logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Kocie potrzeby – jak je zaspokoić? Zawód opiekun zwierząt

Pierwsze co przychodzi nam do głowy myśląc o kocich potrzebach to karmienie i spanie. Otóż jest to błędne myślenie, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo jest rozbudowany system potrzeb u kotów. Jest ich zdecydowanie więcej i obejmują nie tylko potrzeby fizyczne, ale także te emocjonalne. Jak więc można je wszystkie zaspokoić? Animalhotels.com ma na to kilka prostych sposobów.

Podstawy kluczem do sukcesu

Zacznijmy od początku. Przede wszystkim należy zadbać o rutynowe karmienie, które będzie bogate we wszystkie niezbędne do rozwoju składniki. To co spożywa kot ma istotne znaczenie. Warto zostawić miseczkę z wodą w miejscu, gdzie znajduje się miska z karmą oraz w dodatkowym, innym miejscu. Wtedy w każdej chwili kotek może zaspokoić swoje pragnienie. Zwykle karmienie powinno odbywa się od 4 do 6 razy na dzień. Posiłek powinien być mały objętościowo i do tego mięsno-tłuszczowy. Najlepszym wyborem jest wtedy mokra karma podawana w małych porcjach.

Kocie-potrzeby-jak-je-zaspokoic
Źródło: Freepik

Potrzeby emocjonalne nie są skomplikowane

Najgorsze co może zrobić właściciel kota to lekceważyć jego potrzeby emocjonalne. Emocje, uczucia wpływają na każdy organizm. Nieważne czy dotyczy to człowieka, jaszczurki czy psa. Dlatego każde zwierzę domowe w pewien sposób przywiązuje się do osoby, która sprawuje nad nim opiekę. Więc bardzo ważne jest okazywanie mu miłości, zaufania, bezpieczeństwa. Aby to osiągnąć należy spędzać z kotem odpowiednią ilość czasu. Jeśli mamy takiego kociaka od małego jest to szczególnie istotne by socjalizować go i nauczyć przebywania wśród ludzi. W ten sposób stanie się on pełnoprawnym członkiem rodziny. Co możesz zrobić by okazać kotu miłość? Baw się z nim. Poświęcaj na to po kilkanaście minut dziennie, a w szczególności urządzaj mu polowania.

Istotną rolę odgrywa dotyk, który daje kotu jasny sygnał, że właściciel jest przy nim. Więc głaszczmy go, przytulajmy, mówmy. Kiedy mruczek będzie towarzyszył nam w każdej codziennej czynności, zbudujemy z nim niesamowitą relacje opartą na miłości i zaufaniu.  

Bawmy się

Koty to w końcu drapieżniki, taka ich natura. Dostosuj więc przestrzeń, w której przebywa do jego potrzeb. Zadbaj więc o drapaki, półki, miejsca do wspinaczki, zabawki, ciasne kryjówki. Urządzaj mu polowania samemu lub z wykorzystaniem ruchomej zdobyczy. Dobrym pomysłem jest chowanie jedzenia w różnych kryjówkach, tak aby kot trochę poruszał się przy szukaniu. Jest to pewna stymulacja naturalnego życia.
Niestety mruczki szybko nudzą się zabawki więc istotne jest wymienianie ich do jakiś czas. Zamiast cały czas kupować nowe, możesz co jakiś czas wymieniać zabawki, odkładać na jakiś czas, a później do nich wracać.

Po czym poznać, że kot jest szczęśliwy?

Przede wszystkim szczęśliwe kotki można poznać po uniesionym ogonie, lekko rozchylonych na boki uszach i ocieraniu się pyszczkiem. Charakterystyczne może być również ugniatanie łapkami. Polega to na rozchylaniu i zaciskaniu przednich łapek, tak jakby kotek ugniatał ciasto. Dorosłe koty zachowują się tak kiedy są naprawdę zrelaksowane i szczęśliwe. Jednak bezsprzecznie, jeśli usłyszysz, że Twój kot mruczy, wiedz, że jest mu naprawdę dobrze. Możesz usłyszeć ten dźwięk w czasie karmienia, pieszczot, zabawy.

Im mniej stresu tym lepiej

Tak samo jak u ludzi, stres u kotów jest również szkodliwy. Źle oddziałuje na kocią psychikę, a to przekłada się na fizyczne funkcjonowanie. Stres wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, krwionośnego i nerwowego. Zestresowane kotki mają przez to tendencje do załatwiania się w przypadkowych miejscach, chowania w ciasnych i trudnodostępnych kryjówkach oraz odmawiania jedzenia. Najgroźniejsze jest jednak zaprzestanie spożywania pokarmów, ponieważ koci organizm przestanie mieć siłę na dalsze funkcjonowanie. Jest to niezwykle groźne więc każdy właściciel powinien ograniczać większość działań, które mogą wywoływać stres u jego kotka.

Kocie potrzeby - jak je zaspokoić?
Źródło: Freepik

Co zrobić w chwilach rozłąki?

Kiedy nieobecność trwa zaledwie kilka godzin (np. jest to czas, kiedy właściciel jest w pracy) pochowaj smaczki w różnych zakamarkach, tak aby w trakcie naszej nieobecności „coś się działo”. Mruczek będzie ich szukał i w ten sposób sam zapewni sobie rozrywkę. Ciekawą opcją są zabawki, w których można umieszczać smaczki. Zmusza kota do działania i myślenia jak wyciągnąć taki smakołyk.

Dłuższe nieobecność (powyżej 24 godzin) wymagają niestety zaangażowania dodatkowej osoby, która dopilnuje wszystkiego. W takiej sytuacji warto poprosić sąsiada, znajomego czy kogoś z rodziny o pomoc. Skorzystanie z platformy animalhotels.com, która gromadzi opiekunów zwierząt  i hotele dla psów i kotów z całej Polski, gwarantuje znalezienie profesjonalnej opieki. Taki opiekun zadba o wszystkie kocie potrzeby, a dodatkowo poinformuje właściciela co w danej chwili robi żebyś miał pewność, że wszystko jest w porządku.  

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820