logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Mity związane z wyprowadzaniem kota na spacer – petsitter

Wyprowadzanie kota jest niezwykle ważne w trakcie jego rozwoju. Pozwala poznać nowe zapachy, nowe otoczenie. Jest to zupełnie inne wyprowadzanie niż w przypadku spaceru z psem. Dlatego wokół tego tematu narosło mnóstwo mitów, które niekoniecznie są prawdą.

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt sobie nie mógł wyobrazić widoku kota na smyczy, jednak staje się to coraz częstszy widok. Nieprawdziwe informacje, które pojawiły się już jakiś czas temu nadal powtarzają osoby nieobeznane z tematem kotów deinformując innych. 

Mity-zwiazane-z-wyprowadzaniem-kota-na-spacer
Źródło: Freepik

Poniżej najpopularniejsze mity, które obalimy

Kot nie będzie chodził w szelkach 

Zakładając kotu szelki po raz pierwszy, może on dziwnie zareagować. Może on zesztywnieć, przestać się ruszać. Jest to naturalne zachowanie, które związane jest z tym, że nigdy wcześniej nie miał niczego na swoim grzbiecie. Zwierzak potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowych rzeczy, dlatego warto wcześniej spróbować (nie przed samym zaplanowanym wyjściem) przyzwyczajać pupila do szelek. Nie wykluczajmy od razu, że nie będzie ich nosił. Jeśli są odpowiednio dobrane do wielkości kotka i nie krępują ruchów, nie są dla niego przeszkodą w poruszaniu.

| Potrzebujesz opiekuna dla swojego kota? Wejdź na animalhotels.com

Kota wystarczy wynieść na dwór

Gwałtowne zmiany nie są wskazane. Mogą wywołać u zwierząt (nie tylko kotów) duży stres, który jest groźny dla ich zdrowia. Wielu właścicieli myśli, że spacer będzie przyjemnością dla ich pupila, jednak jest to błędne myślenie, ponieważ wyniesienie kota na dwór bez wcześniejszego przygotowania może zestresować zwierzaka. Może on nie umieć nawet chodzić w szelkach i poruszać się na smyczy. Są to pewne ograniczenia w zakresie kociego poruszania więc koniecznie trzeba zacząć przetrenować to w domu zanim wyjdzie się w teren.

Catsitter – jak wygląda prawidłowa opieka nad kotem? Zawód opiekun zwierząt

Kot ucieknie

Każdy właściciel zanim zacznie przygodę ze spacerami wyobraża sobie sytuacje, w których jego kochany kot ucieka, a biedny właściciel nie ma pojęcia jak go zatrzymać. Jest to jedną z najczęściej pojawiających się obaw u właścicieli. Jednak w rzeczywistości jest inaczej ze względu na to, że kot poznający nowe tereny będzie je badał. Kot będzie zbyt przerażony (ale też bardzo zainteresowany otoczeniem) aby uciec w nieznane tereny. Jest niewielkie prawdopodobieństwo, że kotek wyswobodzi się z szelek, zwłaszcza, gdy są one dobrze dopasowane. Dodatkowo koty nie mają w naturze zachowywać się jak psy w czasie spaceru.

Nie trzeba sprzątać po kocie

Właściciele kotów nie są przyzwyczajeni do noszenia woreczków na odchody swojego zwierzaka. Wynika to z przekonania, że kot załatwia swoje potrzeby tylko w kuwecie. Podczas regularnych spacerów może się to zmienić, zwłaszcza gdy kot znajdzie sobie odpowiednie miejsce do załatwiania swoich potrzeb. Dlatego też warto być przygotowanym na takie sytuacje, mogą nadejść niespodziewanie i nie będziemy wiedzieć jak postąpić. 

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820