logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Najczęstsze choroby genetyczne u kotów – opieka nad kotem

Choroby genetyczne pojawiają się coraz częściej u każdego z gatunków organizmów żywych. Choroby genetyczne dotykają także kotowatych, które mogą chorować na ponad 300 różnych chorób. W większości przypadków są to choroby podobno do tych występujących u ludzi. Naukowcy starają się badać liczne przypadki w celu lepszego leczenia lub eliminacji, ale większość nie jest jeszcze rozpoznanych.

Najczestsze-choroby-genetyczne-u-kotow
Źródła: Freepik

Choroby genetyczne występują najczęściej u kotów rasowych, jednak nie są wykluczony u kotów nierasowych. Właściciele mają niestety niewielki wpływ na taki rodzaj chorób. Ze swojej strony mogą jedynie odpowiednio wcześnie skierować się na badania, aby w razie przypadku odpowiednio zdiagnozować i wdrożyć leczenie. Jest to bardzo ważne u kotów rasowych tj: Maine Coon, syjamskie, perskie. Poniżej znajduje się lista najpowszechniejszych chorób, które mogą dotknąć naszych małych przyjaciół.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI HOTEL DLA PSA LUB KOTA?

PKD – Wielotorbielowe zwyrodnienie nerek

Dotyka najczęściej kotów perskich i ich podgatunków (według badań może nawet dotykać 50% populacji tej rasy). Choroba ta powoduje pojawienie się torbieli na nerkach, które są wypełnione płynem. Z czasem torbiele rosną, rozmnażają się prowadzać do zburzeń pracy nerek, a w konsekwencji stają się niewydolne.

Petsitter – jak zacząć?

HCM – kardiomiopatia przerostów

Najczęściej pojawia się u kotów Maine Coon, Ragdoll, brytyjskich, perskich itp. Choroba ta sprawia, że lewa komora serca staje się pogrubiony. Z czasem doprowadza to do poważnych niewydolności serca. Zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego ważne są wczesne badania, aby nie doprowadzić do nagłej śmierci.

PRA – postępujący zanik siatkówki

Narażone są m.in. koty syjamskie, perskie, singapurskie. Choroba atakuje komórki, które odpowiadają za widzenie w nocy. Dotyczy to również komórek fotoreceptorów. U niektórych ras może to doprowadzić nawet do utraty wzroku.

| Szukasz idealnej opieki dla Twojego kota? Odwiedź animalhotels.com

SMA – rdzeniowy zanik mięśni

Jest to choroba, która nie prowadzi do śmierci, jednak prowadzi tylko do kalectwa. Choroba uszkadza neurony ruchowe, które mogą powodować osłabienie, nieprawidłowy chód i postawa, atrofię mięśni szkieletowych. 

Gangliozydoza (GM1, GM2)

Pojawia się najczęściej u kotów syjamskich, koratów oraz burmskich. Polega na odkładaniu się komórek tłuszczowo-cukrowych w mózgu zwierzaka. Choroba powoduje uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Wraz z rozwojem pojawia się ślepota, nieprawidłowe poruszanie, padaczka. 

Najczestsze-choroby-genetyczne-u-kotow
Źródło: Freepik

Niedobór kiazy pirogronianowej

Dotyka najczęściej u kotów ras takich jak: somalijskie, abisyńskie, domowe krótkowłose. Schorzenie powoduje, że organizm nie produkuje wystarczającej ilości czerwonych krwinek (zdrowych). W ten sposób nie jest dostarczany tlen do komórek. Objawami są: utrata apetytu i masy ciała, biegunka, bladość błon śluzowych, letarg. Choroba ta jest łatwo wykrywalna poprzez badania krwi. 

Istotne, tak więc są wczesne badania, ponieważ wiele z chorób można już wykryć w bardzo wczesnym wieku. Jest to temat rozległy, który wymaga jeszcze wielu badań. Wiele z nich pojawia się w momencie, w którym leczenie nie daje już efektów. Należy więc zwracać uwagę na zachowanie naszego pupila. Jednak każdy opiekun przed podjęciem decyzji o wyborze rasowego kota, powinien dobrze ją przemyśleć i zapoznać się ze schorzeniami, które mogą dotyczyć jego przyszłego pupila. Trzeba być świadomym pewnych obowiązków związanych z opieką nad chorym kotem. 

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820