logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Jak zwalczyć otyłość u kota? Opieka nad kotem

Otyłość u kota jest taką samą chorobą jak ta występująca u ludzi. Powoduje również takie choroby jak cukrzyca, przeciążenia stawów, problemy skórne, niewydolność nerek. Statystyki pokazują, że jest to coraz częstsze zjawisko. Niestety jest to poważny problem, który właściciele muszą rozwiązać, jeśli chcą, żeby ich kochany pupil żył długo i zdrowo.

Ze względu na powagę problemu koniecznie trzeba walczyć z otyłością. Jeśli podejrzewamy otyłość u naszego pupila udajmy się na konsultację do weterynarza. Pomoże on zidentyfikować problem i dobrać odpowiednią dietę dla naszego kota. Oprócz tego sami możemy wprowadzać zmiany, które poprawią stan kondycji mruczka. Jednak najpierw trzeba prawidłowo ocenić czy jest to nadwaga czy już otyłość. Konieczna jest tutaj analiza sylwetki: żebra, brzuch, talia. Ważne, aby żebra powinny być niewidoczne, ale wyczuwalne pod skórą.

ak-zwalczyc-otylosc-u-kota
Źródło: Freepik
 • Przy kocie z nadwagą będą dopiero wyczuwalne przy nacisku, a brzuch znajduje się niżej niż klatka piersiowa.
 • Kot z otyłością ma niewyczuwalne żebra, a brzuch jest na tyle nisko, że prawie dotyka podłoża, dodatkowo widziany z góry jest zdecydowanie szerszy niż zdrowy kot.

| Potrzebujesz opiekuna dla swojego kota? Wejdź na animalhotels.com i znajdź idealnego opiekuna

Co decyduje o pojawieniu się otyłości u kota?

 • Wysokokaloryczna dieta – kotom niewychodzącym na dwór ciężko spalić nadmiar energii co skutkuje się odkładaniem tkanki tłuszczowej.
 • Predyspozycje związane z rasą – większe tendencje mają koty krótkowłose, rasa Manx.
 • Sterylizacja i kastracja.
 • Mała ilość ruchu i zabawy.
 • Przyjmowane leki – niektóre leki podawane kotom prowadzą do zwiększenia apetytu.
Jak-zwalczyc-otylosc-u-kota
Źródło: Freepik

Najważniejsze zasady w trakcie odchudzania kota:

 • Regularna aktywność fizyczna – trzeba poświęcić znacznie więcej czasu na zapewnienie atrakcji kotu. Można wykorzystywać tutaj liczne zabawki, piłki, myszki czy zabawki wymagające sprytu i zręczności, które kuszą pysznym smaczkiem. Początkowo czas zabawy będzie krótki ze względu na niską sprawność fizyczną, jednak stopniowo staraj się wydłużać czas zabawy.
 • Przestrzeganie kaloryczności pokarmów– zamiana suchej karmy na mokrą, która ma mniejszą gęstość energetyczną (czasem nawet 4 razy mniej), rezygnacja z podawania jedzenia ze stołu opiekuna (często bogate w tłuszcze, który trzeba wyeliminować)
 • Kontrolowanie dawek pokarmów – ostrożne zmniejszanie dawek i ciągłe obserwowanie kota pozwoli ocenić metabolizm mruczka, należy jednak nie doprowadzić do głodówek, ponieważ nieświadomie możemy doprowadzić do problemów zdrowotnych (m.in. stłuszczenie wątroby, która może skończyć się śmiercią!).
 • Systematyczna kontrola wagi i sylwetki – optymalna utrata masy to ok. 1-2% na tydzień.
 • Regularne wizyty kontrolne – działania podjęte na własną rękę bez konsultacji i wiedzy mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie zwierzaka.

Catsitter – jak wygląda prawidłowa opieka nad kotem? Zawód opiekun zwierząt

W czasie odchudzania kota (tak jak i u człowieka) ważna jest cierpliwość, ponieważ nie widać od razu pierwszych efektów. Zależnie od stopnia zaawansowania, jest to długotrwały i powolny proces, na który potrzeba dużo czasu. Przestrzeganie zaleceń weterynarza pomoże nam szybciej osiągnąć zamierzone efekty.
Ważne, aby pamiętać, że gruby kot nie jest „uroczy” i „słodki”. Jest on nieszczęśliwy z powodu nadmiernych kilogramów, które mogą utrudniać mu prawidłowe funkcjonowanie. Otyłość u kota może doprowadzić do licznych chorób.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820