logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Jak postępować z adoptowanym zwierzakiem? Opieka nad zwierzętami

Statystyki mówią, że mimo przepełnionych schronisk, coraz częściej decydując się na zwierzaka, wybieramy te po przejściach. Stworzenie domu dla takiego czworonoga wymaga odwagi, ponieważ z pozostawionym zwierzakiem zawsze wiąże się jakaś historia, często bolesna, dlatego należy pamiętać, że czas i cierpliwość grają tu kluczową rolę.

Jak pomóc zwierzakowi przygarniętemu ze schroniska szybko się zadomowić i zdobyć nasze zaufanie?

Daj mu czas. Proces adopcji to stres nie tylko dla zwierzęcia, ale i dla domowników. Mają oni na swoich barkach trudne zadanie, jakim jest odzyskanie zaufania pupila, zdobycie jego uwagi i stworzenie mu ciepłego kąta. Przygarniając ze schroniska zwierzaka, już na samym początku musisz liczyć się z długodystansową pracą i licznymi przeszkodami. Podczas procesu adopcji, spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o zwierzaku, ponieważ to pomoże Ci zrozumieć jego lęki. Wyznaczyć plan działania i pokaże czego unikać. 

Jak postępować z adoptowanym zwierzakiem? Opieka nad zwierzętami_1
Źródło: Freepik

to kolejna zmiana, która wymaga czasu i akceptacji. Dlatego zadbajmy o to, by nowy domownik miał swój bezpieczny azyl z odpowiednim legowiskiem, zabawkami i miską. Musi poczuć, że ma własną przestrzeń i się do niej powoli przyzwyczajać. Równie ważne jest też to, by nie dostarczać naszemu czworonogowi za dużej ilości bodźców, ponieważ proces adaptacji idzie w parze z ciszą i spokojem.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Mimo że już na początki tej pełnej wybojów drogi, gotowi jesteśmy dać zwierzakowi całą swoją miłość, pamiętajmy, że mimo dobrych intencji, jesteśmy dla niego zupełnie obcy. Dlatego nie oczekujmy interakcji, radosnego machania ogonem i wspólnych niekończących się zabaw. Nie nalegajmy, nie narzucajmy się i nie lamentujmy nad jego losem. Zwierzak sam zdecyduje, kiedy jest moment, żeby się zbliżyć i przełamać. Nagradzajmy jego postępy pochwałami i przekąskami, postawmy na długie, socjalizujące spacery. Ponadto nie nalegajmy, ale pozwólmy pupilowi na początku tej drogi wyznaczać zasady. Nie wymagajmy, żeby pupil od razu okazywał nam wdzięczność za stworzenie mu domu. Dla niego jest 

Jak postępować z adoptowanym zwierzakiem? Opieka nad zwierzętami_1
Źródło: Freepik

Poczucie bezpieczeństwa

Nowy dom to nowy harmonogram i budowanie przyzwyczajeń, które pomogą pupilowi odnaleźć się w nieznanej rzeczywistości. W przypadku zwierząt stałość i przewidywalność daje im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest trzymanie się regularnych godzin spacerów, posiłków i zabaw. Na spacerach nie izoluj go od innych zwierząt, ale kontroluj sytuacje i reaguj na bieżąco. Aby Twój pupil cały czas czuł się komfortowo. Nawet z pozoru mały stres może negatywnie odbić się na jego procesie resocjalizacji.  

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Nie zamykajmy się też na pomoc behawiorysty i/lub weterynarza, która w niektórych przypadkach okaże się niezbędna. Ma to służyć dobremu samopoczuciu zwierzaka, ale i naszemu. Czasem z pozoru zwykła konsultacja rozwieje pewne wątpliwości, ale również będziemy mogli z boku poobserwować, jak nasz pupil zachowuje się przy obcych i przy specjalistach. Przy ciężkich przypadkach niewykluczone będzie podawanie pupilowi leków przeciwlękowych.

Kim jest Petsitter? Wszystko o opiekunie dla zwierząt

Decyzja o adopcji czworonoga nie może być impulsem. Bądźmy odpowiedzialni i świadomi pracy, jaka nas czeka, potknięć, a nawet łez. Niech jednak myśl o wdzięczności i miłości naszego czworonoga zrównoważy te lęki. Pamiętajmy, że do adopcji czworonoga ze schroniska niezbędny jest ciepły kąt, ale przede wszystkim czas i cierpliwość, ponieważ tutaj nie będzie drogi na skróty.

Joanna Karp

Joanna Karp