logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Jaki jest najlepszy żwirek dla kota? Opieka nad kotem

Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że wybór żwirku dla naszego kota jest prosty. Jednak zwykle sprawy lubią się komplikować, zwłaszcza jeśli jest się początkującym właścicielem. Rynek oferuje szeroki wybór żwirków co nie ułatwia wyboru. Dodatkowo należy pamiętać, że nie każdy będzie odpowiedni dla Twojego kociaka. Jakie więc żwirki są dostępne na rynku i które będą najlepsze?

Po co nam żwirek?

Ze względu na to, że kotki są niezwykle czystymi zwierzętami potrzebują żwirku, aby móc zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Bez tego kot, który mieszka w domu, nie będzie w stanie się załatwić. Możemy wtedy doprowadzić do jego poważnych zaburzeń behawioralnych, a także zdrowotnych. W tym wszystkim ważna jest także kuweta, do której do wsypujemy żwirek.

Jaki jest najlepszy żwirek dla kota?
Źródło: Freepik

Żwirek i jego rodzaje

Na rynku mamy dostępnych mnóstwo rodzajów, jednak wybór tego idealnego możemy być naprawdę trudny ze względu na to, że kociaki są dużymi indywidualistami. Każdy ma inne potrzeby oraz preferencje. Także właściciele mają różne wymaganie, ale nie zawsze ostateczny wybór do nich należy. W sklepach możesz znaleźć:

Żwirek bentonitowy

najbardziej popularny rodzaj, możemy go dostać w większości sklepów zoologicznych oraz w marketach. Może być w postaci grubych granulek lub sypkiej jak piasek. Jest to naturalny substancja, która charakteryzuje się bardzo dużym pochłanianiem cieczy oraz zapachów. Pochłaniając ciecze, zbrylają się. Dzięki temu łatwo usunąć je łopatką. Najlepiej zbrylają się te najbardziej sypki, ale wadą ich jest łatwość roznoszenia przez kota poza kuwetę. Inną wadą jest także bardzo silne zbrylanie. Przez co nie można ich spuścić w toalecie w celu utylizacji, ale także jest groźny dla małych kociąt, które mogą zjadać żwirek. Grozi to wtedy zapchaniem układu pokarmowego.

Żwirek drewniany

zwykle wykonany ze świerku lub sosny, jest to najbardziej ekologiczny żwirek. Mają różne postacie: mogą być bardzo drobne (w postaci granulatu) lub bardzo duże przypominające pelet. Każdy z rodzajów tego żwirku świetnie pochłania wilgoć i zapach. Zbryla się, ale nie przykleja do powierzchni. Większość producentów zapewnia, że można wyrzucać go do toalety. Niestety te najbardziej sypkie łatwo się przyklejają do kocich łapek, przez co mogą się roznosić po całej przestrzeni. Jest jednak bardzo wydajny. Polecany jest dla kociąt, które mają tendencje do zjadania żwirku. Jest całkowicie bezpieczny.


Koci hotel nie jest taki zły jak go malują

Żwirek silikonowy (silikatowy)

wykonany jest z silikażelu (żelu krzemionkowego uzyskany z krzemianu sodu, jest to substancja naturalnego pochodzenia), jest znacznie droższy niż bentonitowy, mimo że jego produkcja jest bardzo tania. Dostępny jest w postaci drobnych garnulków oraz dużych. Jest to bardzo dobra opcja dla długowłosych kotów, które mają problem z przyczepiającymi się pyłkami od innych żwirków. Silikonowy jest całkowicie bezpyłowy, a przy tym bardzo wydajny. Wymienia się go 2-4 tygodnie (kał usuwa się na bieżąco) mieszają co jakiś czas, aby mocz równomiernie był wchłaniany przez granulki. Niestety kotom może być ciężko się do niego przyzwyczaić ze względu na nietypową strukturę. Rozwiązaniem może być żwirek o drobnych i delikatnych granulkach. Dodatkowo nie można go spuszczać w toalecie. Jest to najdroższa opcja.

| Znajdź swojego idealnego Opiekuna na animalhotels.com

Żwirek kukurydziany

jest całkowicie pozbawiony zapachu, ale za to świetnie pochłania niechciane zapachy kocich odchodów. Wytworzony jest z włókien kukurydzianych lub z ziaren kukurydzy, które nie nadają się do przemysłu spożywczego. Jego zaletą jest brak roznoszenia poza kuwetą, ponieważ nie przyczepia się do sierści ani łapek. Można go także bez problemu spuszczać w toalecie. Świetnie pochłania ciecze i zapachy, zbryla się, bryły nie przyczepiają się do kuwety, a przede wszystkim nie jest szkodliwy dla kociąt.

Żwirek sepiolitowy

wytwarzany jest z pianki morskiej (sepiolitu), które są malutkimi ziarenkami. Wyglądem przypominają żwirek bentonitowy, jednak sepiolitowy nie zbryla się. Dobrze pochłania wilgoć i zapachy. Jest całkiem wydajny – wymienia się go raz na 2-4 tygodnie. Codziennie wystarczy sprzątać tylko odchody. Mniej roznosi się po mieszkaniu ze względu na swoją ciężkość.

Jaki jest najlepszy żwirek dla kota?
Źródło: Freepik

Dobór żwirku jest kwestią indywidualną

Każdy żwirek powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb kota. Aby wybrać ten odpowiedni należy ocenić przede wszystkim:

  • Pazury – im kot ma krótsze pazury, tym jego łapki są bardziej wyczulone na fakturę podłoża. W tym celu należy zakupić miękki żwirek, który nie będzie urażał kocich poduszek.
  • Ilość kotów w domu – im więcej kotów tym większa ilość niechcianych zapachów. Odpowiedni wtedy będzie żwirek, który doskonale pochłania wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy.
  • Problemy zdrowotne i behawioralne – jeśli zauważamy, że kot ma tendencje do zjadania żwirku lub niechętnie korzysta z kuwety, należy zaopatrzyć się w żwirek jak najmniej szkodzący zdrowiu. Warto także udać się z takimi problemami do specjalisty na konsultacje. Weterynarz lub behawiorysta podpowiedzą nam co będzie najbardziej odpowiednie dla naszego kota.
Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820