdy lepiej wybrać petsittera, który zabierze kotka ze sobą lub będzie go doglądał w domu właściciela. Hotel dla kota zwykle oferuje różne dodatkowe usługi, z których również warto korzystać.

Hotel dla kota – jak się przygotować?
Źródło: Freepik

Wychowanie to podstawa

Koci hotel jest jak najbardziej odpowiedni dla kotów, które są odpowiednio przyzwyczajone do obecności innych kotów oraz obcych ludzi. Dlatego warto rozważyć już na samym początku posiadania kotka, czy potrzebujemy nauczyć go zostawania z kimś innym. W przyszłości może się okazać, że jest to cenna umiejętność. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy w przyszłości nie spotka nas wypadek, ciężkie choroby, długie wyjazdy służbowe. W tym czasie najlepiej zwrócić się z pomocą do specjalistów. Opiekunowie hotelowi z przyjemnością zajmą się kotem.

Przyzwyczajanie może odbywać się na zasadzie krótkich pobytów u najbliższej rodziny, dłuższej nieobecności właścicieli w ciągu dnia (jednak maksymalnie do 8-9 godzin) oraz zapoznawania kota z innymi osobnikami z gatunku. Należy jednak to robić stopniowo. Warto zacząć od małego i zostawiać malucha samego na parę minut. Jeśli będziemy słyszeć przeraźliwe miauczenie, warto wrócić po kilku minutach i nie traktować kota ze specjalną czułością. Nie możemy mu pokazywać, że coś się stało. Przez takie zachowanie zauważy, że nie ma czego się bać oraz że jest bezpieczny, kiedy jest sam.

Pies i kot w jednym domu – opieka nad zwierzętami

Co warto ze sobą zabrać do hotelu?

Przede wszystkim warto zadać takie pytanie pracownikowi hotelu, ponieważ hotele mogą mieć różne wymagania co do wyprawki hotelowej. Animalhotels.com jednak zaleca zabieranie wszystkich rzeczy kotka. Zapachem będą mu przypominały o zaciszu domowym, które zna. Jednak zwykle zaleca się zabranie:

 • Drapaka
 • Kocyka
 • Miski na jedzenie i wodę
 • Karmę, którą kot zwykle jada – zmiana karmy może spowodować różne dolegliwości żołądkowe i większy stres, ponieważ kot odczuje zmianę
 • Książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami
 • Kuwety ze żwirkiem – zwykle koty mają różne preferencje co do żwirków i kot w obcym miejscu może mieć kłopoty z wypróżnianiem
 • Leków i suplementów, jeśli kotek jakieś zażywa
 • Szelków, smyczy, obroży (razem z adresówką) – na wypadek, jeśli kot musiałby iść na spacer, do weterynarza itp.
 • Jakiegoś ubrania właściciela – może to być koszulka (nie wyprana), zapach domu, ukochanego właściciela sprawi, że kot poczuje się chodź trochę bezpieczniej
 • Transportera – jeśli kot taki posiada i jest do niego przyzwyczajony
Hotel dla kota – jak się przygotować?
Źródło: Freepik

Jak przygotować siebie?

Przede wszystkim nie przejmujmy się nadmiernie oddawaniem kota do hotelu. Zwierzęta wyczują nasze emocje i zaczną się czuć nieswojo. Przed wyjazdem zadbaj przede wszystkim o sprawdzenie wybranego miejsca. Jeśli dokładnie sprawdziliśmy wybrany hotel dla kota, odwiedziliśmy go wcześniej oraz nasz kot dobrze się czuł na spotkaniu zapoznawczym to nie mamy czego się obawiać. Alarmujące powinny być następujące sytuacje:

 • Zbyt ciasne i brudne miejsca, w których przebywają zwierzęta, odmowa pokazania ich lub pokazanie jednego „pokazowego” pomieszczenia
 • Brak zainteresowania zwierzakiem ze strony personelu hotelowego
 • Kwestionowanie wszelkich wyborów, decyzji i wymagań właściciela
 • Osowiałość zwierząt lub ich nadmierne pobudzenie
 • Odmowa udzielenia informacji o liczbie zwierząt w hotelu
 • Brak spotkania zapoznawczego

| Jeśli poszukujesz opieki dla kota odwiedź stronę animalhotels.com

Ciężkie powroty

Często koty po powrocie są nieswoje i zdystansowane względem swoich właścicieli. Wynika to z faktu, że ludzki zapach zmienia się przez ten czas i kot może być zdezorientowany. Nie trwa to jednak długo więc kotek szybko wróci do dobrego samopoczucia. Zadbaj jednak o kontakt z nim i poświęć mu tyle uwagi, na ile potrzebuje. Ograniczmy również nadmiar bodźców (głośna muzyka, krzyki, obecność obcych), które nadmiernie będą stresowały zwierzaka. Za to, proponuj mu smakołyki, zabawę. U niektórych kotów pomocne mogą okazać się kocie feromony lub kocimiętka. Kocie feromony (z gruczołów sutkowych) działają na koty uspokajająco. Są zwykle stosowane w czasie dużego stresu, dlatego nazywane są również kocimi feromonami szczęścia. Nie zawsze do końca rozwiążą problem stresu ze względu na różnorodność organizmów, ale jest to jeden z możliwych opcji.

Pamiętajmy jednak, że jeśli kot po powrocie jest silnie zestresowany, nie radzi sobie z emocjami, oznacz to, że nie możemy go zostawiać w hotelu. Hotel dla kota niekoniecznie musi być najlepszą opcją. Nie zawsze problem tkwi w wybranym hotelu. Nie wszystkie koty jednakowo będą znosiły sytuacje, w których się obecnie znajdują. Warto wtedy wziąć pod uwagę inne rozwiązania. Nie można bagatelizować sygnałów wysyłanych przez koty.  

 

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820