logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Kim jest Petsitter? Wszystko o opiekunie dla zwierząt

Słysząc słowo “Petsitter” od razu kojarzymy to z angielskim słowem opiekun dla zwierząt. Nic bardziej mylnego. Jest to nowy zawód, który zyskuje na popularności w ostatnim czasie. Ludzie stają się coraz bardziej zabiegani, a co za tym idzie rośnie popyt na ten rodzaj usług. Mimo, że kochamy nasze zwierzaki, traktujemy je jak członków rodziny, nadal potrzebujemy dodatkowego wsparcia.

Czym zajmuje się petsitter?

Nieważne czy jest to dla petsittera zawodowa praca czy dodatkowa, cel i zadania są te same. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim opieka nad zwierzakiem. Królują tu głównie psy oraz koty, ale i nie tylko one potrzebują opieki. Właściciele oddają również chomiki, króliki czy świnki morskie. Opieka może mieć formę:

  • wizyt w domu właściciela i przebywania z pupilem kilka godzin dziennie
  • całodobowego przebywania z pupilem w domu właściciela
  • opieki w domu petsittera – całodobowa bądź kilkugodzinna
  • hoteli dla zwierząt
  • spacerów

Poza samą opieką nad psem, do zadań petsittera należą wszelkie działania powiązane z zaspokajaniem potrzeb pupili: wyprowadzanie na spacery, karmienie, zabawy, a nawet może on zaprowadzić Twojego pupila do weterynarza czy zapewnić kąpiele i zabiegi wszelkie kosmetyczne.

Całoroczna opieka petsittera

Jest to całoroczna praca, która ma swoje intensywniejsze momenty w okresie lata ze względu na sezon urlopowy, gdzie przez kilka dni trzeba zajmować się pupilem. Jesienią zwykle petsitterzy skupiają się na wizytach u kotów oraz wyprowadzaniem psów.

Oczywiście poza samą opieką, profesjonalni petsitterzy są często behawiorystami lub zajmują się szkoleniami. Więc dodatkowo w czasie dłuższego pobytu zwierzak może nauczyć się nowych sztuczek, posłuszeństwa czy chodzenia przy nodze. Są to świetne okazje do wykorzystania. Zwykle w życiu codziennym nie myślimy o tym lub nie mamy czasu, aby zawozić pupila na szkolenia.

źródło: freepik

Kto decyduje się na usługi petsittera?

Główne zapotrzebowanie na ten zawód jest w dużych miastach. Ze względu na sposób życia mieszkańców dużych miast, ich prace zawodowe i zabieganie. Właśnie dlatego właściciele dużo pracujący decydują się na wynajęcie petsittera. Jest to dla ich ułatwienie. Nie muszą spieszyć się do domu po pracy, aby wyprowadzić swojego pupila czy nakarmić go.

Inną grupą osób, które decydują się na ten rodzaj usług są właściciele wyjeżdżający na urlopy. Zwierzęta mogą mieć również choroby lokomocyjne (tak samo jak ludzie) przez co ciężko znoszą dalekie podróże czy to samochodem czy samolotem. Jest to stres dla czworonogów, ale również i dla samych właścicieli.

Dowiedz się więcej jak lepiej dbać o sierść kota: https://pressroom.animalhotels.com/jak-dbac-o-siersc-u-kota-3/

Jak poznać, że petsitter jest profesjonalistą?

Zawsze, zanim oddamy swojego pupila pod opiekę powinniśmy dokładnie sprawdzić kim jest dany petsitter bądź hotel. Zwykle tego profesjonalistę możesz poznać na początku, już od pierwszego kontaktu. Od razu zaproponuje ci spotkanie zapoznawcze, na którym Twój pupil pozna się z opiekunem. Petsitter wtedy określa czy może podjąć się opieki nad danym zwierzakiem. Często mogą pojawić się niespodziewane reakcje ze strony czworonoga, które mogą świadczyć, że nie nawiązał on dobrego kontaktu z nową osobą. Dodatkowo profesjonalny petsitter zada Ci szereg pytań dotyczących stanu zdrowia, zwyczajów, charakterystycznych zachowań, reakcji na różne zjawiska czy bywania pod opieką innych osób. Są to kluczowe pytania, które zobrazują życie Twojego pupila i to w jaki sposób Ty się nim zajmujesz. Poda ci również całą listę rzeczy, która będzie od ciebie wymagana przy przekazaniu pupila. Zwykle są to: kocyk, legowisko, karta szczepień/zdrowia, drapaki, klatkę kennelową, obrożę, szelki, smycze. 

Charakterystyczne jest również opowiadanie o swoim doświadczeniu. Profesjonalny petsitter przedstawi Ci swoją historię, wiedzę i sukcesy. Często mają również referencje, które potwierdzają ich kwalifikacje i umiejętności. 

Musimy brać pod uwagę nie tylko doświadczenie, pasje czy zaangażowanie, ale również świadomość odpowiedzialności z jaką wiąże się wzięcie pod opiekę obcego zwierzaka. Zwykle taka osoba nie zna naszego pupila. Nie zna jego reakcji na zagrożenia, przedmioty, inne zwierzęta lub jak zachowa się w losowych sytuacjach. Dlatego tak ważna jest odpowiedzialność. 

Jeśli petsitter opiekuje się więcej niż jednym zwierzakiem na raz, to odpowiedzialnie dobiera zwierzaki tak, aby każde czuło się komfortowo i nie stanowiło zagrożenia dla siebie oraz innych.

 

źródło: freepik

Ile zarabia petsitter?

Zarobki są bardzo zróżnicowane. Wszystko jest uzależnione od wielkości zwierząt, lokalizacji, rodzaju usługi oraz szeregu innych warunków. Jednak zakres cen jest bardzo szeroki. Zakres ten waha się od 15 złotych do nawet 200 złotych za jednorazową usługę. Im bardziej profesjonalne usługi oferuje petsitter tym cena będzie zdecydowanie wyższa. Chociaż, należy pamiętać, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością.

Niestety nadal oddawanie zwierząt w ręce petsitterów jest uważane za szkodliwe i ekstrawaganckie. Właściciele, którzy się na to decydują są zwykle krytykowani. Jednak często jest to zdecydowanie lepsza opcja. Dlatego rozważmy wybór skorzystania z usług petsittera. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić takiego opiekuna.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820