logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Jak przygotować się na pojawienie kota w domu?

W każdym przypadku, kiedy nadchodzą jakieś zmiany, powinniśmy się do nich przygotować. Taką zmianą może być pojawienie się nowego domownika. Może to być właśnie kot. Przyjęcie zwierzaka pod swój dach, powinno być przemyślaną decyzją, ponieważ wiąże się z tym mnóstwo obowiązków. Od czego zacząć? Od przegotowania siebie i domu.

Lista potrzebnych rzeczy

Kiedy już zdecydujemy jakiego kotka weźmiemy do siebie, jakie nadamy mu imię to w dalszej kolejności powinniśmy pomyśleć czego taki kot będzie potrzebował. Stwórzmy do tego odpowiednią listę. Jest wiele rzeczy, które będą potrzebne kotu. Będzie to między innymi:

– transporter

– miski na wodę oraz karmę – powinny być stabilne

– akcesoria do załatwiania kocisz potrzeb – kuweta, żwirek i łopatka

– legowisko – może to być na przykład: budka, koc, kosz

– zabawki – wędki, piłki, gryzaki, myszki itp

– drapak – na rynku jest dostępnych wiele modeli, małych, dużych, z drabinkami, hamakami, budkami, z pochylniami itp. Musi być w miarę ciekawy dla kota. Unikniemy w ten sposób niszczenia naszych mebli. 

– szelki i smycz

– akcesoria do pielęgnacji sierści – między innymi szczotka

– karma – sucha i mokra

Jak przygotować się na pojawienie kota w domu?
Źródło: Freepik

Co usunąć z mieszkania?

Przede wszystkim pomyśl czy nie ma w twoim otoczeniu jakiś trujących roślin. Może Ci się wydawać, że żadna nie jest szkodliwa. Pomyśl jednak, że to co nie szkodzi ludziom, może generalnie zaszkodzić kociemu organizmowi. Po nagryzieniu takiej rośliny, kot może zatruć się, wymiotować, dostać rozwolnienia. Więcej o trujących roślinach przeczytasz tutaj: Rośliny, które mogą zaszkodzić kotom

Ryzyko kąsania roślin może pojawić się u młodych kotów, które dopiero poznają świat. Na pewno będą ciekawe Twoich roślin i będą ich próbować.

Pomyśl również czy na twoich meblach nie stoją cenne lub delikatne przedmioty, które łatwo zniszczyć. Kot będzie wszędzie wskakiwał, więc z łatwością może coś strącić i zniszczyć. Taka kocia natura. Zabezpiecz więc wszystko co uważasz za cenne. Zabezpiecz dodatkowo ostre przedmioty, którymi kot może zrobić sobie krzywdę.

Szczepienia ochronne psów i kotów

Organizacja przestrzeni

Pomyśl o wszystkich ciasnych miejscach, w których kot mógłby utknąć. Takie miejsca też warto zabezpieczyć. Kot ma naturalną tendencję do chowania się w ciemnych i ciasnych miejscach. Jednak nie wszystkie mogą być bezpieczne. Kot może utknąć i zrobić sobie krzywdę (może na przykład udusić się).

Jeśli posiadasz balkon, możesz rozważyć jego zabezpieczenie specjalną siatką. Kot nie znając przestrzeni może z niego spaść. Jeśli nie jest to balkon umiejscowiony bardzo wysoko, może nie być to konieczne. Jednak przy wyższych wysokościach może okazać się to potrzebne. Weź również pod uwagę okna. Otwarte okna mogą stanowić okazję do ucieczki kota. Kot w nowym miejscu będzie szukał możliwości ucieczki, dlatego warto zabezpieczyć otwarte okna, zwłaszcza jeśli trwa sezon letni. Wystarczy chwila nieuwagi, a mruczek może próbować wydostać się na zewnątrz. Koty są „wszędobylskie” i wejdą w każdy kąt, w każdą dziurę.

Usługi dla zwierząt – weterynarz

Poza wyżej wymienionymi uwagami, nie ma praktycznie żadnych zasad dotyczących organizacji przestrzeni dla kota. Jednak istnieje kilka wskazówek:

– miski oraz kuwety nie stawiamy w bezpośrednim sąsiedztwie, powinny znajdować się w ustronnych miejscach, aby nikt nie przeszkadzał kotu w czasie jedzenia i załatwiania się,

– drapak najlepiej ustawić w bezpośredniej ekspozycji,

– legowisko najlepiej umiejscowić w ustronnym miejscu, jednak zwykle o jego miejscu decyduje sam kot. Wybiera on wtedy miejsce, w którym czuje się bezpiecznie i ma ciszę oraz spokój.

Jak przygotować się na pojawienie kota w domu?
Źródło: Freepik

Co sami możemy dać kotu?

Poza rzeczami materialnymi jak: karma, miski, zabawki itp., ważne jest oczywiście poczucie miłości i bezpieczeństwa. Zapewnijmy kotu odpowiednią ilość uwagi, traktujmy go z szacunkiem i troszczmy się o niego. Jeśli zauważymy, że mruczkowi coś dolega koniecznie zabierzmy go do weterynarza. Jest to także jeden z elementów opieki. Zwierzę czuje nasze emocje i jeśli nie obdarzymy go odpowiednim uczuciem nie kupimy go nawet najdroższymi zabawkami czy karmą. Kota nie da się oszukać.  Jeśli obdarzymy go miłością i damy mu poczucie bezpieczeństwa, on z pewnością odwdzięczy nam się tym samym.

Koty są bardzo inteligentne. Są małymi łowcami, dlatego potrzebować będą wielu zabawek. Nie muszą być wyszukane i skomplikowane. Jedyne zadanie jakie mają spełniać to wypełnić koci czas. Ważne, żeby nie były niebezpieczne, ostro zakończone czy łatwe do połknięcia.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820