logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Na jak długo można zostawić kota bez opieki? Zawód opiekun zwierząt

Panuje powszechne przekonanie, że koty są samotnikami. Niestety rzeczywistość jest inna i jest to nie do końca prawda. Wszystko jest zależne od charakteru kota, ponieważ niektóre są niezwykle towarzyskie, a inne będą wolały unikać bliskiego kontaktu z człowiekiem.

Prawidłowa opieka nad zwierzęciem

Osoby posiadające kota często zadają sobie to podstawowe pytanie: na jak długo mogę zostawić mojego kota bez opieki? Generalnie niezależnie od rodzaju kota, jego rasy i charakteru nie powinniśmy zostawiać naszych pupili zbyt długo samych w domu. W przypadku dorosłego kota według opinii weterynarzy możemy pozostawić swojego pupila nie dłużej niż na 24 godziny. Dopóki kuweta jest czysta, a miska pełna wody i jedzenia nic nie grozi kotkowi. Niestety podczas tak długiej nieobecności kotki mogą się nudzić i powodować różne szkody lub w najgorszym przypadku zrobić sobie krzywdę. Dlatego, aby zapobiegać takim działaniom należy pozostawić jakieś potencjalne zabawki, którymi kotek może się bawić w trakcie naszej nieobecności.

Na jak długo można zostawić kota bez opieki?
Źródło: Freepik

Urozmaicenie domowej przestrzeni 

Oprócz zabawek, trzeba porozstawiać różne drapaki, aby to na nich kotek. W czasie naszej nieobecności dodatkowo warto zostawić radio lub telewizor, który zagłuszy ciszę. Wielu z nich może nawet odpowiadać panująca cisza i spokój. Należy również usunąć wtedy z pomieszczenia wszystkie niebezpieczne przedmioty, które mogą zranić naszego pupila w trakcie naszej nieobecności. Należy jednak tutaj uważać na wiek. Starsze koty przyzwyczajone do innego trybu życia będą mocno zestresowane znaczącą zmianą w przebiegu ich dnia. Ponadto koty w podeszłym wieku mogą potrzebować dodatkowego karmienia lub podawania stałych leków ze względu na choroby. Podobnie wygląda sytuacja z małymi kotkami ponieważ kocięta wieku od trzech do sześciu miesięcy potrzebują częstego karmienia (około trzech karmień dziennie). Ze względu na ich delikatność wymagana jest stała opieka. Dodatkowo małe koty są bardziej ciekawe otaczającego je świata, co może się wiązać z licznymi psotami.

Catsitter – jak wygląda prawidłowa opieka nad kotem? Zawód opiekun zwierząt

 

Pozostawianie kotów regularnie na kilka godzin samych może pozytywnie wpłynąć na rozwój samodzielności i zajmowania się samym sobą. Takie koty staną się niezależne i pewne siebie.

| Jeśli szukasz opieki dla swojego kota odwiedź animalhotels.com

Najlepszym sposobem, aby zapewnić komfort pupilowi będzie analiza jego osobowości i zachowań. Jeśli nasza nieobecność wynosi zaledwie kilka minut (np. wyjście do innego pomieszczenia), a kot pozostając sam zaczyna miauczeć lub wykazywać inne niepokojące zachowania to sygnał, że pupil jest zaniepokojony nieobecności opiekuna. To znak by skonsultować się z weterynarzem. Pomoże on nam ustalić problem. Poniżej znajduje się kilka ważnych elementów, które każdy właściciel musi  zapewnić swojemu kotu przed pozostawieniem go samego.

 

Na jak długo można zostawić kota bez opieki?
Źródło: Freepik

Zanim opiekun zwierząt zostawi go samego w domu, powinien

– Usunąć niebezpieczne przedmioty

– Udostępnić parapety do dyspozycji kota, tak aby mógł oglądać co dzieje się na zewnątrz

– Zapewnić dużą ilość naturalnego światła w pomieszczeniach

– Zapewnić wystarczająca ilość wody

– Ustawić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

– Zapewnić zabawki, drapaki i stymulatory

– Zapewnić dwie kuwety

Stworzenie bezpiecznej przestrzeni na zewnątrz domu

– Zabezpieczenie ogrodzenia

– Zapewnienie wystarczającej ilości wody i jedzenia

Jeśli przewidujemy nieobecność na dłużej niż 24 h warto rozważyć poproszenie o pomoc znajomego lub profesjonalnego opiekuna zwierząt, aby odwiedził pupila i zadbał o jego potrzeby.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820