logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Jak oduczyć psa kopania? Opiekun zwierząt

Idealny trawnik i pies to połączenie, które wywołuje dreszcze na plecach wielu właścicieli. Wizja dziury w trawniku spędza sen z powiek. Problem niestety narasta, gdy opiekunowie chcą mieć pod domem idealną zieloną trawę oraz szczęśliwego pupila. Spędzanie czasu na dworze jest jednak ważne, ponieważ pozwala spędzić czas aktywnie na zabawie lub zwykłym wylegiwaniu się na słońcu. Nie wszystkie psy czują potrzebę kopania dołków w ziemi.

Kiedy pies kopie dołki?

Opiekunowie często tłumaczą takie zachowania m.in. tak:

Jak oduczyć psa kopania? Opiekun zwierząt
Źródło: Freepik
  • rasowym instynktem – uważa się, że rasy psów ze specjalnymi zdolnościami myśliwskimi, posiadający lepszy węch i sprawność, wykorzystują ją przy kopaniu i szukaniu pod ziemia zwierząt żyjących w glebie. Najczęściej brane są pod uwagę labradory, teriery i jamniki. Nie należy jednak mierzyć wszystkich jedną miarą, ponieważ nie mamy pewności czy każdy pies czy to terier czy jamnik, będzie kopał dołki.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

  • psia nuda – tłumaczy się to szukaniem rozrywki, która wypełni psi czas wolny.
  • upalny dzień – ziemia znajdująca się pod trawnikami jest chłodna i wilgotna, zapewnia to zwierzakowi schłodzenie swojego ciała w upalne dni obniżając jego temperaturę.
  • ukrywanie skarbów – psy często dostając kości lub zabawki wykupują dołek, a później chowają w nim swoje skarby.

Opiekun zwierząt – jak wybrać tego odpowiedniego?

Niestety wszystkie te potencjalne przyczyny są jak najbardziej naturalne i wynikają z wrodzonych nawyków. Trudno więc będzie znaleźć przyczynę, która skłania psa do kopania. Może to tylko niepokoić w przypadku, gdy pies nigdy wcześniej tego nie robił. Wtedy trzeba przeanalizować wcześniejsze sytuacje i porównać z sytuacją obecną.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Jakie są więc sposoby na oduczenie psa kopania w ogrodzie?

W pierwszej kolejności należy stwierdzić co jest przyczyną takiego zachowania u konkretnego psa, a następnie trzeba wdrożyć odpowiednie treningi, które zmienią dotychczasowe zachowania. Trening powinien odbywać się poprzez wspólne spędzanie czasu na dworze. Należy zadbać o to, aby pies był odpowiednio przygotowany tzn. najedzony oraz wyspany. W ten sposób nic nie będzie go rozpraszało. Dodatkowo trzeba zabrać ulubione zabawki psa oraz przysmaki, którymi będziemy nagradzać swojego pupila. Wybierzmy też jedną komendę, którą będziemy używać tylko wtedy, kiedy będziemy chcieli zakazać złego zachowania np. „nie” lub „nie wolno”. Ważne jest, aby właśnie wybrać jedną komendę, ponieważ będzie to jednoznaczny sygnał dla zwierzaka, że coś jest zabronione.

Jak oduczyć psa kopania? Opiekun zwierząt
Źródło: Freepik

Komendy należy wydawać stanowczo, ale delikatnie, aby nie przestraszyć psa. Kiedy pies w trakcie zabawy zacznie kopać dziury przerwijmy mu natychmiast grzebanie używając komendy, a następnie nagradzamy smaczkiem za posłuchanie. Po tym działaniu powracamy do zwykłej zabawy.
Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie odpowiedniego miejsca, w którym pies będzie mógł kopać. Może być to zwykły wydzielony teren ogrodzony zwykłą siatką lub w lepszej wersji – psia piaskownica. Będzie to jego specjalne miejsce, w którym będzie mógł spędzać czas i kopać do woli. Można go tego nauczyć poprzez dalszą naukę i przyzwyczajanie do nowych zasad.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820