infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Kąpiel psa – poradnik. Opieka nad psem

Wszyscy właściciele czworonogów zdają sobie sprawę, że w psim świecie króluje zasada co do częstotliwości, a raczej rzadkości psich kąpieli. Ich zbyt częsta ilość może zaburzyć naturalną warstwę ochronną skóry Twojego pupila. Jednak bywają dni, kiedy nasz czworonożny przyjaciel podczas spaceru zafunduje sobie błotne spa albo wytarza się w napotkanych odchodach, co idzie w parze z przymusową kąpielą. O czym należy pamiętać, żeby nie zaszkodzić pupilowi i żeby kąpiel dla niego nie była traumą?

Należy mieć na uwadze, że kąpiele wpływają na obniżenie odporności Twojego pupila, poprzez zmywanie z jego skóry naturalnej warstwy ochronnej. Dlatego przed kąpielą zdecyduj, czy pupil naprawdę jej potrzebuje. Większość codziennych zabrudzeń możemy usunąć za pomocą ręcznika czy wilgotnej ścierki. W chłodne dni podwójną korzyścią dla pupila będzie ubieranie go w dostosowane psie ubranka, ochronią one pupila przed chłodem, ale i przed zabrudzeniami. Jeśli jednak już zachodzi konieczność wykąpania czworonoga, zadbaj o…

Kąpiel psa – poradnik. Opieka nad psem
Źródło: Freepik

Podczas opieki nad zwierzęciem pamiętaj o:

Rozczesaniu jego sierści przed kąpielą

Dzięki temu zapobiegniesz robieniu się kołtunów podczas kąpieli i łatwiej będzie rozprowadzić kosmetyk po całej powierzchni ciała.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Odpowiedniej temperaturze wody

Szacuje się, że żeby kąpiel dla naszego czworonoga była komfortowa, woda nie powinna przekraczać 40 °C. Ale żeby było prościej, sprawdzaj temperaturę wody ręką, powinna być przyjemnie ciepła, tzw. letnia.

Petsitter czy hotel dla psa?

Dobrze dobranych kosmetykach

Używaj tylko kosmetyków dostosowanych do psiej pielęgnacji i sierści. Kosmetykom przeznaczonym dla ludzi mówimy stanowcze „NIE”, ze względu na inne pH skóry. Szampon dobierz indywidualnie pod rodzaj sierści swojego pupila i jego inne preferencje lub alergie. Sprawdzi się również odżywka, ułatwiająca rozczesywanie i zmiękczająca sierść. Wybór kosmetyków wysokiej jakości sprawi, że sierść naszego pupila będzie zdrowa i lśniąca, a przy tym nie będzie podrażniona.

Antypoślizgowej macie

Nie jest to warunek konieczny, ale ułatwi kąpiel. Nasz pupil, chcąc uciec z wanny lub spod prysznica może się ślizgać i tym samym narazić siebie na kontuzje. Sprawdzi się również zwykły ręcznik.

Kąpiel psa – poradnik. Opieka nad psem
Źródło: Freepik

Dokładnej kąpieli

Po nawilżeniu sierści letnią wodą, delikatnymi ruchami wmasuj w nią szampon zaczynając od łapek i idąc ku górze. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, ponieważ to może zniechęcić psa. Po dokładnym wprowadzeniu kosmetyków, czas na równie dokładne spłukanie, tak by nie pozostawić na skórze czworonoga resztek szamponu. Wiemy jaki dyskomfort sprawia nam dostanie się wody i szamponu do oczu i uszu, dlatego szczególnie  zwróćmy uwagę przy kąpieli na te części.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Wysuszeniu pupila

Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć swojego pupila. Zimą użyj suszarki z nie za gorącym powietrzem, latem zdecydowanie wystarczy sam ręcznik. Na kąpiel pupila zdecyduj się po wieczornym spacerze, co da Ci pewność, że przez noc pupil wyschnie do sucha i nie będzie narażony na przewianie. Podczas kąpieli i po niej, unikaj przeciągów.

Petsitter – fachowa pomoc

Po całym pracochłonnym procesie obdaruj swojego czworonoga przysmakiem, który pomoże oswoić się z tą sytuacją. Jeśli jednak potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z usług groomera.

Joanna Jarp

Joanna Jarp