logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Klatka kennelowa – co musimy o niej wiedzieć? Opieka nad zwierzętami

Dla właściciela ukochanego czworonoga już samo słowo klatka niesie za sobą szereg negatywnych skojarzeń. Jednak coraz częściej okazuje się, że może być ona dla psa domowym schronieniem, dzięki któremu pupil posiada swój kąt i co za tym idzie – ma komfort i poczucie bezpieczeństwa. Miejmy na uwadze również codzienne sytuacje, w których klatka kennelowa okaże się niezbędna.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Jakie korzyści niesie za sobą jej zastosowanie, kiedy się sprawdzi i czym właściwie jest?

Nazwa wywodzi się z angielskiego kennel, czyli buda – to domowe schronienie psa, ale możemy się również pokusić o stwierdzenie, że klatka kennelowa to taki indywidualny pokój pupila, w którym czuje się on bezpiecznie i komfortowo. Odpowiednio wprowadzona sprawia, że zwierzak mniej odczuwa lęk separacyjny, zna swoje miejsce i daje nam ona szereg korzyści behawioralnych, m.in. zwierzak uspokaja swoje emocje bez ingerencji ludzi. Klatka może również uchronić psa przed różnymi niebezpieczeństwami. Możemy wprowadzić ją niezależnie od wieku, rasy i wielkości pupila. 

Klatka kennelowa – co musimy o niej wiedzieć? Opieka nad zwierzętami
Źródło: Freepik

Jak przyzwyczaić pupila do klatki?

Musimy zadbać o to, żeby klatka nie kojarzyła się psu ze zniewoleniem. Powolne oswajanie zwierzaka z nią to wymagający cierpliwości proces. Stwórzmy w klatce przytulne miejsce, w którym z własnej woli będzie chciał przebywać. Na początkowym etapie nagradzajmy jego pobyt tam smakołykami i zadbajmy o to, by znajdowały się w niej jego ulubione zabawki. Pod żadnym pozorem nie zamykajmy psa w klatce za karę. Pamiętaj, że dobrze wprowadzona klatka stanie się dla Twojego zwierzaka azylem.

Petsitter – fachowa pomoc

Jaką klatkę wybrać?

Wśród najpopularniejszych klatek na rynku wyróżniamy klatki metalowe i materiałowe. Wybierając tę odpowiednią, musimy mieć na uwadze przede wszystkim wielkość naszego pupila. Odpowiednia klatka to taka, w której pies będzie czuł swobodę wstając i leżąc. Weźmy też pod uwagę, by zmieścił się w niej kojec lub kocyk i zabawka. Dla większych psów polecane są klatki metalowe, te drugie natomiast najczęściej sprawdzą się przy małych rasach i szczeniakach. Jednak miejmy na uwadze, że wbrew pozorom małe psy również potrafią wyrządzać szkody, dlatego z reguły właściciele czworonogów stawiają na te solidniejsze, czyli te metalowe. Jej dobór to indywidualna kwestia, więc zadbajmy przede wszystkim o komfort i preferencje naszego pupila.

Klatka kennelowa – co musimy o niej wiedzieć? Opieka nad zwierzętami
Źródło: Freepik

Jakie korzyści przynosi klatka kennelowa?

  • Sprawia, że zwierzak ma własną, komfortową przestrzeń
  • Przydaje się podczas transportu samochodem
  • Daje schronienie czworonogowi w stresujących sytuacjach
  • Służy odseparowaniu pupila od innych zwierząt, nadmiaru ludzi czy niepotrzebnych bodźców
  • Pomaga ograniczyć zwierzakowi zbędny ruch, na przykład w sytuacji, kiedy choruje
  • Zapewnia zwierzakowi własną przestrzeń podczas pobytu na wakacjach, w hotelu czy w innym obcym miejscu
  • Sprawdza się, podczas gdy zwierzak musi zostać sam w domu
  • Pomaga utrzymać higienę zarówno w domu, jak i podczas transportu

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Jak pokazuje szereg wymienionych korzyści – nie taka klatka zła, jak ją opisują. Istotne jest jednak, żeby przed jej wprowadzeniem przeprowadzić trening klatkowy, który pomoże pupilowi zaadaptować się w nowym miejscu. Najlepiej zrobić to pod okiem sprawdzonego behawiorysty.

Joanna Karp

Joanna Karp