logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Jak dbać o sierść u kota? Zawód opiekun zwierząt

Koty z reguły same dbają o siebie. Większość swojego życia spędzają na oczyszczaniu swojego futerka językiem. Jednak są sytuacje, w których konieczna jest pomoc opiekuna przy pielęgnacji. Sierść jest bardzo ważnym elementem naszego kociaka, który uwielbiamy dotykać. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na pewne kwestie.

Zabiegi higieniczne podczas opieki nad zwierzętami

Czesanie

Czesanie jest ważną częścią pielęgnacji sierści kotka. Pomożemy mu w ten sposób pozbyć się większości włosków co zmniejszy ryzyko zakłaczenia. Wszystko jednak zależy od długości włosa. Przy długiej sierści czesanie jest konieczne, zwłaszcza w okresie linienia. Dlatego warto zaopatrzyć się w szczotkę (lub grzebień czy specjalną rękawicę do wyczesywania dostępną w większości sklepów zoologicznych), aby pomóc naszemu pupilowi. Zwłaszcza kiedy pojawiają się supły włosów. Należy je wtedy rozplątać palcami, pod żadnym pozorem nie robić tego gwałtownie. Jednak trzeba uważać przy kotka krótkowłosych. Ostro zakończone szczotki czy rękawice mogą uszkodzić strukturę włosa lub poranić nawet skórę kociaka. W takiej sytuacji wystarczy szczotka dla dzieci lub specjalistyczne szczotki z różnym włosiem dostępne w sklepach.

JAK DBAĆ O SIERŚĆ U KOTA? ZAWÓD OPIEKUN ZWIERZĄT
Źródło: Freepik

Zakłaczenie kota

Tzw. kłaczki to kule włosowe, które powstają w brzuchu kotka na skutek czyszczenia sierści językiem. Przez to, że włosy nie zostają strawione, zbijają się kule, które z czasem kotek wydala poprzez wymioty. Naturalnym odruchem jest więc jedzenie trawy/roślin przez kociaki. Włókna roślin umacniają kule włosowe i przyspieszają odruch wymiotny. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną trawę dla kotów, aby zapobiec zjadaniu roślin domowych, które mogą okazać się trujące dla kotków. Pomocne też będzie wyczesywanie sierści kotka, żeby jak najmniej dostawało się jej do żołądka. 

Obcinanie pazurków

Czynność ta nie jest konieczna, a szczególnie u kotów, które mają możliwość wychodzenia na dwór jest to nawet niewskazane. Warto jednak skracać pazurki kotkom, które mają tylko możliwość korzystania z domowego drapaka. Zapobiegnie to drapaniem mebli czy nas samych. Jeśli boimy się obcinać, można zabrać kotka do weterynarza, który za niewielką kwotę zrobi to sprawnie i bezboleśnie. 

Opiekun zwierząt – jemu trzeba powiedzieć wszystko!

Wiele kotków nie lubi dotykania łap, dlatego warto zacząć od tego, aby przyzwyczaić go do samego dotykania. Zanim jednak zaczniemy obcinać pazurki, trzeba wcześniej zaopatrzyć się w specjalistyczne obcinaczki, gilotynkę lub nożyczki. Przy obcinaniu pazurów należy pamiętać, że skracamy tylko tą przezroczystą część.
Jeśli obetniemy za dużo możemy uszkodzić nerwy i naczynia krwionośne.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Czyszczenie zębów

Tak samo jak u ludzi, u kotów również może pojawić się kamień i próchnica. Uszkodzenie zębów otwiera prostą drogę do innych schorzeń, dlatego warto wziąć pod uwagę również higienę jamy ustnej. Do mycia ząbków używajmy miękkich szczoteczek dla dzieci, a pastę koniecznie trzeba kupić w sklepie zoologicznym. Jeśli kotek nie chce się przekonać do mycia zębów można udać się do weterynarza, który zaleci specjalne przysmaki.
Zetrą one kamień i osad.

JAK DBAĆ O SIERŚĆ U KOTA? ZAWÓD OPIEKUN ZWIERZĄT
Źródło: Freepik

Mycie kota nie jest konieczne, jednak należy go myć w wyjątkowych przypadkach. Może być to zabrudzenie jakimiś lepkimi substancjami lub błoto. Jeśli już myjemy kotka to należy to robić w odpowiedni sposób. Powinien być to lekki i ostrożny prysznic o letniej temperaturze wody. Można używać medyczne, delikatne szampony, które nie uszkodzą sierści. 

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Inne zabiegi higieniczne

Żadne z czynności dbających o higienę kota nie są przyjemne. Nie można zapomnieć o przemywaniu oczu czy czyszczeniu uszu. W takich sytuacjach należy wynagradzać mruczka za te wszystkie nieprzyjemności. W ten sposób zmniejszy się jego poziom stresu i zacznie on uważać te czynności za coś naturalnego.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Odżywianie

Odpowiednie odżywianie znacznie wpływa na kondycję sierści. Dlatego należy zadbać o dostarczanie cennych minerałów i witamin. Aby sierść była miła w dotyku, błyszcząca i piękna należy podawać pupilowi produkty bogate w takie witaminy jak: witamina A, D, E, witaminy z grupy B. Witaminy A i E odpowiadają za nawilżanie i zapobiegają nadmiernemu łuszczeniu się. Dodatkowo kociak powinien przyjmować kwasy omega 3 i 6, które nawilżają skórę i zadbają o sierść w czasie linienia oraz biotynę, cynk i miedź. 

Koci hotel – co to jest i czy trzeba się bać?

Kąpiele

Wielu zachowań czy przyzwyczajeń trzeba kotka uczyć już od najmłodszych lat. Niestety nie zawsze jest taka możliwość, dlatego należy go wynagradzać za każdą czynność. Warto jednak pamiętać, że jeśli pomimo dbania o sierść kotka, nadal jest ona w złej kondycji to może mieć to podłoże chorobowe (np. nadczynność tarczycy) lub behawioralne. Zalecamy, aby w takim przypadku skonsultować się
z weterynarzem.

Joanna Karp

Joanna Karp