infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Hotel dla psa lub kota – jak przygotować swojego pupila?

Korzystanie z usług hoteli dla zwierząt staje się coraz popularniejsze. Właściciele decydując się na ten wybór liczą na profesjonalizm i wysoki poziom opieki. Podejmują decyzję z różnych powodów: nie mogą liczyć na pomoc znajomych i rodziny w opiece nad zwierzęciem lub  długiej nieobecności. Oddając psa lub kota do hotelu oczekują doświadczonych opiekunów z odpowiednim podejściem. Jednak jak przygotować na to swojego pupila? Od czego zacząć?

Jeśli już wybraliśmy komu powierzymy swojego pupila, sprawdziliśmy go, poczytaliśmy opinie, popytaliśmy o zdanie znajomych i rodzinę, dopiero wtedy możemy przystąpić do dalszych działań. Ważne abyśmy od razu nie zakładali najgorszego, tylko podeszli do tematu z głową.

Znalezienie odpowiedniego miejsca opieki nad zwierzętami

Jest to element, od którego właśnie najpierw warto zacząć. Nieważne czy planujesz oddać pod opiekę kota czy psa i nieważne jaki hotel dla zwierząt wybrałeś. Wszystko jest zależne od ludzi, którzy będą się zajmować pupilem. Zwierzęta mając swój wrodzony instynkt potrafią wyczuć zamiary ludzi. Jeśli potencjalny opiekun zwierząt będzie przejawiał złe intencje, zwierzak na pewno to wyczuje i nie będzie w stanie mu zaufać. Więc zaufajmy swojemu pupilowi – to on wybierze sobie opiekuna.

Czas spotkania zapoznawczego to odpowiednia pora na omówienie wszelkich niejasności, problemów i wszystkich istotnych kwestii w zakresie opieki. Pamiętajmy o ważnych informacjach, które mogą być pomocne w czasie naszej nieobecności. Dlaczego to takie ważne? Ograniczymy w ten sposób swój stres i obawy, ponieważ jako właściciele będziemy wszystko wiedzieć, a także opiekun zwierząt będzie uprzedzony o pewnych kwestiach. Mogą to być nawyki, problemy zdrowotne, uczulenia, harmonogram dnia. Warto pomyśleć o tym przed spotkaniem, najlepiej sporządzić notatkę, tak aby niczego nie zapomnieć. Im więcej informacji udzielimy, tym lepiej.

Jeśli opiekun zwierząt lub hotel nie organizuje spotkań zapoznawczych to sygnał, że powinniśmy go omijać.

hotel-dla-zwierzat-jak-przygotwac-swojego-pupila
źródło: Freepik

Co powinniśmy zabrać na spotkanie w hotelu dla psów?

Właśnie w czasie spotkania zapoznawczego możemy dopytać opiekuna co będzie potrzebne. Zwykle są to: kuweta z zapasem żwirku, karma, legowisko, zabawki, smycz wraz z szelkami czy obrożą oraz adresówką. Warto zabrać też drapak dla kota (są na nim jego zapachy więc będzie to istotny element, który pozwoli mu czuć się jak u siebie i nie będzie niszczył przy tym rzeczy opiekuna). Należy mieć ze sobą także książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami i odrobaczeniami. Ważne, aby wszystkie rzeczy nasycone były domowymi zapachami. Dobrym pomysłem będzie więc zabranie jakiegoś znoszonego ubrania, które będzie nasycone zapachami opiekuna. Zwierzak będzie czuł jego bliskość, co zdecydowanie wpłynie na komfort jego pobytu.

Czy chorym psem może zająć się opiekun zwierząt lub hotel?

Wszystko zależy od rodzaju choroby. Niektóre pupile muszą stale przyjmować leki na swoje przewlekłe choroby. W takiej sytuacji należy spisać dawkowanie preparatów i najlepszy sposób na ich podanie, który dotychczasowo najlepiej się sprawdzał.

Niestety istnieją choroby, które zupełnie wykluczają zwierzaka. Głównie chodzi tu o choroby, którymi można się zarazić. Są to np. koci katar, nosówka, zespół niedoboru immunologicznego, leptospiroza, panleupenia, zakaźne zapalenia otrzewnej.

Jeśli mamy wątpliwości, najlepiej skonsultować sytuację z weterynarzem, który wyrazi w tej kwestii specjalistyczną opinię. Dodatkowo warto uprzedzić o tym opiekuna zwierząt bądź hotel dla zwierząt. Mogą oni nie wyrażać zgody na zajmowanie się chorymi zwierzętami.

hotel-dla-zwierzat-jak-przygotwac-swojego-pupila
źródło: Freepik

Kiedy zacząć?

Przygotowaniem zwierzaka najlepiej zająć się odpowiednio wcześniej. Powinniśmy stopniowo przyzwyczajać zwierzaka do naszej nieobecności i do tego, że ktoś inny będzie jego tymczasowym opiekunem. Im więcej czasu na to poświęcimy, tym większe prawdopodobieństwo, że pupil zaakceptuje nową sytuację i będzie to dla niego normalne. Warto jest również sprawdzić, czy zwierzak jest już gotowy na rozłąkę. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest zostawienie pupila w potencjalnym hotelu dla psów lub kotów na krótki okres. Jeśli nie ma oznak stresu jest to jasny komunikat, że jest mu tam dobrze i nie musimy się o niego martwić.

Jaki jest najlepszy hotel dla psa lub kota?

Najlepszym hotelem dla psa lub kota  jest miejsce, w którym pupil czuje się jak u siebie. Niestety składa się na to wiele elementów. Jednym z nich jest wykwalifikowany personel, który zna się na swojej pracy i posiada odpowiednie podejście. Doskonale rozumie potrzeby zwierząt oraz wie, jak je zaspokoić. Poza tym czynnikiem ważne są także warunki mieszkaniowe. Myślmy o pupilu jak o członku rodziny, więc nie zostawiajmy go w najgorszych warunkach. Każdy hotel dla psów ma w swojej ofercie różne rodzaje warunków. Najlepsze z nich oferują spersonalizowane, indywidualne pokoje z wybiegami, gdzie cała ta przestrzeń jest do dyspozycji pupila. Jednak im większy standard tym cena jest zdecydowanie wyższa. Nie zawsze jest to potrzebne, ale wybór należy do każdego z właścicieli z osobna. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać godnego dla Twojego pupila hotelu, sprawdź stronę AnimalHotels. Znajdziesz tam mnóstwo opiekunów zwierząt  i hoteli z całej Polski.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820