logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Jak dbać o kota z demencją? Opieka nad kotem

Kocia demencją jest takim samym schorzeniem jak to występujące u ludzi. Nazywa się je kocim alzheimerem. Niezwykle przykra choroba, na którą nie ma lekarstwa. Na demencje cierpią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta.

Kocia demencja pojawia się zwykle w wieku około 12 lat. Może ona dotknąć każdego kociaka niezależnie od pochodzenia czy rasy. Choroba ta jest wynikiem zwykłej starości.

Jak dbać o kota z demencją? Opieka nad kotem
Źródło: Freepik

Po czym możemy rozpoznać kocią demencję?

Do popularnych objawów należą:

 • Załatwianie poza kuwetą – wiąże się to również z dezorientacją, kotki nie wiedzą, gdzie są i gdzie mogą załatwić swoje potrzeby. W ten sposób załatwiają się w przypadkowych miejscach.
 • Zmiana nastawienia w stosunku do opiekunów – np. agresywne zachowania, kot przestaje poznawać swoich opiekunów więc kotek będzie się bronił przed „obcymi”.
 • Miauczenie bez przyczyny – najczęściej w nocy, może to wynikać z niepokoju, który pojawia się u pupila.
 • Zapomnienie codziennych zwyczajów i przyzwyczajeń – zmieniają się jego zdolności poznawcza, a tak naprawdę to je traci. Nie rozpoznaje wszystkiego czego został nauczony. Zmieni się wtedy jego rytm dobowy i np. zapomni o regularnych porach karmienia.
 • Zaburzenia snu – są to zmiany w rytmie dzień-noc. Oznacza to, że jako iż koty są nocnymi zwierzętami, w dzień zazwyczaj śpią. U kotów z demencją jest natomiast odwrotnie i to w dzień są aktywne, a w nocy śpią.
 • Brak higieny – zdrowe koty regularnie czyszczą swoje futerko językiem, natomiast koty z demencją już o to nie dbają. 
Jak bezpiecznie przewozić psy i koty?

Aby być pewnym tej choroby, najlepiej udać się na konsultacje do weterynarza. Wykluczy on inne możliwe choroby o podobnych objawach i wtedy będzie mógł wdrożyć odpowiednią opiekę. Niestety nie można leczyć tego schorzenia ani lekami, ani sposobami terapeutycznymi. Opiekunowie mogą tylko wykonywać odpowiednie czynności, które polepszą komfort życia pupila.

Jak dbać o kota z demencją? Opieka nad kotem
Źródło: Freepik

Co mogą robić opiekunowie, aby pomóc kotu?

 • Wykonywanie ćwiczeń umysłu, wdrożenie zabaw pamięciowych
 • Lokowanie misek z jedzeniem oraz wodą w łatwo dostępnych miejscach, które bez problemu kotek odnajdzie. Tak samo należy postąpić z kuwetą.
 • Zmiana diety na zdrowszą. Pokarm musi być bogaty w białko zwierzęce, które wzmacnia pracę mięśni, narządów, a przede wszystkim serca. Wysokomięsna dieta jest zdecydowanie najodpowiedniejszą dietą, może przyczynić się do spowolnienia procesu postępowania choroby.
 • Poświęcanie większej ilości czasu mruczkowi. Obdarzmy go dużą miłością i cierpliwością. Ważne jest okazywanie mu uczuć.
 • Pilnowanie codziennej kociej rutyny. Z wiekiem kotki przestają adaptować się do nowych sytuacji przez co coraz więcej się stresują. Dlatego rutyna jest bardzo istotna. Mruczek nie będzie się gubił w codziennych czynnościach lub rzadziej będą pojawiały się takie sytuacje. Kontrola rutyny pozwoli opiekunowi zaobserwować ewentualny zmiany w zachowaniach.

| Potrzebujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Należy jednak pamiętać, że wiele z tych objawów może wiązać się z zupełnie inną chorobą niż nam się wydaje. Dlatego istotna jest obserwacja mruczka i skrupulatna analiza jego zachowania.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820