infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Język psów, czyli jak się porozumiewać z pupilem? Opiekun zwierząt

Język zwierząt wciąż kryje przed nami wiele tajemnic. Zwłaszcza początki z psiakiem mogą być wyzwaniem – to właśnie wtedy zdarza się najwięcej nieporozumień. Jednak to zupełnie naturalne, że w procesie uczenia i wzajemnego poznawania się jest miejsce na błędy. Czy niektórych z nich da się uniknąć?

| Potrzebujesz petsittesra? Odwiedź animalhotels.com

Część osób myśli, że domowy pupil jest tylko do przytulania i głaskania. Patrząc z boku, można łatwo zapomnieć, że zwierzę domowe, tak jak dziecko, wymaga pracy. Trzeba poświęcić mu uwagę, nagrodzić, ale też czasem „wytłumaczyć”. Aby dobrze porozumieć się z psem, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

JĘZYK PSÓW, CZYLI JAK SIĘ POROZUMIEWAĆ Z PUPILEM? OPIEKUN ZWIERZĄT
Źródło: Freepik

Ważne zasady podczas opieki nad zwierzętami

  • smaczki za dobrze wykonaną komendę

Jeśli nasz zwierzak dobrze wykona komendę np. siad, waruj lub podaj łapę itd. to należy dać mu smaczka. Powtarzając różne komendy i otrzymując za nie smakołyk, psiak zapamięta co znaczy dany rozkaz. Oczywiście nie można nadużywać tej strategii, ponieważ może przynieść to odwrotne skutki i pies będzie się słuchał, tylko jeśli dostanie smaczka. Jednak w trakcie treningu ze zwierzęciem można sięgać po takie rozwiązanie.

Hotel dla psa – wiedza w pigułce

  • cierpliwość

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. Niektóre rasy psów wymagają zdecydowanie więcej uwagi i wspomnianej wcześniej cierpliwości. Zdarza się, że dany pies jest bardziej uparty niż inny i chce postawić na swoim (np. psiak rasy Shiba, którego cechuje mocny, wręcz dominujący charakter). Liczy się również usposobienie konkretnego zwierzaka. Z tego powodu nie można się denerwować i poddawać, wręcz przeciwnie – należy mieć przysłowiowe nerwy ze stali, które pomogą w stworzeniu poprawnej relacji. 

| Potrzebujesz petsittesra? Odwiedź animalhotels.com

  • zasada jednego właściciela

Psiak powinien mieć jednego głównego właściciela, od którego będzie uczył się komend, dostawał jedzenie i smaczki. Jeżeli będzie posiadał on więcej właścicieli, to może zaistnieć podobna sytuacja jak do tej z dzieckiem – jak jeden rodzic na coś nie pozwala, to drugi na pewno się zgodzi. Ważne jest, by w procesie wychowywania zwierzaka kierować się konsekwencją.

JĘZYK PSÓW, CZYLI JAK SIĘ POROZUMIEWAĆ Z PUPILEM? OPIEKUN ZWIERZĄT
Źródło: Freepik

  • karceniu mówimy kategoryczne „nie”

Nie wolno karcić psa, niezależnie od tego, co zwierzak zrobił. Nawet jeśli zdarzy się, że nasz pupil załatwi się w domu, nie wolno stosować kar fizycznych. Gdy sytuacja się powtórzy, pies w strachu przed ponownym skarceniem, będzie zachowywał się „nieswojo”. Będzie to robił, żeby zataić jakiekolwiek ślady. Zdecydowanie lepszym sposobem będzie stosowanie odpowiednich komend, aby zwierzak nauczył się, że tak nie wolno robić. Warto rozważyć udanie się do weterynarza lub behawiorysty. 

Joanna Radzio

Joanna Radzio