logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Koci hotel – co to jest i czy trzeba się bać?

Nie zawsze możemy zabrać kota ze sobą. Nie zawsze mamy możliwość poproszenia bliskiej osoby o pomoc, a przede wszystkim nie możemy zostawić pupila samego. W związku z narastającym zapotrzebowaniem na usługę opieki nad zwierzętami powstają nowe obiekty hotelowe, w tym także te przeznaczone tylko dla kocich podopiecznych. Czym jest tak właściwie koci hotel?

Co to jest koci hotel?

Koci hotel to obiekt, w którym pracownicy hotelowi (inaczej opiekunowie zwierząt) zajmują się kotami w czasie nieobecności ich właścicieli. Hotele zwykle oferują różne standardy, w zależności od potrzeb kotów i ich właścicieli. Pupile są umieszczone w przestronnych klatkach, boksach lub w pokojach (indywidualnych lub dzieląc z innymi podopiecznymi). Kotom, które są bardzo ruchliwe, są zalecane indywidualne pokoje, gdzie będą miały mnóstwo miejsca do zabawy i wspinania się. Koty są cały czas doglądane i opiekunowie dbają o ich bezpieczeństwo, tak aby nie zrobiły sobie krzywdy. Opiekunowie stosują się również do wszelkich zaleceń właścicieli, więc jeśli Twój kot lubi być drapany za lewym uchem, to masz gwarancję, że opiekun to wykona. Wszystko, co robią, jest z myślą o zwierzętach.

Koci hotel – co to jest i czy trzeba się bać?
Źródło: Freepik

Zwykle kocie hotele są wybierane dla zwierząt towarzyskich, niebojących się obcych ludzi i które są oddawane pod opiekę na dłuższy okres.

| Szukasz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Czy jest czego się bać?

Zdecydowanie nie. Warunkiem udanej opieki jest jednak wybranie tego odpowiedniego hotelu z wykwalifikowanymi opiekunami, którzy będą wiedzieli, jak zająć się kotem. Kotek będzie odpowiednio zaopiekowany, zadbany i wróci szczęśliwy do domu po zakończeniu opieki, dzięki kwalifikacjom opiekunów. Opiekunowie dbają o zaspokojenie wszelkich podstawowych potrzeb, tak by pupil czuł się, jak u siebie. Pracownicy będą karmili go o stałych porach, tak by zachować dotychczasowe rytuały i rytm dnia kota. Jest to ważne, ponieważ zachowanie rytmu dnia sprawia, że kot mniej się stresuje i czuje bezpiecznie.

Hotel dla kota – jak się przygotować?

Jaki jest koszt pobytu?

Koszt doby pobytu uzależniona przede wszystkim od standardów, jakie wybierze właściciel. Im większy standard (w tym przypadku najwyższym standardem jest indywidualny pokoik) tym wyższa cena. Dodatkowo hotel może doliczać inne stawki za przedłużający się pobyt. Rzadko jednak się zdarza, aby hotele stosowały selekcje cen według wag kotów. Zwykle taka selekcja jest stosowana przy psich hotelach ze względu na większe zróżnicowanie wagowe tych zwierząt.

Niektóre z hoteli oferują szereg dodatkowych usług poza samą opieką. Może to być: mycie, strzyżenie, pielęgnacja sierści, transportowanie zwierząt z domu do hotelu i z hotelu do domu, dobór diety, konsultacja behawiorystyczna, usługi weterynaryjne. Wszystkie te usługi są dodatkowe płatne, więc ostateczna cena pobytu również może się różnić.

Jak przygotować kota do pobytu?

Najlepiej przygotowania zacząć już od najmłodszych lat kota. Ważne jest, aby kot nauczony był przebywania samemu. Musi rozumieć, że nic mu nie grozi, kiedy nie ma w pobliżu jego kochanego właściciela. Kot musi być również przyzwyczajony do obecności innych osobników swojego gatunku. Atutem będzie wykastrowany lub wysterylizowany kot. W takiej sytuacji nie dojdzie do rozmnażania między zwierzętami. Na pewno żaden właściciel nie chciałby, aby jego kotka wróciła z niechcianą ciążą.

Koci hotel – co to jest i czy trzeba się bać?
Źródło: Freepik

Przyzwyczajanie powinno trwać od małego i można zacząć od krótkich pobytów u najbliższej rodziny. Warto zacząć od zostawiania malucha samego na parę minut. Należy jednak to robić stopniowo. Następnie należy przejść do dłuższej nieobecności właścicieli w ciągu dnia (jednak należy zachować maksymalny czas) oraz zapoznawania kota z innymi osobnikami z gatunku. Warto szkolić kotka, nawet ze względu na to, aby umiał zostać sam w trakcie, kiedy właściciela są w pracy lub będą musieli nagle wyjechać bez niego.

Wymagania hoteli

Każdy hotel ma swoje regulaminy i zasady, do których każdy musi się stosować. Większość z obiektów wymaga, aby koty były zaszczepione, odrobaczone i były stale kontrolowane przez lekarza weterynarii. Niektóre hotele mogą odmówić przyjęcia kotek w rui, bardzo chorych kotów (zwłaszcza chorych na choroby zakaźne, między innymi koci katar, FIV). Hotel może odmówić przyjęcia kota, jeśli nie ma dla niego miejsca. Książeczka zdrowia może być również wymagana oraz przybycie na spotkanie zapoznawcza. Hotele zapraszają na takie spotkania w przypadku, kiedy pupil wcześniej nie korzystał z ich usług. Warto korzystać z takiej opcji, ponieważ wtedy można dowiedzieć się, czy kotek akceptuje opiekuna i otoczenie, w którym będzie przebywał.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820