logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Lęk separacyjny – co to takiego?

Lękiem separacyjnym nazywamy zaburzenie pojawiające się u zwierząt oraz ludzi. Może rozwinąć się u każdej rasy zwierzęcia i w każdym wieku. Zaburzenie to jest bardzo dobrze znane psim właścicielom, jednak lęk może dopaść nawet koty. Pierwsze objawy możemy zobaczyć już po opuszczeniu domu. Piszczenie, szczekanie, przeraźliwe miauczenie, niszczenie mebli, znaczenie terenu to jedne z licznych oznak tego zaburzenia.

Czym jest lęk separacyjny?

Lękiem separacyjnym nazywamy zbiór zachowań, które pojawiają się w chwili, gdy zwierzę zostaje samo, oddzielone od ludzi, do których jest przyzwyczajone. Towarzyszy temu silny niepokój. Psy oraz koty to zwierzęta, które przywiązują się mocno do swojego opiekuna. Wbrew pozorom koty również takie są i odczuwają każdy dłuższy brak właściciela.

Lęk separacyjny - co to takiego?
Źródło: Freepik

Czynniki sprzyjające lękowi separacyjnemu

Nie są znane przyczyny powodujące lęk separacyjny, jednak zaobserwowano, że u zwierząt pojawiają się pierwsze objawy w momencie dużych zmian. Chodzi tutaj o zmianę trybu życia, kiedy nie ma nas w domu przez większość czasu, mimo że do tej pory bywaliśmy przez większość czasu. Niektóre zwierzaki przejawiają pewne objawy w momencie powrotu dzieci do szkół. Przez dwa miesiące dzieci bawiły się ze zwierzakiem całymi dniami, a nagle nie ma ich przez większość dnia.

| Potrzebujesz petsittera? Odwiedź animalhotels.com

Rozwojowi lęku sprzyjają jednak nadmierne czułości, skłonności genetyczne, rasa (bowiem małe rasy mają większą skłonność do zapadnięcia na lęk separacyjny), traumatyczne przeżycia, zła socjalizacja lub jej całkowity brak.

Catsitter- kiedy może być potrzebny opiekun dla kota?

Objawy lęku separacyjnego

W przypadku kotów lęk objawia się:

– znaczeniem terenu moczem i kałem – często wokół drzwi lub na ubraniach właścicieli

– głośne miauczenie

– koci „płacz” – jest to charakterystyczny dźwięk przeraźliwego miauczenia

– odmawianie jedzenia i picia

– kompulsywne wylizywanie sierści – z czasem mogą pojawić się łyse placki na ciele mruczka

– ocieranie się – kiedy kot widzi, jak jego właściciel szykuje się do wyjścia

– chowanie się w ciasne wyjścia – kiedy kot widzi, jak jego właściciel szykuje się do wyjścia

– agresja i destruktywne zachowania

– biegunka

– drżenie ciała

– rany i urazy wynikające z nadmiernej toalety

Wszystkie powyższe objawy nie występują u każdego z kotów i są zależne od charakteru oraz organizmu.

W przypadku psów lęk objawia się przede wszystkim:

– szczekaniem

– piszczeniem

– niszczeniem mebli i przedmiotów

– załatwianiem potrzeb

– niepokojem

– bieganie w kółko

– depresja

Aby bardziej szczegółowo dowiedzieć się, jak zachowuje się nasz pupil w czasie nieobecności, warto zapytać sąsiadów. Jeśli oni nam nie pomogą, warto zainwestować w kamery, które będą rejestrowały ruch zwierzaka. Wtedy z takim nagraniem możemy nawet udać się do specjalisty na konsultacje. Wtedy dowiemy się co jest nie tak i, jak możemy pomóc pupilowi.

Lęk separacyjny - co to takiego?
Źródło: freepik

Jak załagodzić lęk separacyjny?

Po pierwsze należy ustalić plan dnia. Zwierzę musi znać porządek zgodnie z życiem codziennym jego właścicieli. Jeśli będziesz wracać codziennie o tych samych porach, zwierzak wdroży się i grzecznie będzie czekać na Twój powrót. W ciągu dnia pamiętaj o zabawie. Znajdź chwilę czasu na pieszczoty i zabawy. Niech zabawa trwa przynajmniej 15-20 minut dziennie, jak i w przypadku psa i kota. Za każde dobre zachowanie nagradzajmy pupila smaczkiem, a także zachęcajmy go do tych, które chcemy utrwalić. Jeśli w ciągu dnia, w Twoim domy gra telewizor lub radio, to w trakcie Twojej nieobecności zostaw je włączone. Niech będzie tak samo, jak w czasie, kiedy jesteś w domu. Zakup zabawki interaktywne, jeśli ich nie masz. Jest to dobry sposób na wypełnienie czasu, a także dobra zabawa. Wystarczy je tylko wypełnić zabawki karmą lub smaczkami. Dobrym sposobem są także wszelkie aktywności ruchowe. W przypadku psa zabierz go na bardzo długi spacer, żeby wybiegał się i wyszalał. Wszelkie ćwiczenia pomogą zredukować stres u pupila i lęk, który w nim jest.

Dodatkowo wprowadzaj stopniową izolację, aby przyzwyczajać pupila do samotności. Warto tę praktykę stosować już od najmłodszych lat. Dobrą metodą jest umieszczanie pupila w osobnym pokoju, na coraz dłuższy czas. Zadbajmy także o to, aby w danym pomieszczeniu nie zabrakło zabawek, aktywności. Wszystkie takie działania zmęczą pupila.

Jak zostać dog walkerem?

Skutki nieleczonego lęku

W niektórych sytuacjach lęk może sam z siebie zniknąć, ale w gorszych przypadkach może przybrać na sile. Wtedy objawy staną się bardziej zauważalne. Stały lęk powoduje stres u zwierząt. Nadmierna ilość stresu może doprowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. Między innymi obniży się odporność, co z kolei doprowadzi do przewlekłego i ciągłego chorowania. Nie wszystkie z chorób tak łatwo wyleczyć, mogą pojawić się wtedy niedoleczenia i stan zdrowia pupila może znacznie się pogorszyć.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820