logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Marzenia kontra rzeczywistość – opieka nad zwierzętami

Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek formę posiadania zwierzaka, warto poświęcić temu chwilę. Warto to dobrze przemyśleć zanim podejmie się tą decyzję, ponieważ opieka nad zwierzętami to jednak odpowiedzialność. Dobrze się zastanówmy, nawet jeśli kochamy zwierzęta. Czasem możemy się zaskoczyć, jak wygląda rzeczywistość. Nie dajmy się ponieść impulsowi.

Posiadanie zwierzaka to naprawdę fantastyczna sprawa. W intrenecie znajdziemy mnóstwo dowodów na korzyści posiadania psa lub kota. Na przykład zmniejszają stres i zapobiegają pojawieniu się depresji. Bardzo dobrze wpływają również na rozwój dzieci. Zwierzęta czynią nasze życie lepszym. Jednak pamiętajmy, że zwierzę bardzo zasługuje na dobro, a człowiek musi mu je zapewnić za wszelką cenę.

Marzenia kontra rzeczywistość - opieka nad zwierzętami
źródło: Freepik

Rzeczywistość kontra impuls

Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy to pupil staje się dopełnieniem życia danej rodziny czy osoby.

Pierwsza sytuacja dotyczy rodziny, która już ma swoje wypracowane standardy życia. Co tydzień weekendowe wyjazdy, co roku wakacje w Egipcie, dzieci zapisane na zajęcia pozalekcyjne: piłka nożna, język hiszpański, basen itp., rodzice tak samo. Wtedy do zestawu brakuje „maskotki”. I pewnego dnia pojawia się myśl o pupilu. Nie ma wyjaśnienia, kiedy to się zwykle dzieje, bo taka myśl pojawia się nagle. I dochodzi do wzięcia psa lub kota. Zwykle takie decyzje nie są do końca przemyślane i z czasem problemy zaczynają przerastać właścicieli. Taka rodzina nie ma czasu na regularne spacery, zabawy, często jest oddawany pod opiekę kogoś innego. Optymista powie, że najważniejsze, że nie dzieje się krzywda temu zwierzakowi. To prawda. Póki pupil chodzi najedzony, zadbany, nie jest używana przemoc to jak najbardziej. Jednak każde zwierzę domowe potrzebuje bliskości człowieka. A taka rodzina może nie być w stanie zapewnić tej potrzeby.

Catsitter- kiedy może być potrzebny opiekun dla kota?

Inną sytuacją jest przykład osoby w dołku. Masa problemów, niepowodzenia w życiu prywatnym lub zawodowym. Wtedy pojawia się myśl, że przecież piesek lub kotek rozwiążą jego problemy, bo przecież zachęcają do aktywności, uprawiania sportu (zwłaszcza pies), wprowadza radość. Dla takiej osoby wzięcie pupila również może się wiązać ze zmianą trybu życia, na którą nie była gotowa. Opieka nad zwierzętami jest w końcu wymagająca zwłaszcza pod względem systematyczności.

Gdzie ta radość posiadania zwierzaka?

Samo kupienie/adoptowanie/przygarnięcie zwierzaka nie ma żadnej wartości jaką dodajemy do życia, ponieważ sami musimy się zaangażować, żeby mieć tą wartość. Dlatego wszystko ma swoje miejsce w konkretnych czynach. Chodzi tutaj głównie o to co my zrobimy dla psa czy kota. Wtedy odwdzięczy on nam się miłością do nas. Zwierzę samo do Ciebie nie przyjdzie i nie powie, że masz coś zmienić w swoim życiu. Masz problemy w pracy? Zwierzę nie rozwiąże ich za Ciebie. Możesz się jeszcze zdziwić, że zwierzę Ci ich dołoży. Adoptowany pies może mieć lęk separacyjny. Będzie wył, kiedy Cię nie będzie, niszczył Twoje meble. Nie możesz jednak nic z tym zrobić, tylko oduczyć psa takiego zachowania.

Tylko i wyłącznie Twoje nastawienie do doprowadzi do jakichkolwiek zmian. Zwierzę nie jest trenerem, psychologiem, antydepresantem czy rozwiązywaczem problemów.

Marzenia kontra rzeczywistość - opieka nad zwierzętami
Źródło: Freepik

Marzenia też istnieją – opieka nad zwierzętami

Istnieją oczywiście psiarze i kociarze, którym opieka nad zwierzętami dosłownie sprawia radość i przyjemność. Nie traktują tego jak obowiązku. Każdy spacer, zabawa jest przyjemnością. Mają odpowiednio przystosowane życie do posiadania zwierzaka. Poświęcają mu czas na odpowiednią ilość spacerów, tak by pupil był zdrowy. Dbają o jego potrzeby fizyczne, ale także te psychiczne. Dodatkowo pupil jest ułożony i posłuszny w stosunku do właściciela. Wszystkie wyjazdy są zaplanowane tak, aby zwierzak mógł jechać z rodziną. I takie sytuacje również się zdarzają i każdy ma do nich prawo. Niektórzy po prostu mają ten dryg i miłość do zwierząt.

Lęk separacyjny – co to takiego?

Marzenia vs rzeczywistość

Nie zapominajmy jednak, że nie każdy podziela pasje drugiej osoby. Jedni mogą chcieć pupila, drudzy nie. Nie dajmy się wtedy namawiać na zmianę, bo może okazać się to dla danej osoby bardzo krzywdzące, szkodliwe, a nawet toksyczne. W rodzinie, gdzie jest podział zdań, taka sytuacja może naprawdę zaszkodzić. Wprowadzenie zwierzaka do domu powinno być akceptowane dobrowolnie przez wszystkich domowników. Pamiętajmy również o konsekwencjach emocjonalnych, jeśli kochamy zwierzaka. Po pewnym czasie mogą dojść problemy zdrowotne pupila, bo jak każda istota żywa, pupil też może mieć problemy ze zdrowiem. Wtedy trzeba poświęcać pieniądze na jego leczenie, żeby pupil był z kochającą rodziną jak najdłużej. Niestety nie każdego stać na leczenie i trzeba to również wziąć pod uwagę. Strata pupila może odbić się na psychice domowników, zwłaszcza dzieci. To bardzo traumatyczne przeżycie.

Istnieje masa przestróg dla osób myślących o nabyciu zwierzaka. Takie osoby powinny dokładnie pomyśleć o wszystkich konsekwencjach. Nawet tak odległych jak śmierć pupila. Chodź trzeba wziąć pod uwagę, że życie jest przewrotne.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820