logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Jak rozpoznać ból u psa i kota?

Ból może towarzyszyć różnym chorobom czy urazom. Doskwiera nie tylko ludziom, ale również i zwierzętom. Na pierwszy rzut oka możemy nie zauważyć, że coś dolega naszemu pupilowi. Tak naprawdę może on cierpieć. Tylko dzięki uważnej obserwacji możemy dostrzec, czy coś jest nie tak.

Co to jest ból?

Według Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu, ból to nieprzyjemne doznanie zmysłowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek lub opisywane jako takie uszkodzenie.

Jak rozpoznać ból u psa i kota?
Źródło: Freepik

Ból u psa – objawy

Miejsca bolące są bardzo wrażliwe na dotyk, dlatego jeśli nasz psiak jest radosny i pocieszny, a jednego dnia zupełnie nie przypomina siebie to znak, że coś jest nie tak. Może to również objawiać się:

– piszczeniem

– skowytem

– nadmiernym lizaniem konkretnych części ciała

– brakiem jakiegokolwiek ruchu

– nadmiernym pobudzeniem

– kulawieniem

– wyginaniem ciała

– nadmiernym drapaniem

– uciekaniem przed dotykiem

– atak agresji

– niekontrolowane wypróżnienia lub wymioty (przy bardzo silnych bólach)

Pamiętajmy, że małe psy mają niższy próg bólu niż duże psy. Nawet małe skaleczenia mogą być dla nich bardzo bolesne. Dodatkowo weźmy pod uwagę, że każdy pies jest inny. Może różnie reagować na ból.

Odrobaczanie psa – wiedza w pigułce. Petsitter

Ból u kota – objawy

U kota objawy bólu są nieco podobne. W kociej naturze leży ukrywanie swoich dolegliwości. Dodatkowo kot nie powie nam wprost, że coś mu dolega. Przede wszystkim charakterystyczne są specyficzne pozycje oraz niecodzienne zachowania. Takimi zachowaniami są:

head pressing – sytuacja, w której kot przykłada głowę do powierzchni pionowych. Często jest mylona z barankowaniem (potoczne określenie na przybijanie „czółka” przez kota) lub fochem, bo kot wygląda wtedy jakby się obraził. Sytuacja, w której obserwujemy takie zachowanie może świadczyć o silnym bólu. Kot przyciskając głowe do powierzchni powoduje, że odcina się w pewnym stopniu od zewnętrznych bodźców. Instynkt sprawia, że kot naciska na bolącą część ciała, co w pewnym stopniu łagodzi doskwierający ból.

pozycja kucająca – zwykle koty wyrażają w ten sposób ból brzucha (rzadziej ogólny ból). Często ta pozycja jest mylona z pozycją na „chlebek”. Odróżnić ją można jednak po tym, że przy pozycji kucającej kot nie dotyka podłoża. Wyraźnie wtedy widać, że brzuch jest odciągnięty. Kocie łokcie są skierowane do góry, kark i plecy są napięte. Na pyszczku również będzie widoczne napięcie. Kocie uszy i głowa może także być skierowane do dołu.

Jak rozpoznać ból u psa i kota?
Źródło: Freepik

– załatwianie się poza kuwetą – zwykle doprowadza do tego stres i ból. Zwykle jest to ból brzucha lub innych narządów. Stres powoduje, że kot traci kontrolę i szuka ukojenia. Powinniśmy to rozpoznać po wygiętym grzbiecie i napiętych mięśniach grzbietowych.

Dodatkowe objawy bólu u kota

– niepokojące zachowania w kuwecie – możemy wtedy zaobserwować, że koci grzbiet jest wygięty, tylne kończyny są mocno podkurczone, mięśnie nóg są napięte, na pyszczku również widać napięcie, wokalizacja. W takiej sytuacji najlepiej zrobić zdjęcie takiej pozycji i skonsultować ją w czasie wizyty u weterynarza.

– agresja

– brak apetytu

– zmiana pozycji snu

– nie czyści futra

– zmniejszona ilość poruszania się

– chowa się

– wylizuje cały czas jedno miejsce

Jeśli zauważymy, któreś z powyższych objawów koniecznie udajmy się do weterynarza. Nie powinniśmy z tym zwlekać, ponieważ zwierzę może odczuwać silne cierpienie. Zwykle ból jest jednym z objawów poważniejszych chorób.

Jak radzić sobie z alergią u psa? Opiekun zwierząt

Sposoby na ból u psa i kota

Jeśli już znamy sygnały jakie przekazują nam zwierzęta cierpiące z bólu, możemy podjąć konkretne działania. Pamietajmy, aby nie podawać leków, które nam pomagają. Podanie leków przeznaczonych dla ludzi nie oznacza, że pomoże psu czy kotu. Takie leki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Niesteroidowe leki przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen) są toksyczne i trujące dla zwierząt. Nieświadomie możemy uszkodzić zwierzęciu wątrobę.

Wszystkie leki podawane pupilowi powinny być podawane pod ścisłą kontrolą weterynarza. Zwłaszcza jeśli pupil choruje na chorobę nowotworową lub przeszedł zabieg kastracji/sterylizacji. Silne bóle powinny być uśmierzane pod kontrolą weterynarza. Zastosuje on wtedy środki dożylne.

Przy każdym bólu zalecane są konsultacje z lekarzem. Na podstawie naszego wywiadu i naszych obserwacji postawi diagnozę. Na jej podstawie wykona dodatkowe badania, a w dalszej kolejności przepisze leki. Wykonanie dodatkowych badań ma duże znaczenie, jeśli ból pojawia się przy oddawaniu moczu lub kału, przy naciśnięciu brzucha, pleców itp. Zwykle może wykonać badanie RTG lub USG.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820