logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Niesamowite ciekawostki o kocim nosie – opieka nad kotem

Koci nos jest uważany za jeden z najbardziej uroczych części ciała kotka. Może być różowy, kremowy, czarny lub brązowy. Lekko wilgotny i zimny. Jednak każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. Jest to bardzo ważny narząd mruczków.

Niesamowite ciekawostki o kocim nosie
Źródło: Freepik

Koci nos służy do bardzo wielu rzeczy, a przede wszystkim do porozumiewania się z innymi osobnikami swojego gatunku. Poprzez nos wyrażają różne emocje, wyczuwają również zbliżające się niebezpieczeństwo. Oto kilka ciekawych faktów na temat kociego nosa.

Każdy kot ma inny odcisk nosa

Tak jak opuszki palców u każdego człowieka są inne, tak u kotów jest to nos. Przypatrując się możemy dostrzec niepowtarzalne wzory, szczeliny i wypukłości.

| Szukasz odpowiedniego kociego hotelu? Wejdź na animalhotels.com

Wieczór to najlepsza pora na wąchanie

Wynika to z natury kotów. Są one nocnymi łowcami, więc wieczorami możemy zaobserwować, że nasz pupil intensywnie wszystko wącha.

Jak wybrać odpowiedni koci hotel?

Posiadają narząd Jacobsona

Jest on umiejscowiony między gardłem a jamą nosową. Jest to połączenie narządu smaku i węchu. Oznacza to, że koty potrafią poczuć smak na podstawie samego węchu tzw. „smakowanie zapachu”. Możemy poznać to po tym jak kotek wącha coś intensywnie, a następnie otwiera pyszczek. Wywodzi się to z tego, że badanie smaku językiem jest zbyt wolne.

CO MOŻE GROZIĆ KOTU, KTÓRY WYCHODZI NA DWÓR BEZ OPIEKI?

Apetyt nie istnieje bez węchu

Koty posiadają mniej receptorów smaków od ludzi, a przez to, to węch odpowiada za przyciągnięcie kota do pokarmu. Jeśli twój kot nie ma apetytu, jednym z powodów może być zakażenie górnych dróg oddechowych, które blokują czucie zapachów. Dobry sposobem na to jest ogrzewanie jedzenia. Ciepłe jedzenie ma intensywniejsze zapachy niż zimne.

Niesamowite-ciekawostki-o-kocim-nosie
Źródło: Freepik

Nos dostosowuje się do temperatury

Nos kotów może być ciepły jak i zimny. Wszystko zależy od otoczenia. Jeśli kotek wygrzewa się na słońcu – jego nos będzie ciepły i suchy. W przypadku dużej wilgotności powietrza, będzie on zimny i mokry. Żadna z tych sytuacji nie jest powodem do niepokoju. Jednak, jeśli nasz kociak kicha, na nosku pojawiają się zmiany to warto udać się do weterynarza.

| Na jak długo można zostawić kota bez opieki? 

Zmienia kolor

Kolor noska najczęściej jest dopasowany do umaszczenia kotka, ale ten kolor może się zmieniać. Nosek jaśnieje, gdy zwierzak jest chory lub temperatura powietrza jest stosunkowo niska. Może też ciemnieć, gdy kociak wraca do zdrowia, ale ściemnieje także, gdy zrobi się ciepło lub zmęczy się w wyniku ruchu.

Węch jest równie dobry jak u psów

Naukowcy zbadali, że koci nos zawiera około 200 mln receptorów zmysłu zapachu. Dzięki temu jest on również dobry. Niestety dla kotów mieszkających w domach może być to kłopotliwe ze względu na występowanie intensywnych zapachu tj. kadzidła, odświeżacze powietrza.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820