logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Idealny drapak dla kota – co wybrać?

Podrapane meble to zmora właścicieli kotów. Dosłownie ta myśl spędza im sen z powiek. Ale taka kocia natura. Drapanie jest ich naturalnym zachowaniem. Każdy kot od czasu do czasu lubi wczepić w coś pazury i podrapać. Żeby temu zapobiec, każdy właściciel powinien zapewnić swojemu pupilowi drapak. Jednak jaki jest idealny drapak dla kota?

| Poszukujesz opiekuna dla swojego kota? Odwiedź animalhotels.com

Czemu koty drapią?

Mimo, że drapanie może wyrządzić poważne straty materialne w naszym domu czy ogrodzie to jest to normalne zachowanie. Kot w ten sposób:

– oznacza teren – w czasie drapania między opuszkami palców wytwarzane są feromony. Oznaczając teren czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo.
– upust energii i emocji – koty, kiedy nie spożytkują nadmiaru swojej energii będą biegały, szalały i drapały, dodatkowo koty również odczuwają emocje, więc kiedy czują zagrożenie czy są zdenerwowane to wyżyją się na czymś co można drapać.
– sposób na kocią nudę
– ostrzą pazury
– ścierają zrogowaciałą warstwę naskórka z pazurów – w ten sposób pozwalają na odnowę pazurów,
– rozciągają mięśnie łap.

Idealny drapak dla kota – co wybrać?
Źródło: Freepik

Najważniejsze cechy idealnego drapaka

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli. Rodzaje są zróżnicowane, ale także zakres cenowy jest bardzo różny. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny egzemplarz, weź pod uwagę poniższe cechy. Idealny drapak dla kota powinien:

Być stabilny

Stabilność drapaka gwarantuje również bezpieczeństwo. Przy drobnych kotach może nie mieć to znaczenia, ale duże i ciężkie koty, czy nawet te, które mają bardzo dużo siły, będą potrzebowały bardzo stabilnego miejsca do drapania. Brak tego elementu może stworzyć zagrożenie. Niestabilny drapak pod wpływem siły może się przewrócić i narobić przy tym szkód. A co najważniejsze może zrobić krzywdę zwierzakowi. Słaba konstrukcja spowoduje również, że kot nie zaufa takiemu gadżetowi. Średnica słupa i podstawy nie może być zbyt mała.

Podróże z kotem. Czy to w ogóle możliwe?

Posiadać odpowiednie wymiary

Od początku zainwestujmy w drapak dostosowany do spodziewanej wielkości i wagi kota. Młode kocięta poradzą sobie na tych większych drapakach bez problemu, więc od razu myślmy o czymś większym. Kocięta szybko rosną więc byłaby potrzebna zmiana i mały drapak może szybko okazać się niepotrzebny. Słupek (lub słupki) drapaka powinny być co najmniej o 10cm większe od kota. Każdy pojedynczy słup powinien być na tyle wysoki, by podczas drapania kot mógł swobodnie stać na tylnych łapach oraz na tyle gruby, by mógł objąć go przednimi łapkami. Jednak zaleca się, by powierzchnia do drapania zajmowała minimum 40 cm długości oraz 20 cm szerokości. Inne dodatki typu: tunele, budki, półki, muszą być na tyle duże by kot się w nich zmieścił.

Jak bezpiecznie przewozić psy i koty?

Posiadać odpowiednie funkcje

Drapak powinien być przede wszystkim miejscem do leżenia i drapania. Tak więc powinien zawierać słupek do drapania oraz legowisko. Legowisko powinno mieć twardy stelaż lub stelaże.  

Stać w odpowiednim miejscu 

Najlepsze będzie miejsce w pokoju dziennym, gdzieś przy oknie. Chodzi głównie o to, żeby kot był blisko ludzi i mógł ich obserwować. Może być to również inne miejsce, ważne jednak by kot z łatwością mógł obserwować toczące się życie. Mimo, że koty są uznawane za mało towarzyskie koty, to uwielbiają patrzeć na wszystko z góry. Może być to również miejsce, gdzie kot lubi drapać. Najlepszą drogą do poznania preferencji kota, jest jego obserwowanie.

Miejmy na uwadze to, że jeśli kot nie chce korzystać z drapaka, to któreś z powyższych cech nie jest spełniona.

Idealny drapak dla kota – co wybrać?
Źródło: Freepik

Idealny drapak dla kota – rodzaje

Poniżej podane zostały przykłady różnych rodzajów drapaków. Każdy z nich jest inny i posiada różne funkcje. Jednak łączy ich jedno: ma spełniać kocie oczekiwania co do drapania. Na rynku znajdziemy:

Karton o różnych kształtach – ekologiczny, dwustronny, wytrzymały i wystarczy na lata, może również pełnić funkcje legowiska. Idealny dla kota, który uwielbia chropowate powierzchnie.

Deska – równia pochyła, solidna i wytrzymała, najczęściej wykonany z drewna, nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Jest to dobra opcja dla osób, które nie mają przestrzeni na organizowanie rozbudowanych drapaków.

Budka z otworem i słupkiem – świetny gadżet, ponieważ spełnia dwie funkcje: kot może się w nim schować, a jednocześnie ostrzyć pazury oraz rozciągać. Może być domkiem i legowiskiem. Różne kolory i wykończenia. Każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego wnętrza.

Słupek – uniwersalny rodzaj, zwykle nie są to duże konstrukcje, pełni jedynie funkcje drapaka. Często zawieszana jest na słupku zabawka dla kota.

Rozbudowany drapak z budką i legowiskiem – jest to rodzaj niezwykle rozbudowany, który zajmuje dużo przestrzeni. Zwykle takie rozbudowane wersje zawierają po kilka słupków, legowisk i budek. Taka konstrukcja może być atrakcyjna przy większej ilości kotów. Przeznaczone jest głównie dla dużych pomieszczeń.

Drapak sufitowy – to rodzaj drapaka, który przymocowany jest do podłogi i sufitu. Takie zabezpieczenie gwarantuje stabilność. Producenci takich drapaków dają również możliwość rozbudowywania takich drapaków. Można do nich dokładać legowiska, budki, hamaki. Zajmuje dość dużo miejsca.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820