logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Opieka nad kotem – zasady

Opieka nad kotem nie jest trudna. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad i Twój futrzasty przyjaciel będzie szczęśliwy. Ty również. Posiadanie kota to piękna rzecz. Powie tak każdy doświadczony właściciel. Dowiedz się więcej, jak prawidłowo opiekować się kotem.

Podstawowe potrzeby kota

Koty, jak każde zwierzę, potrzebują trochę opieki ze strony człowieka. Spędzają z nim dużo czasu będzie oswojony z towarzystwem ludzi i będzie pełnoprawnym członkiem rodziny. Jednak dla zachowania odpowiedniej formy i aby kociak był szczęśliwy potrzebuje odpowiedniego podejścia. Podstawowymi potrzebami kota są:

– troska i miłość,

– poczucie bezpieczeństwa,

– zbilansowane karmienie i dostęp do świeżej wody,

aktywność fizyczna,

– wygodna i bezpieczna przestrzeń do życia.

opieka nad kotem - zasady
Źródło: Freepik

Aktywność fizyczna i opieka nad kotem

Koty potrzebują różnej dawki ruchu w zależności od wieku. Jest to bardzo ważne do zachowania odpowiedniego zdrowia, kondycji i więzi z pupilem. Dbanie o kondycje pomaga również zachować dobre nawyki behawioralne. Więc należy kotu zapewniać codzienną dawkę ruchu, zwłaszcza jeśli nie jest kotem wychodzącym. Aktywność ta powinna być intensywna 5 minutowa i należy ją powtórzyć około 3 razy na dzień. Pamiętajmy, że koty to drapieżniki, więc niech zabawa przybiera formę polowania.

Wyżywienie kota

Kot potrzebuje zbilansowanego pokarmu, który jest dostosowany do jego potrzeb. Ogólne żywienie kota powinno być dostosowane do jego wieku oraz warunków zdrowotnych. Koty powinny spożywać stały pokarm już od 3 tygodnia życia. Starsze mruczki powinny z kolei dostawać pokarm łatwy do pogryzienia, głównie ze względu na to, że mogą mieć liczne problemy ze szczęką. Dorosły kot powinien jeść mało, ale często. Zaleca się, żeby jadł od 4 do 8 razy dziennie. Nie można im jednak pozwolić na to, by jadły za dużo, ponieważ mogą łatwo przybrać na wadze. Staraj się nie przekraczać zalecanej dziennej dawki kalorii.

Najlepsza kocia dieta to dieta mieszana, która łączy karmę suchą i mokrą. Mruczki lubią również dostawać karmę o różnych smakach, więc nie bójmy się urozmaicać kocich posiłków.

Pamiętajmy również o wodzie. Koty nie bardzo przepadają za wodą stojącą, więc jeśli Twój mruczek nie chce pić z miski to zaopatrz się w fontannę dla kotów. Jednak musimy dbać o dobre nawodnienie kota. Bez wody jego układ moczowy nie będzie działał prawidłowo.

Koci hotel nie jest taki zły jak go malują

Zdrowie kota

Kluczem do zdrowego kota jest przede wszystkim regularne, zbilansowane karmienie. To z jedzenia kot uzyskuje energię i siłę każdego dnia. Dobrze odżywiony organizm będzie w stanie się bronić przed bakteriami, wirusami i wszelkimi zagrożeniami, jakie czyhają na koci organizm. Jednak poza odpowiednim żywieniem ważne są szczepienia. To one chronią kota przed chorobami, którymi może się w każdym momencie zarazić. Pierwsze szczepienie powinniśmy wykonać już w okolicach 6-9 miesiąca życia. Najważniejsze jednak jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Powinniśmy o tym szczepieniu pomyśleć, zwłaszcza jeśli nasz mruczek jest kotem wychodzącym. Mimo, że ryzyko zakażenia jest niewielkie to nie może to uśpić naszej czujności.

O zdrowie kota można również dbać poprzez regularne wizyty kontrolne u weterynarza. W razie, gdy zauważy on coś niewłaściwego zleci wykonanie dodatkowych badań np. wykonanie badania krwi. W ten sposób, reagując odpowiednio szybko, przedłużymy życie naszego pupila. Weterynarz jest naszym pomocnikiem w czasie opieki nad kotem. Dlatego zwracajmy uwagę na każde niepokojące sygnały.

Powinniśmy również dbać o profilaktykę przeciw pasożytniczą. Co jakiś czas właściciel powinien badać kał kota oraz przeprowadzać różne odrobaczania.

opieka nad kotem - zasady
Źródło: Freepik

Opieka nad kotem, kiedy nie mamy czasu

Zawsze pojawia się taka sytuacja, że nagle nie mamy co zrobić z pupilem. Niestety kot zbyt długo nie może zostać bez opieki. Czasem trzeba gdzieś wyjechać, pojawia się duża impreza rodzinna, przeprowadzka, choroba itp. Opieka nad kotem niestety się z tym wiąże i trzeba się z tym liczyć. Nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, jednak można łatwo się z nimi uporać. Najbezpieczniejszą opcją jest powierzenie opieki komuś, kto z chęcią zajmie się pupilem. Może być to rodzina, sąsiad, przyjaciel. Ale idealną osobą może być petsitter lub opiekun z hotelu dla kotów. Wybór należy do właściciela, ponieważ to on zna swojego pupila najlepiej i będzie wiedział, czego jego futrzasty przyjaciel potrzebuje. Petsittera lub hotel dla kota można znaleźć na stronie animalhotels.com. Jest to platforma, gdzie zebrani są opiekunowie z całej Polski. Opiekunowie tylko czekają na to, by zająć się Twoim pupilem.

Kim jest opiekun zwierząt?

Bezpieczeństwo w przestrzeni do życia

Zanim przyjmiemy kota pod swój dach, musimy zadbać o przygotowanie przestrzeni, w której będzie mieszkał. Powinniśmy usunąć wszystkie cenne przedmioty, które kot mógłby zrzucić i zniszczyć. Na pewno nie chcemy, by coś zostało zniszczone, więc warto takie rzeczy schować. Dodatkowo schowajmy, rzeczy, którymi kot mógłby zrobić sobie krzywdę. W ten sposób zadbamy o jego bezpieczeństwo w domu.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820