logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Najczęstsze szkodliwe mity – opieka nad kotem

Od lat nieprawdziwe informacje dotyczące kotów są notorycznie powtarzane. Chętnie przekazujemy dalej wszystko co usłyszmy, bez sprawdzenia informacji. Dotyczą one nie tylko samego zachowania, ale również sposobu odżywiania kotów. W wielu przypadkach nieświadomie krzywdzimy małych czworonożnych przyjaciół.

Niektóre z mitów są śmieszne, a niektóre bardzo krzywdzące. Przypisywane są liczne ludzkie cechy, które nie mają związku ze sposobem w jaki żyją koty. Gdyby koty rozumiały ludzką mowę to z pewnością by się obraziły. Oto lista najpopularniejszych mitów na temat kotów:

NAJCZĘSTSZE SZKODLIWE MITY NA TEMAT KOTÓW
Źródło: Freepik

Czarny kot przynosi pecha

Jest to najczęściej powtarzany mit, jednak nie na to żadnych dowodów, że faktycznie czarne koty przynoszą pecha. Mit ten powstał już w XVII wieku! I jest on nadal aktualny.

Koty są złośliwe, egoistyczne i niewdzięczne

Zwierzęta nie posiadają zdolności myślenia przyczynowo – skutkowego więc nie są w stanie określić co wywołuje złość u opiekuna. Nigdy nie będą działały na szkodę człowieku, wysyłają tylko nieme sygnały, że coś jest nie tak. Jeśli kot załatwia się w nietypowych miejscach, może to świadczyć o problemach psychologicznych lub nawet zdrowotnych. Jest to kolejny sygnał, żeby udać się do weterynarza

Kot wiąże się z brzydkim zapachem (są brudne i śmierdzą)

Przypisywany brzydki zapach nie jest spowodowany bezpośrednio przez kota, tylko brak zaangażowania ze strony właściciela. Zaniedbanie czyszczenia kuwety skutkuje pojawieniem się niechcianych zapachów. Koty za to poświęcają mnóstwo czasu na czyszczeniu futerka. Żeby kot śmierdział musi pojawić się choroba. Jest to wtedy znak o ty, aby koniecznie udać się do weterynarza.

Hotel dla kota – jak się przygotować?

Kot się narkotyzuje

Wynika to pewnie z entuzjazmu jaki wywołuje kocimiętka u kotów, chodź nie każdy kot na nią reaguje. Reagują na nie niezależnie od upodobań, a tylko i wyłącznie uwarunkowania genetycznego. Sam kot nie ma wpływu jak reaguje na kocimiętkę.

Kot jest samotnikiem

Niewiele osób wie, że samotny kot to nieszczęśliwy kot. Proces socjalizacji przebiega w trochę inny sposób niż u psów. Koty często mają określone preferencje co do towarzystwa, jednak nie jest to związane z samotnością. Często potrzebują do towarzystwa drugiego kota.

| Szukasz opieki dla kota? Wejdź na animalhotels.com

Kot dusi ludzi we śnie (a zwłaszcza noworodki)

Najbardziej absurdalny mit. Gdyby nawet doszło do takiego zdarzenia to może się to jedynie skończyć na zadrapaniach, niż na śmierci ofiary.  

Kot musi być wypuszczany na dwór

Wychodzenie na dwór ma bardzo dobry wpływ na kociaka, jednak niebezpieczeństwa, które znajdują się na zewnątrz mogą zagrażać pupilowi. Warto więc rozważyć wspólne spacery na smyczy.

NAJCZĘSTSZE SZKODLIWE MITY NA TEMAT KOTÓW
Źródło: Freepik

Kot nie przywiązuje się do właściciela

Ten mit wynika z braku znajomości kociego zachowania. Kot w przeciwieństwie do psa nie będzie skakał na opiekuna. Okazują one trochę inaczej swoje uczucia i zależy w głównej mierze od charakteru kota. 

Kot roznosi toksoplazmozę

Jeśli codziennie sprzątamy kocią kuwetę gołymi dłońmi, wyjmując także odchody gołymi rękami, a następnie dotykamy takimi dłońmi ust czy jedzenia, które zamierzamy zjeść to mamy dużą szansę się zarazić. Jednak w prawdziwym życiu dbamy o własną higienę na tyle dobrze, że nam to nie grozi.

Koty piją mleko

Chodzi tutaj o zawartość nie tyle samej laktozy, ale kazeiny, która nie jest trawiona przez kocie żołądki. Dorosłe koty powinny pić tylko i wyłącznie wodę, lub ewentualnością mogą być specjalne produktu mlekopodobne dostępne w sklepach zoologicznych. Koty mogą spożywać mleko do około 8 tygodnia życia. Później tracą zdalność trawienia węglowodanów występujących w mleku.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820