logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Jak bezpiecznie przewozić psy i koty?

Zdarza się, że musimy przetransportować swojego pupila. Nawet może to być potrzebne, aby dostać się do weterynarza czy do opiekuna bądź hotelu dla zwierząt. Zwykle poruszamy się samochodem, ale zdarzają się sytuacje, gdy transportowanie pupila nie jest do końca bezpieczne. Jak więc robić to w bezpieczny i przepisowy sposób? Animalhotels.com podpowiada…

Przewożenie zwierząt a prawo

Niestety prawo wprost nie mówi, jak powinien wyglądać transport zwierząt za pomocą transportu niekomercyjnego (to znaczy, że przewozimy je w sposób prywatny). Możemy się tutaj odnieść do dwóch przepisów, które mogą odnosić się do transportu psów i kotów. Chodzi tutaj między innymi o:

– art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt – „transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres, jest przestępstwem”. Według art. 35 ust. 1a grozi za to kara grzywny, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 3 (Dz.U.2022.572 t.j.)

– art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) – „2. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby: […] 3) nie utrudniał kierowania pojazdem; 4) nie ograniczał widoczności drogi […]. 3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia […]”. Jest to wykroczenie z art. 97 kw., za które grozi kara grzywny od 20 złotych do 500 złotych.

Jak bezpiecznie przewozić psy i koty?
Źródło: Freepik

Z powyższych przepisów wynika, że przewożąc zwierzęta, musimy zadbać o ich komfort oraz żeby były odpowiednio zabezpieczone. Brak zabezpieczenia może nam utrudniać kierowanie, a poruszający się zwierzak będzie nas rozpraszał. Możemy w ten sposób spowodować wypadek.

| Potrzebujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Sposoby na bezpieczne przewożenie

Sposobów, aby przewozić psy i koty jest mnóstwo. Każdy ma swoje zalety i wady i nie każdemu będzie odpowiadał dany sposób. Wszystko jednak zależy od wielkości zwierzaka. Małe, średnie psy i koty można przypinać specjalnym pasem lub zakupić wygodny transporter. Oba sposoby są dobre, ponieważ ograniczamy poruszanie się zwierzaków. Dodatkowo umieszczając pupila w transporterze mamy większą pewność, że w razie wypadku pies czy kot gwałtownie się nie przemieści i uderzy co najwyżej w ścianki transportera. Transporter w czasie jady musi być również zabezpieczony. Należy go przypiąć pasami na tylnej kanapie lub przednim siedzeniu albo umieścić bezpiecznie na podłodze auta.

Hotel dla psa lub kota – jak przygotować swojego pupila?

Jeśli decydujemy się na przypięcie pupila pasem, pamiętajmy, aby założyć mu szelki zamiast obroży. W razie gwałtownego hamowania pupil może się poddusić. Pas nie może być również zbyt długi, bo pupil będzie mógł się przemieścić i nas rozpraszać.

Pies w bagażniku

Niestety transporter nie jest dobrą opcją dla dużych psów. Właściciele takich zwierzaków często umieszczają je w bagażnikach, gdzie mają sporo miejsca dla siebie. Niejedna osoba może się temu sprzeciwić i uznać to za skrajnie nieodpowiedzialnie. Jednak, jeśli bagażnik jest kombi, czyli przestronne, do którego dociera powietrze i możemy psa przypiąć, aby się nie przemieszczał, to jest to jak najlepszy pomysł. Jeśli zwierzak nie jest ograniczony klatką, należy oddzielić przestrzeń bagażową od kabiny pasażerskiej kratką. Zapobiegniemy wtedy przeciskania się psa, do przestrzeni pasażerskiej.

Jak bezpiecznie przewozić psy i koty?
Źródło: Freepik

Pamiętajmy, że każdy decyduje indywidualnie o własnym wyborze, jednak najważniejsze jest, aby przestrzegać przepisów i dbać o komfort pupila.

O czym należy pamiętać, przewożąc psy i koty?

Zaopatrzmy się w zabawki, żeby zwierzak miał czym się zająć w trakcie podróży. Zwłaszcza jeśli jest to dłuższa przejażdżka. Pamiętajmy również, że psy i koty mogą mieć również chorobę lokomocyjną. Nie możemy podawać im zbyt dużej ilości jedzenia i wody, bo może nas spotkać przykra sytuacja. W czasie dłuższej podróży róbmy przerwy. Zwierzę również musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne oraz rozprostować nogi.

W czasie jazdy zadbajmy o to, aby zwierzę nie wystawało przez okno, ponieważ może uderzyć się o przedmioty poza autem, a nawet wypaść. Takie sytuacje stanowią bardzo duże zagrożenie. Nie bierzmy również pupila na kolana, jeśli jesteśmy kierowcą. Zwierzę ogranicza nasze ruchy i możemy doprowadzić do kolizji.

W okresie letnim koniecznie zadbajmy o odpowiednią temperaturę wewnątrz auta. Zanim wybierzemy się w daleką podróż na urlop, sprawdźmy, jak psy i koty reagują na klimatyzację. Jedne mogą cieszyć się z przyjemnego chłodu, a inne mogą bardzo się przeziębić.

Pamiętaj, nigdy nie zostawiaj zwierzaka w nagrzanym samochodzie! Jeśli musisz wyjść, pozostaw auto uchylone i z uchylonymi szybami.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820