logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Kuweta dla kota – jaką wybrać?

Kuweta jest podstawowym i obowiązkowym wyposażeniem w domu przyszłego właściciela kota. Jest to element kociej toalety i musi być to bezpieczne miejsce. W tym miejscu kot załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Kuweta i żwirek to duet nierozłączny. Jaką wybrać tą idealną kuwetę dla kota?

Idealna kuweta dla kota?

Zakup kuwety musi być bardzo przemyślany. Koty to kapryśne i wybredne zwierzęta. Im nie jest wszystko jedno co to za kuweta i gdzie stoi. Kuweta jest ich własną przestrzenią, toaletą, miejscem, gdzie mają trochę prywatności dla siebie. Dlatego wybór odpowiedniej kuwety jest bardzo ważny.

Problemy fizjologiczne głównie biorą się ze źle dobranej kuwety lub żwirku. Nieodpowiednia wielkość, kształt, zły żwirek, rzadkie czyszczenie. Często dochodzi do tego złe odżywianie i brak odpowiedniej dawki ruchu. Jest to prawdziwa plaga.

Rodzaje kuwet

Kuweta plastikowa

Materiał, z którego wykonana jest kuweta ma swoje plusy i minusy. Plastikowe kuwety są bardzo popularne, ale różni ich wielkość i kolory. Najzwyklejsze kuwety wykonane z plastiku można dostać już za kilkadziesiąt złotych. Często można je wymieniać i nie musimy się martwić o ich dostępność w sklepach. Jako że są wykonane z plastiku to są lekkie i łatwo można zmieniać ich lokalizację. Niestety plastik łatwo zarysować i uszkodzić. Kuwety plastikowa należy często czyścić i dezynfekować.

Kuweta dla kota - jaką wybrać?
Źródło: Freepik
Kuweta dla kota - jaką wybrać?
Źródło: Quality Test

Kuweta ceramiczna

Nowość, która podbija rynek. Kuweta wykonana z tworzywa ceramicznego charakteryzuje się łatwym utrzymaniem czystości. Można ją myć i dezynfekować bez większych problemów. Jednak są bardzo ciężkie, więc trudno zmieniać ich położenie. Ich zaletą jest duża odporność na niszczenie. Jedynie może im grozić zniszczenie podczas upadku. Są bardzo odporne na zarysowania i nie wchłaniają zapachów. Tworzywo ceramiczne jest ekologiczne więc wybierając ten typ dodatkowo dbamy o środowisko. Dobrze wygląda w pomieszczeniu. Niestety wadą jest ich wysoka cena.

Kuweta otwarta

To kuweta, z której kot może obserwować otoczenie w czasie oddawania potrzeb fizjologicznych. Jest to bardzo popularny typ. Niestety ich wadą jest fakt, że zapachy z kuwety znacznie łatwiej rozprzestrzeniają się po pomieszczeniu. Tak samo żwirek łatwiej wydostaje się z kuwety.

Kuweta dla kota - jaką wybrać?
Źródło: Freepik
Kuweta dla kota - jaką wybrać?
Źródło: Freepik

Kuweta zamknięta (kryta, zamykana)

Kuweta kryta zapobiega roznoszeniu się żwirku poza kuwetą oraz jego wypadaniu podczas zakopywania. Można stosować w nich filtry węglowe, które ograniczają nieprzyjemne zapachy. Niestety koty mogą bać się krytych kuwet, jeśli wcześniej z nich nie korzystały. Wynika to z faktu, że nie widzą otoczenia tak jak w przypadku odkrytych kuwet. Na początku możemy zdjąć pokrywę, aby kot oswoił się z samą podstawą, a z czasem powoli zamykać pokrywę. Można również zdemontować drzwi, aby kot widział chodź trochę otoczenia. Nie wszystkie koty mogą czuć się komfortowo w takiej zakrytej kuwecie. Za to jest bardzo uwielbiana przez kocich właścicieli.

Kuweta przesiewowa

Ten rodzaj kuwety może występować w odkrytej formie lub zamkniętej. Kuweta przesiewowa posiada specjalne sitko umieszczone na spodzie, które zbiera nieczystości i przesiewa żwirek. Zbrylone nieczystości pozostają na sitku, a żwirek czy piasek zostaje pod sitkiem. Zbrylone części łatwo usunąć i wyrzucić do kosza. Pomagają utrzymać nienaganną czystość wewnątrz kuwety. Do tej kuwety idealnie sprawdza się żwirek zbrylający. Niestety kuweta to nie sprawdzi się przy kocie, który ma częste problemy gastryczne. Luźne bądź małe odchody nie będą dobrze zbierane przez sitko.

Kuweta dla kota - jaką wybrać?
Źródło: Sklep internetowy Zoo Artykuły
Kuweta dla kota - jaką wybrać?
Źródło: Fanpage Litter Robot

Kuweta samoczyszcząca

Jest to najnowszy rodzaj kuwet. Całkowicie zmechanizowany. Specjalny wirnik przekopuje żwirek i w ten sposób usuwa nieczystości. Są one zbierane do specjalnego pojemnika, z którego łatwo usunąć odchody. Pojemnik zwykle jest dość spory, więc odchody mogą być zbierane przez dłuższy czas. Niestety długie przetrzymywanie odchodów nie jest zalecane ze względu na to, że kotu mogą przeszkadzać nieprzyjemne zapachu, a dodatkowo mogą rozwijać się w nich bakterie i pasożyty.

Taka kuweta zalecana jest dla kotów bardzo stabilnych behawioralnie i ułożonych, a także zdrowych. Kuwety samoczyszczące są dość głośne i mogą być nieprzyjemne dla kocich uszu. Dodatkowo ich wadą jest również dość wysoka cena.  

Wyjeżdżasz? Koci hotel przyjdzie Ci z pomocą

Dobór odpowiedniej wielkości

Kolejnym ważnym czynnikiem jest również wielkość kuwety. Musi być ona dostosowana do wielkości kota, jego rasy i wagi. Zbyt mała kuweta dla dużego kota może być dość problematyczna. Może się zdarzyć, że kot będzie miał problem z trafieniem do kuwety lub będzie rozsypywał żwirek. Odpowiednia wielkość powinna zapewnić kotu swobodę w obracaniu i zrobieniu kilku kroków w przód i w tył. Długość kuwety nie może być krótsza niż długość samego kota. W przypadku kuwet zamykanych, nie może ona dotykać kociej głowy.

Wybór odpowiedniego miejsca

Kolejną ważną sprawą przy wyborze kuwety jest miejsce, w którym będzie stać. Powinno być to miejsce rzadko uczęszczane, ponieważ kot potrzebuje prywatności podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Nie może być postawiona w kuchni (ze względów higienicznych), w przedpokoju, przy głośnych sprzętach typu radio, telewizor, pralka, suszarka.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820