infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Najczęstsze błędy podczas tresury psa. Opieka nad zwierzętami

Tresura jest bardzo ważna w czasie rozwoju psa. Poprzez tresurę kształtuje się charakter psa i jego zdolności. Psy łatwo nauczyć wielu sztuczek ze względu na to, że są bardzo inteligentne, jednak potrzebna jest do tego ogromna cierpliwość i czas. Dodatkowo nie każdy zdaje sobie sprawę, że błędy, które właściciele popełniają w czasie szkolenia może mieć negatywny wpływ na psychikę czworonoga i jego dalszy rozwój.

Podstawy tresury

Tresura jest procesem, który zajmuje mnóstwo czasu i osoby, które same decydują się na szkolenie swojego pupila wielokrotnie popełniają te same błędy, m.in.:

– stosowanie przemocy, presji – wynikać to może z uważania się przez właścicieli za wyższych nad zwierzętami, jest to kategorycznie zabronione. Takie podejście powoduje największe szkody w psychice. Pies staje się nieufny, nie będzie on chciał nawiązywać relacji z innymi ludźmi. W najgorszych przypadkach może stać się agresywny. Używanie siły ani trochę nie pomoże, ale tylko i wyłącznie pogorszy sytuację.

nadmierna kontrola – zbyt częste powtarzanie jego imienia, ciągłe trzymanie psa na krótkiej smyczy. Niepozwalanie psu wybiegać się, spowoduje, że jeśli zdarzy się sytuacja, że pupil zerwie się ze smyczy to nie wróci on do swoich właścicieli, nie będzie on na nic reagował.

brak motywacji – nie sprawiamy, że pies uważa nasze działania za wartościowe, np. nie oferujemy mu smakołyków lub zabawki za każde jego dobre zachowanie, ważne jest, aby nie tylko w czasie przeznaczonym na tresurę.

Najczestsze-bledy-podczas-tresury-psa
Źródło: Freepik

– zbyt trudne warunki i zbyt duże wymagania– zaczynanie tresury od trudny sytuacji, który nie zna, tzw. rzucanie na głęboką wodę

– znieczulenie psa na nasze komendy – nadużywanie komend w niewłaściwych sytuacjach może spowodować tzw. „znieczulenie” u pupila. Zacznie on uważać właściciela za mało ważnych i będzie go ignorować.

– nie uczenie szczeniaka – jest to najważniejszy okres, ponieważ pies dopiero uczy się zwyczajów i zachowań, najszybciej przyswaja przekazywaną wiedzę.

Szukasz idealnego opiekuna? Wejdź na animalhotels.com

– oddzielanie treningu od dnia codziennego – aby osiągnąć konkretne efekty musimy nauczyć psa, że ma stosować się do naszych poleceń nie tylko w czasie przeznaczonym na trening, ale także w czasie trwania zwykłego dnia codziennego. Najlepiej przeplatać dzień nauką.

– brak doceniania – niezwracanie uwagi na dobre zachowania, a dostrzeganie tylko tych złych. Bardzo ważne jest nagradzanie psa za właściwe zachowania. Wzmocnimy w ten sposób więzi oraz motywację do dalszej pracy.

Najczęstsze błędy podczas tresury psa
Źródło: Freepik

Eliminacja błędów

Pamiętajmy, aby podczas tresury wracać do podstaw, analizować błędy i zachowania psa. Pomoże nam go lepiej zrozumieć i podjąć odpowiednie kroki. Nauka psa to inwestycja. Jeśli zaniedbamy tą część, w przyszłości mogą pojawiać się liczne niepożądane problemy, na których rozwiązanie będzie już za późno.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820