infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Jak zostać dog walkerem?

Dogwalking, czyli wyprowadzanie psa, staje się coraz bardziej popularnym zajęciem w naszym kraju. Jest to trend zapożyczony ze Stanów Zjednoczonych, gdzie korzystanie z usług dog walkera jest czymś normalnym. Z takich usług zwykle korzystają osoby, które nie mają czasu na zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu swojemu psu.

Dlaczego ruch jest ważny u zwierząt?

Ważne są wszystkie podstawowe potrzeby psa takie jak: karmienie, świeży dostęp do wody, stała opieka weterynaryjna, załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale istotny jest także ruch i zabawa. Zwłaszcza jest to ważne u psów, ponieważ są to zwierzęta z gatunku, które potrzebują dużo aktywności fizycznej. Najważniejsza jest ta aktywność wykonywana na świeżym powietrzu, dlatego spacery są obowiązkiem każdego właściciela. Jednak w zależności od razy i preferencji dany zwierzak będzie jej potrzebował mniej lub więcej.

Jak zostać dog walkerem?
Źródło: Freepik

Odpowiednia ilość ruchu pozytywnie wpłynie na psie zdrowie i kondycję (zwłaszcza dotyczy to psów po kastracji). Jeśli właściciel nie zadba o odpowiednią ilość aktywności fizycznej, to psu mogą grozić poważne konsekwencje. Przede wszystkim otyłość. Jest to na tyle groźne schorzenie, że może powodować szereg innych chorób np. cukrzycę. Dodatkowo u młodych psów nie będzie się prawidłowo rozwijał układ kostno-stawowy. Może również dochodzić do frustracji psa spowodowanej brakiem ruchu. Wtedy pies może częściej szczekać, niszczyć przedmioty i meble, załatwiać się w domu, domagać się uwagi itp. Dlatego jeśli nie mamy czasu na częste spacerowanie, to skorzystajmy z usług dog walkera.

Dlaczego psy zjadają swoje odchody?

Czym zajmuje się dog walker?

Dog walker to forma pracy dorywczej lub własnej działalności, która polega na wyprowadzaniu psów. Taki rodzaj usług najczęściej może spotkać w dużych i średnich miastach. Jest to prosty sposób na zarobek i dorobienie do domowego budżetu przy jednoczesnej przyjemnej pracy. Zauważyć można, że jest to rodzaj usług, które z roku na rok są coraz bardziej potrzebne.

Dog walker za ustaloną wcześniej stawkę, przez wyznaczoną ilość czasu wyprowadza psa po danym terenie. Chodzą z psem do parku, do lasu, na łąkę lub wybierają jakieś tereny podmiejskie. Wyprowadzać potrzebuje smycz i dobre buty, ponieważ wyprowadzanie wiąże się z dużą ilością chodzenia lub nawet biegania.

Kto korzysta z usług?

Najczęściej są to osoby bardzo zapracowane lub mają trudne życie prywatne. Nie raz zdarzają się sytuacje, w których to właściciel nie ma odpowiedniej kondycji fizycznej, aby sprostać wymaganiom, jakie są stawiane przez jego pupila.

Jak zostać dog walkerem?
Źródło: Freepik

Ewentualne szkolenia na dog walkera

Kiedy jest to jednorazowe zadanie, na przykład wyprowadzamy psa znajomego czy sąsiada w ramach pomocy, to szkolenie nie jest nam potrzebne. W przypadku, kiedy chcemy zajmować się wyprowadzaniem w sposób profesjonalny, to warto pomyśleć o szkoleniach. Doświadczenie z wyprowadzania psa są sąsiada, jest najzwyczajniej niewystarczające. W konsekwencji potrzebujemy szerszej wiedzy niż ta nabyta z życia. Psy zwykle zachowują się inaczej, kiedy są same, a kiedy są w grupie. Wtedy dog walker musi wiedzieć jak dobierać psy, żeby nie zrobić im i sobie krzywdy. Musi więc znać specyfikację różnych ras, znać psie emocje i umieć interpretować zachowania tych zwierząt. Posiadanie certyfikatów, dokumentów czy nawet potwierdzeń uczestnictwa w szkoleniach, potwierdzają, że takiemu dog Walkerowi można zaufać.

Szkolenia różnią się ofertami edukacyjnymi. Poza zajęciami z teorii oferowane są szeroko pojęte zajęcia praktyczne. Teoria obejmuje między innymi wiedzę jak prawidłowo trzymać psa na smyczy, aby był bezpieczny, omawiane są przepisy prawa związane z wyprowadzaniem i opieką nad psem. W dalszej części wiedza teoretyczna jest ćwiczona w praktyce.

petsitter – niańka dla Twojego zwierzaka

Kompetencje dog walkera

Dog walker powinien być przede wszystkim odpowiedzialny i kompetentny. Te dwie cechy są bardzo istotne ze względu na to, że wyprowadzanie większej ilości zwierzaków (zwłaszcza takich, których po prostu nie znamy) niesie ze sobą duże ryzyko. Przy większej lub mniejszej grupie psów istnieje ryzyko ucieczki, walki, rywalizacji, kopulacji itp. Na początkowym etapie kariery dog walkera ważne jest wymienienie się doświadczeniami z bardziej doświadczonymi wyprowadzaczami. Kluczem do sukcesu jako dog walker jest reputacja. Można ją zdobywać poprzez dobre interakcje z klientami i pokazywanie im poprzez swoje działania, że korzystają z usług właściwej osoby. Dodatkowo dog walker musi:

– lubić zwierzęta

– być przyjazny i kontaktowy w stosunku do ludzi i zwierząt

– posiadać dobrą odporność (ze względu na to, że spędza dużo czasu na zewnątrz)

– być elastycznym czasowo

– szybko reagować na zmieniające się warunki otoczenia

– być sprawnym fizycznie

Zarobki dog walkera

Dog walkerzy zwykle ustalają swoje stawki godzinowe ustalone wcześniej z klientem. Ogólne zarobki zależą od kilku czynników: ilość klientów, doświadczenie dog walkera, opinie, konkurencja, wielkość psa i jego potrzeby. Dodatkowo liczy się wielkość miasta i dostępność innych dog walkerów.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820